Kim jest Aleksandra Woroniecka, Polka, która została szefową działu mody "Vogue"?

Pochodzi z arystokratycznego rodu, nie odcina się od polskich korzeni i właśnie objęła jedno z najważniejszych stanowisk w całym świecie mody. Poznajcie Aleksandrę Woroniecką.

Pracę w "Vogue Paris", kluczowej dla europejskiego rynku edycji biblii mody, Aleksandra Woroniecka rozpocznie 22 lutego. To znaczy, że pierwszy numer, w którym to Polka odpowiedzialna będzie za wszystkie sesje i materiały o modzie, trafi do kiosków późną wiosną. Jednak efekty pracy uznanej stylistki możemy już teraz oglądać na łamach magazynu. W grudniowym numerze Polka odpowiadała za sesję z Willow Smith, w aktualnym stylizowała edytorial z udziałem brytyjskiej top modelki Edie Campbell:

Woroniecka jest z pochodzenia Polką, jednak mocnym nadużyciem byłoby przykładanie do jej historii mitu o skromnej rodaczce, która przebiła się na Zachodzie. Aleksandra, która wywodzi się z książęcego rodu Woronieckich herbu Korybut, urodziła się w Paryżu i tam odebrała solidną edukację z zakresu psychologii i lingwistyki. Pasjonowała ją jednak moda, więc zatrudniła się jako asystentka stylisty w nieistniejącym już magazynie "20 Aris". To tam zostały zauważone jej talent, kreatywność i niestandardowe podejście do mody.

Dalsze losy Woronieckiej toczyły się między Starym Kontynentem a Nowym Jorkiem. Jako freelancerka stylizowała dla amerykańskich edycji "ELLE" i "Herper's Bazaar", w Europie pracowała m.in. dla "Dazed Magazine", "Vogue Italia" i "Vogue Homme". Na dłużej zagrzała miejsce w "M le Monde", weekendowym magazynie dziennika "Le Monde". Pełniła tam funkcję szefowej działu mody aż do kolejnego awansu - objęcia tego stanowiska we francuskim "Vogue". Woroniecka realizuje też wiele zleceń komercyjnych, ostatnio - wiosenną kampanię sieciówki Mango.

Kolekcja Mango wiosna-lato 2017 - kampaniaKolekcja Mango wiosna-lato 2017 - kampania mat. prasowe Mango

Choć życiorys Woronieckiej jest wybitnie francuski, a domem nazywa Paryż, zdecydowanie bliżej jej do Polski niż Alexiemu Lubomirskiemu, wybitnemu fotografowi mody o arystokratycznych korzeniach. Media już podchwyciły, że jednym z najstarszych postów na Instagramie stylistki jest zdjęcie w T-shircie z takim sloganem:

Naszą uwagę zwróciło coś innego. Wśród starych zdjęć, które Woroniecka zamieściła na swoim profilu, jest portret autorstwa... Petera Lindbergha. Tak, to ten sam artysta, który jednym mocnym zdjęciem wykreował mit perfekcyjnych supermodelek lat 90. Takie smaczki najlepiej świadczą o pozycji Woronieckiej - jest na samym szczycie modowej piramidy wpływów.

Dwa zdjęcia Petera Lindbergha: portret Aleksandry Woronieckiej i supermodelki w 1990 r.Dwa zdjęcia Petera Lindbergha: portret Aleksandry Woronieckiej i supermodelki w 1990 r. fot. Peter Lindbergh / instagram.com/aleksworo/ Vogue UK

Dwa zdjęcia Petera Lindbergha - portret Aleksandry Woronieckiej i sesja supermodelek dla "Vogue UK" (1990 r.)

Więcej o:
Komentarze (52)
Kim jest Aleksandra Woroniecka, Polka, która została szefową działu mody "Vogue"?
Zaloguj się
 • comentarista

  Oceniono 43 razy 29

  Ach, te nasze prowincjonalne kompleksy. Laska urodziła się w Paryżu, nie mówi po polsku, ale ma polskie nazwisko więc można bezkarnie pisać, że kolejna Polka gdzieś tam robi zawrotną karierę. Jeszcze niedawno w identyczny sposób zachwycaliście się Ratajkowską, która słowa po polsku nie potrafi powiedzieć, a w jednym z wywiadów wręcz dała do zrozumienia, że pytanie o polskie korzenie jej raczej nie schlebia. Aż dziw, że jeszcze nie napisaliście o aktorce Leelee Sobieski, jako o polskiej królewnie.

 • cucurucu

  Oceniono 54 razy 22

  Jaka z niej Polka? Nawet obywatelstwa nie ma wiec po co te peany?

 • azazel66

  Oceniono 30 razy 20

  od lat to samo każdy kto leciał Lotem, przejeżdzał przez Polskę, rozmawiał z polski trenerem ma polskie korzenie, to dlaczego wszyscy wyp...... z tego globalnego mocarstwa !!!?????cały świat jest Polakiem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • wunderwaffen

  Oceniono 46 razy 20

  PISOWCY, właśnie tak wygląda prawdziwa, aryjska Polaka a nie jak Marta Wiecznie Dziewica.

 • ferryk

  Oceniono 29 razy 17

  Nie odcina się od polskich korzeni , a czy potrafi ta księżna powiedzieć po polsku chociaż jedno zdanie. Redakcja tak na siłę szuka tych polskich korzeni jakby chciała na siłę dowartościować się a wychodzi qui pro quo

 • Andrzej Duxa

  Oceniono 19 razy 9

  dajcie spokoj z takimi "sukcesami"...przeniescie to do jakiejs rubryki towarzyskiej albo dzialu poswieconego modzie, bo na pierwsza strone takie newsy sie nie nadaja

 • Tuba Euphonium

  Oceniono 9 razy 7

  Sukces rodaczki cieszy! Jeszcze napiszcie Państwo o sukcesie jedynej Polki która objęła główną funkcję organisty z jednej z najważniejszych katedr francuskich: w Laon :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX