Tiul znów na topie i wcale nie chodzi o baletowe spódniczki. Pokochasz te stylizacje!

Kasia Żechowicz
12.07.2017 16:30
Tiul wraca do łask. Zobacz, jak go nosić w tym sezonie

Tiul wraca do łask. Zobacz, jak go nosić w tym sezonie (kolaż Gazeta.pl)

W XIX wieku znak rozpoznawczy eleganckich dam, dziś tiul nabiera zupełnie nowych znaczeń. Tego lata nosimy go pod postacią spódnic i sukienek, które stają się symbolem kobiecej rewolty.

Według niektórych opowieści, tiul miał pojawić się po raz pierwszy już na początku XVIII wieku we francuskiej miejscowości Tulle . Podobno to tam z rąk miejscowych tkaczy powstał charakterystyczny materiał ze splecionych otworków, który po polsku nazywamy tiulem.

Sukienka tiulowa - stylizacjaSukienka tiulowa - stylizacja Kolaż follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Kolaż follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Kluczowym wydarzeniem w historii materiału był ślub królowej Wiktorii w 1840 roku . Podczas ceremonii panna młoda miała na sobie puszystą suknię z tiulu oraz koronek. Od tego czasu tiul stał się nieodłączną częścią mody ślubnej. Dopiero pod koniec XIX wieku, angielski projektant Charles Worth , który tworzył głównie dla paryskich elit, wprowadził tiul do mody codziennej. Zaczęło się od kapeluszy ozdobionych woalką, a skończyło na sukniach, spódnicach i bieliźnie.

Obecność tiulu we współczesnej modzie zawdzięczamy głównie Christianowi Diorowi . To on po zakończeniu drugiej wojny światowej "odkopał" kreacje z czasów świetności francuskiej mody, serwując je w nowoczesnym wydaniu. Klientki z Europy i zza oceanu oszalały na punkcie rozkloszowanych spódnic, które dziś ponownie są w modzie.

Sprawdź: Spódnice tiulowe z falbankami!

Post udostępniony przez ! pin_kawa (@pin_kawa)

12 Lip, 2017 o 1:46 PDT

Spódnica tiulowa - stylizacjaSpódnica tiulowa - stylizacja Kolaż follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Kolaż follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Obok tiulu w typowo kobiecym, eleganckim i grzecznym wydaniu, istnieją również inne, dużo bardziej szalone i ekstrawaganckie warianty. Autorką jednego z nich jest brytyjska projektantka Vivienne Westwood odpowiedzialna za wprowadzenie na wybiegi akcentów mody punk. Tiulowa spódnica w mocnym kolorze w zestawieniu z ramoneską i martensami nabiera zupełnie nowego - młodzieżowego, buntowniczego znaczenia.

Tiul pokochał również Giorgio Armani . Włoski kreator zasłynął eleganckimi strojami dla kobiet sukcesu. W jego kolekcjach delikatny materiał stanowi idealną przeciwwagę dla sztywnych marynarek i żakietów, które często łączy z lekkimi spódnicami.

Tego lata tiul wraca do mody za pośrednictwem takich marek jak Valentino, Giambattista Valli, Alberta Ferretti, Simone Rocha czy Dior. Przezroczystości i efekt "widać - nie widać" są natomiast jednym z głównych trendów widocznych zarówno w modzie wieczorowej, codziennej, jak i bieliźnie.

Dior - stylizacja spódnica tiulowaDior - stylizacja spódnica tiulowa Źródło: Eastnews / Dior SS17 / Kolaż follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: Eastnews / Dior SS17 / Kolaż follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Największy kawałek dołożyła Maria Grazia Chiuri - nowa dyrektor kreatywna domu mody Dior. Idealnie zrozumiała ona specyfikę marki, kierując ją na nowe tory, a jednocześnie mocno trzymając się stabilnych fundamentów ustanowionych przez legendarnego założyciela. Sylwetka z tiulową spódnicą i białym T-shirtem opatrzonym napisem o feministycznym wydźwięku ("We should all be feminists") z pewnością przejdzie do historii. Zestaw łączący symbol kobiecości w jej tradycyjnej formie z nową wizją płci pięknej okazał się strzałem w dziesiątkę .

Dzisiejsze kobiety noszą tiul, ale tak jak im się podoba: w zadziorny, ekstrawagancki i niekonwencjonalny sposób.   

Więcej o: