Wielki powrót torebek z nylonu. Modna i tańsza alternatywa dla skóry rządzi na wybiegach

W latach 90. torebki i plecaki z nylonu sygnowane nazwiskiem Prady były obowiązkowym elementem ówczesnych it-girls. Dziś syntetyczne dodatki ponownie wracają do mody, stając się atrakcyjną konkurencją dla skóry.

Miuccia Prada zawsze stroniła od tego, co oczywiste i obiektywnie ładne. Projektantka, która stanęła na czele rodzinnego biznesu pod koniec lat 70. prędko zarysowała kierunek, w którym zamierza podążać jej marka.

Jednym z najsłynniejszych produktów w historii Prady są torebki i plecaki z nylonu. Ich produkcję rozpoczęto w latach 80., ale największym powodzeniem cieszyły się w latach 90. i na początku XXI wieku.

Nylonowy plecak - stylizacjaNylonowy plecak - stylizacja Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów / Nylonowy plecak - stylizacja Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów / Nylonowy plecak - stylizacja

Podczas, gdy większość kolegów po fachu wybierało skórę, Miuccia Prada kontynuowała swój modowy eksperyment stawiając na syntetyczny materiał o dużej wytrzymałości i łatwy w barwieniu. Prawdziwym sukcesem było wprowadzenie dodatków z nylonu na wybieg i przekonanie klientek, że mogą być równie luksusowe co skóra.

Czarny plecak Pocono z dwiema kieszonkami i klapą oraz trójkątną naszywką z logo Prada stał się klasykiem ówczesnej mody. Prosta i funkcjonalna forma idealnie wpisywała się w minimalistyczny klimat lat 90. Pasował zarówno do innych firmowych ubrań, jak i zwykłych jeansów i T-shirtu.

Nylonowa torebka - PradaNylonowa torebka - Prada Źródło: Eastnews / Prada Fall 2017/2018 Źródło: Eastnews / Prada Fall 2017/2018

Dziś nylonowe torebki i plecaki Prada opisujemy mianem "kultowe" i wszystko wskazuje na to, że Miuccia ma zamiar powtórzyć sukces sprzed lat. W kolekcji jesień-zima 2017/2018 syntetyczne dodatki towarzyszyły ekstrawaganckim, futrzanym płaszczom i spódnicom z piórami.

Projektantka po raz kolejny stawia nas przed wyzwaniem proponując kreacje, za którymi kryje się konkretny koncept. Czy moda luksusowa może zrezygnować ze skóry? Wielu projektantów już to zrobiło. Wśród nich Stella McCartney, która torebki ze sztucznego materiału sprzedaje w takiej samej (wysokiej!) cenie jak odpowiedniki ze skóry.

Zobacz także: Małe szare torebki!

Nylonowa torebka - stylizacja Kim KardashianNylonowa torebka - stylizacja Kim Kardashian Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów / Nylonowa torebka - stylizacja Kim Kardashian Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów / Nylonowa torebka - stylizacja Kim Kardashian

Od jesienno-zimowego pokazu Prady minęło zaledwie kilka miesięcy, a nylonowe dodatki już stały się trendem. Czarną torebkę - aktówkę nosi Kim Kardashian, z kolei Kendall Jenner wybrała nylonową nerkę. Co najlepsze, obie wystylizowały kultowe akcesoria zupełnie inaczej. Kim postawiła na seksowny "look" z połyskującymi leginsami i żakietem odsłaniającym bieliznę. Z kolei Kendall nosi nerkę do eleganckich spodni i koszuli zestawionych ze sportowym obuwiem.

Nylonowa torebka, plecak lub saszetka tworzą zgrany duet zarówno z casualowym, jak i eleganckim ubiorem. Ideą napędzającą markę Prada jest piękno w niebanalnym wydaniu - często dziwnym i kontrastowym - tak jak akcesoria ze sztucznego materiału o zaskakująco wysmakowanym efekcie.  

Więcej o: