Raport kolorystyczny na jesień 2017. Najmodniejsze barwy i połączenia z wybiegów

Kasia Żechowicz
22.08.2017 17:00
Kolory na jesień 2017 - Grenadine i Butterum

Kolory na jesień 2017 - Grenadine i Butterum (Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów)

Instytut Pantone co sezon przygotowuje raport kolorystyczny, prezentując 10 najmodniejszych barw na daną porę roku. Zobacz, co znalazło się w zestawieniu i w jaki sposób wykorzystać topowe kolory w codziennych stylizacjach.

Raport Pantone na jesień 2017

Instytut Pantone zaproponował 10 barw w ciepłej tonacji , które według dyrektor placówki Leatrice Eiseman będą dominować sezonie jesiennym. Kluczową rolę odgrywają w zestawieniu kolory o funkcji kojącej, uspokajającej i łatwe w zastosowaniu. Wśród nich jest granat Navy Peony, brąz Butterum, czy szarość Neutral Grey. Obok nich znalazły się nieco bardziej odstające od reszty odcienie, a mowa o różu Ballet Slipper, zieleni Golden Lime, czy niebieskim Marina Blue. To one nadają charakter stylizacjom, w momencie połączenia ich z klasycznymi barwami jesieni. Na liście "top ten" znalazła się również czerwień w wersji Grenadine, którą pokochali projektanci.

Grenadine i Butterum

Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Większość z nich wykorzystała moc czerwieni proponując ją w wersji "total look". Jednym z najmodniejszych elementów jesiennej garderoby będzie soczyście czerwony płaszcz. Grenadine to odcień silny, sugestywny i dynamiczny . Skutecznie przykuwa uwagę i kojarzony jest głównie z osobami pewnymi siebie. Aby nieco zneutralizować jego mocny efekt, można połączyć go z brązem w odcieniu Autumn Maple lub Butterum.

Navy Peony i Gold Lime

Kolory na jesień 2017 - navy peony i golden limeKolory na jesień 2017 - navy peony i golden lime Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Tej jesieni wyjątkowo modny będzie granat. Zdejmie w tej roli część ciężaru z czarnego, który wciąż uważany jest za najbardziej neutralny kolor. Granat Navy Peony to barwa niezawodna i trwała, dlatego wprowadza do stylizacji stabilność i powagę . Dom mody Chanel łączy ją z szarością i bielą, a także innym, niezwykle ciekawym odcieniem czerwonego wina - Tawny Port. Z kolei Guy Laroche proponuje zestawienie granatu z limonką - jednego z najostrzejszych i najbardziej intrygujących odcieni raportu Pantone. Golden Lime, według instytutu, wprowadza do jesiennej palety nutę świeżości, podobnie jak róż, który stał się bohaterem eterycznych kreacji Ermanno Scervino i Gucci.

Ballet Slipper i Shaded Spruce

Kolory na jesień 2017 - ballet slipper i shaded spruceKolory na jesień 2017 - ballet slipper i shaded spruce Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Jako inspirację dla różowych ubrań, Instytut Pantone proponuje... balet! Odcień Ballet Slipper jest delikatny, elegancki i subtelny , a w interpretacji instytutu sugeruje powiew zdrowia. Oprócz wcześniej wymienionych domów mody, w swoich kolekcjach wykorzystali go Rochas i Mary Katrantzou. Zazwyczaj przyjmuje on formę długich, zwiewnych sukni i futrzanych płaszczy, choć to nie wszystko. Okazuje się, że baletowy róż świetnie pasuje także do bardziej surowego, biznesowego zestawu spódnica plus sweterek. W tym sezonie róż łączymy z szarością, czerwonym winem, albo morską zielenią.

W jaki sposób wybiera się modny kolor?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to działanie długotrwałe i wieloetapowe, a na ostateczny ranking pracuje cała rzesza specjalistów. Instytut Pantone jest jednym z najważniejszych odnośników w kwestii modnych kolorów, ale podobnych instytucji jest o wiele więcej. Każda z nich posiada sieć korespondentów , którzy rozrzuceni po odległych zakątkach świata badają lokalne bodźce. Korespondenci znajdują się wszędzie tam, gdzie można odszukać coś świeżego, ciekawego, alternatywnego. Wyniki swoich badań przekazują do instytutu, a po analizie oraz interpretacji zebranego materiału powstaje podsumowujący raport.

Więcej o: