Wzór sezonu? Oczywiście krata. Pożegnaj się z flanelową koszulą, teraz kratkę nosimy elegancko

Kasia Żechowicz
12.09.2017 20:01
Wielki powrót kratki - modny wzór na jesień 2017

Wielki powrót kratki - modny wzór na jesień 2017 (www.instagram.com/maffashion_official / mat. prasowe H&M)

Drobna, maxi, jednolita, szkocka, w stylu grunge i w kolorach pop - tej jesieni kratka przyjmuje najróżniejsze postaci. Przygotowaliśmy garść inspiracji z najnowszych kolekcji oraz gotowe propozycje ubrań w bestsellerowy wzór sezonu.

W Szkocji jest ich ponad 5 tysięcy. Mowa o wariantach kratki - wzoru, który będzie niekwestionowanym bohaterem nadchodzącej jesieni. Od bardzo drobnej i jednolitej, po wersje maxi i kolorowe - projektanci puścili wodze fantazji, czego efektem są kolekcje różnorodne, ale o wspólnym mianowniku. Mimo użycia tego samego deseniu, każdy z nich zinterpretował go inaczej: Stella McCartney i Balenciaga postawili na twardy "power look", Gucci i Chloe wrócili do lat 90., natomiast Coach 1941 postawiło na estetykę country. Krata zdominowała również droższą linię szwedzkiego giganta - H&M Studio.

H&M Studio - kolekcja - kratkaH&M Studio - kolekcja - kratka Źródło: Materiały prasowe H&M Studio Źródło: Materiały prasowe H&M Studio

Źródła obecności kraty w modzie należy dopatrywać się w tradycyjnym szkockim stroju - kilcie. Każdy klan posiada własny wzór tartanu - kraciastego materiału, który tworzy męską spódnicę. Za najbardziej popularny uchodzi wariant w granacie i zieleni. Właśnie taką kolorystykę zastosował w swojej kolekcji Alessandro Michele - dyrektor kreatywny Gucci. Włoski dom mody zachwycił prezentacją o wielu wymiarach. Są w niej inspiracje z różnych epok i szerokości geograficznych, ale krata wysuwa się na pierwszy plan.

Kraciasta koszula - stylizacja inspirowana GucciKraciasta koszula - stylizacja inspirowana Gucci Źródło: Eastnews / Gucci Fall 2017 / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: Eastnews / Gucci Fall 2017 / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Koszula w modny wzór zdobi retro stylizację z body i kabaretkami. Zestawienie jest mocno ekstrawaganckie, ale warto wyciągnąć z niego pomysł na kraciaste okrycie w wersji oversize przewiązane dekoracyjnym paskiem. W kolekcji Gucci znalazły się również kraciaste marynarki i płaszcze. Te pierwsze stanowiły z kolei główny punkt pokazu Stelli McCartney i Balenciagi - oba podobne pod względem estetyki nawiązującej do lat 80. 

Balenciaga kontynuuje trend na szerokie ramiona. Marynarki w męskim stylu promowane przez francuski dom mody, tym razem są jeszcze bardziej obszerne, przekręcone na bok i zapinane w dość dziwaczny sposób (z guzikiem w okolicach ramienia). Wersję "light" tego samego trendu z lat 80. zaprezentowała Stella McCartney. Kraciaste żakiety w jej wykonaniu są długie i dostojne - idealne dla współczesnej kobiety sukcesu z nostalgią wobec tradycyjnej elegancji. Brytyjska projektantka łączy je ze spódnicą lub spodniami, a całość utrzymana jest w ciepłych odcieniach brązu, wywołując wrażenie starej fotografii.

Marynarka w kratkę / Balenciaga / Stella McCartneyMarynarka w kratkę / Balenciaga / Stella McCartney Źródło: www.instagram.com/balenciaga / www.instagram.com/stellamccartney Źródło: www.instagram.com/balenciaga / www.instagram.com/stellamccartney

W podobnej kolorystyce porusza się marka Celine. Długie, kraciaste płaszcze w klimacie hippie już są rozchwytywane przez miłośniczki amerykańskiego stylu z przełomu lat 60/70. Maffashion, która regularnie odwiedza festiwal Coachella wzorujący się na imprezach muzycznych sprzed lat, również zaopatrzyła się w najmodniejsze okrycie sezonu. Oprócz Celine, kraciaste płaszcze zaprezentowali również: Marc Jacobs, Prada, Chloe, czy Isabel Marant.

Maffashion - stylizacja - płaszcz w kratęMaffashion - stylizacja - płaszcz w kratę Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Idąc śladem Maffashion, warto zestawić płaszcz w kratę z rozszerzanymi spodniami (które również są w modzie!) i botkami w podobnym kolorze. Polska blogerka wykorzystała także inne, istotne trendy sezonu: biel oraz aksamit. Oprócz kraty wzorującej się na tartanie, w modzie są również inne warianty, na przykład vichy czy pepitka. Obie opierają się na mocnym kontraście kolorystycznym (najbardziej popularne odmiany: vichy - czerń i biel, pepitka - czerwień i biel). Kratę można łączyć również z innymi wzorami, na przykład kwiatowym lub w grochy.