Grenadine, Flame Scarlet i Tawny Port - to nie nazwy wina, tylko trzy najmodniejsze odcienie jesieni 2017

Kasia Żechowicz
13.09.2017 16:30
Czerwień

Czerwień (Źródło: Eastnews / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów)

Czerwień to niekwestionowany hit tegorocznych jesiennych kolekcji. Instytut Pantone w raporcie podsumowującym najnowsze pokazy, wyróżnił trzy odcienie czerwieni. Odkryj siłę Grenadine, Flame Scarlet oraz Tawny Port i przekonaj się, który z nich pasuje do twojego typu urody!

Jesień 2017 stoi pod znakiem czerwieni. To właśnie ten kolor najbardziej ujął projektantów, którzy postanowili wykorzystać go w różnych wariantach. Specjaliści z Instytutu Pantone przeanalizowali jesienne pokazy z Londynu i Nowego Jorku, z których wynika, że najczęściej powtarzającymi się odcieniami czerwieni były: Grenadine Red, Flame Scarlet i Tawny Port. Każdy z nich pasuje do nieco innej palety barw i co ciekawe, również do innych typów urody.

Grenadine

Grenadine to najbardziej słoneczny i jaskrawy z trzech modnych odcieni czerwieni. Jest jednym z podstawowych składników tegorocznej palety, która zdecydowanie przychyla się ku ciepłym barwom.

Grenadine - stylizacjaGrenadine - stylizacja Źródło: Eastnews / Oscar de la Renta / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: Eastnews / Oscar de la Renta / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Grenadine nazwą odnosi się do syropu z owocu granatu, używanego często jako składnik koktajli. Jako mieszanka na przykład w Tequilla Sunrise przybiera pomarańczowe zabarwienie i to właśnie ono odróżnia Grenadine od innych czerwieni. Tej jesieni postawiły na niego takie marki jak Oscar de la Renta, Jason Wu czy Versace. Grenadine najlepiej pasuje blondynkom o jasnej cerze, wprowadzając do bladego wyglądu sporą dawkę żaru. 

Flame Scarlet

Flame Scarlet to nieco bardziej stonowana, ale równie wyrazista czerwień. Ten odcień kojarzy się z imponującymi kreacjami z czerwonego dywanu: jest głęboki, tajemniczy i charakteryzuje typowe femme fatale albo kobiety-ikony.

Flame Scarlet - stylizacjaFlame Scarlet - stylizacja Źródło: Eastnews / Max Mara / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: Eastnews / Max Mara / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Historia kina zna kilka przykładów słynnych kreacji w kolorze Flame Scarlet. Czerwona suknia Audrey Hepburn w filmie "Funny Face" (1953) to druga, zaraz po czarnym modelu ze "Śniadania u Tiffaniego", najsłynniejsza kreacja aktorki. Młodsza publiczność z pewnością lepiej kojarzy film Pretty Woman, w którym Julia Roberts zaznacza finał swojej metamorfozy przepiękną suknią balową właśnie w wariancie głębokiej czerwieni.  

Tej jesieni projektanci zachęcają nas, by wyrafinowany kolor nosić również na co dzień. Flame Scarlet pojawia się pod postacią zarówno eleganckich, jak i casualowych ubrań w kolekcjach Max Mara, Fendi, czy Alexander McQueen.   

Tawny Port

Tawny Port to jeden z najciekawszych i jednocześnie najbardziej wyrafinowanych odcieni z jesiennej palety. Nazwa odnosi się do gatunku czerwonego wina portugalskiego, a sama barwa faktycznie oddaje jego charakter. Jest elegancka, wysmakowana i finezyjna, dzięki czemu łatwo znajduje miejsce w garderobie "fashionistek" o wymagającym guście. Na co dzień nosi go Victoria Beckham, która wykorzystała modny odcień w swojej jesienno-zimowej kolekcji. Oprócz tego, Tawny Port pojawił się u Caroliny Herrery czy Ellery - za każdym razem wprowadzając na wybieg powiew kobiecej dostojności.

Tawny port - stylizacjaTawny port - stylizacja Źródło: Vogue.com / Victoria Beckham / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: Eastnews / Victoria Beckham / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Jeśli masz w planach jesienną uroczystość, suknia w tym odcieniu będzie najlepszym wyborem! Tawny Port możesz również nosić pod postacią supermodnych w tym sezonie lakierowanych trenczy oraz oversize'owych swetrów. Instytut Pantone zachęca również do łączenia go z jaśniejszymi barwami: limonką, pomarańczem lub błękitem.   

A oto inne ubrania i dodatki w modnych odcieniach czerwieni, które udało nam się znaleźć w sklepach:

Więcej o: