Torebka z monogramem - jaką wybrać i z czym ją nosić, by wyglądała stylowo?

Kasia Żechowicz
15.09.2017 15:50
Torebka z monogramem

Torebka z monogramem (Źródło: www.instagram.com/michaelkors / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów)

Wraca do mody hit lat 80., czyli torebka z monogramem. Wielokrotnie powtórzone logo marki w formie wzoru może wyglądać bardzo stylowo, ale też bardzo kiczowato (szczególnie w podróbkach Louis Vuitton!). Zobacz, jakie modele wybierać i z czym je nosić.

Louis Vuitton i tradycja monogramu 

Najbardziej znane torebki z monogramem należą do luksusowego francuskiego domu mody Louis Vuitton. Rzemieślnik i przedsiębiorca, którego imię i nazwisko stanowią nazwę marki, początkowo zajmował się produkcją podróżnych toreb i walizek, a dopiero w następnej kolejności jego ofertę dopełniły damskie torebki do użytku codziennego. 

Słynny wzór z monogramem jest jednym z najbardziej popularnych wśród opcji oferowanych przez francuską markę i tym, który od początku wyróżniał ją na tle konkurencji. Początkowo produkty Louis Vuitton zdobiły pasy, ale te okazały się łatwe do skopiowania przez inne, mniej znane firmy. W 1896 roku syn Louisa, Georges Vuitton, stworzył charakterystyczny wzór i monogram LV. Wyraźnie zaznaczone logo rodzinnej firmy spodobało się wymagającej klienteli z wyższych sfer i przeświadczyło o sukcesie marki.

Wittchen

Dziś torebki z monogramem produkują również inne firmy, w tym polska marka Wittchen. Umieszczanie logo w formie wzoru pokrywającego całą powierzchnię torebki stało się trendem, z którego może korzystać nie tylko Louis Vuitton. Jako, że pionierzy zawsze są najbardziej "cool", pozostali mają nieco utrudnione zadanie. 

Wittchen - torebka z monogramemWittchen - torebka z monogramem Źródło: www.instagram.com/wittchencom / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: www.instagram.com/wittchencom / Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Torebka Wittchen z monogramem może wyglądać niezwykle stylowo, ale jeśli bardzo się postaramy, może również pogrążyć naszą stylizację. Najlepiej nosić ją w zestawie z klasycznymi ubraniami, unikając zbyt ekstrawaganckich form (monogram sam w sobie jest dekoracyjny) i przede wszystkim kolorów fluo kojarzonych z kiczem.  

Michael Kors

Wśród marek z wyższej półki, ale nie aż tak kosztownych jak Louis Vuitton króluje Michael Kors. Wiele torebek amerykańskiego brandu pokrytych jest monogramem "MK". Zestawienia kolorystyczne bardzo przypominają modele francuskiej marki, ale Michael Kors ma na tyle silną pozycję na rynku, że pomyłka nie wchodzi w grę.

Michael Kors - torebka z monogramemMichael Kors - torebka z monogramem Źródło: www.instagram.com/michaelkors/ Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Źródło: www.instagram.com/michaelkors/ Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Znak "MK" jest szybko rozpoznawalny i wciąż uznawany za luksusowy (mimo zarzutów o zbyt dużą popularność torebek). Charakterystyczny monogram może wpłynąć na postrzeganie stylizacji jako droższej. W tym celu warto zachować w całym zestawieniu biznesowy i wielkomiejski styl, który Michael Kors promuje nie tylko za pomocą dodatków, ale również własnych kolekcji ubrań.

Zobacz także: Nowości od marki Michael Kors sklepu domodi.pl 

Monnari, Guess, Calvin Klein...

Torebki z monogramem znajdziemy również w kolekcji innej polskiej marki: Monnari. Podobnie jak wcześniej wymienione firmy, również ona charakteryzuje się eleganckim stylem dla pań. Wydawać by się mogło, że tworzy to pewien logiczny porządek. Zupełnie inny charakter mają jednak Guess czy Calvin Klein. One również stawiają na wzór z logo, ale są zdecydowanie bardziej niepokorne i szalone.

Calvin Klein, Guess - torebka z monogramemCalvin Klein, Guess - torebka z monogramem Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Calvin Klein i Guess traktują monogram w podobny sposób - obie marki odnosiły spektakularne sukcesy w latach 80., a ostentacyjne pokazywanie logo było wtedy wyjątkowo w modzie! Dziś zarówno jedna, jak i druga firma odwołuje się do tamtej dekady, a monogram w ich oczach powinien dopełniać wyrazistą stylizację w klimacie glamour. 

Szał na torebki z monogramem związany jest z globalnym trendem powrotu do lat 80. Zjawisko jest widoczne jest nie tylko w dziedzinie mody, ale również stylu życia (fenomen fit ciała), designu, muzyki, czy kulinariów.

A oto inne torebki Wittchen i Monnari z monogramem, które udało nam się znaleźć w sklepach.

Więcej o:
Komentarze (3)
Zaloguj się
  • magusia

    Oceniono 1 raz 1

    Czy ja ludzki billboard jestem? Firma musiałaby mi dopłacać, żebym nosiła jej logo czy monogram, a nie swój. To podejście mi niestety mocno ogranicza wybór i torebce casualowej odkleiłam logo zastępując je czym innym, natomiast eleganckie torebki kupuję u polskiej firmie, której nazwa "nie brzmi" i na szczęście jest tylko dyskretnie tłoczona.

  • Marek Paczkowski

    Oceniono 4 razy -2

    Jeśli kogoś stać to kupuje klasykę...W tym przypadku LV nie ma konkurencji. Niestety jest najczęściej podrabianą marką na świecie w tym segmencie dóbr luksusowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX