Lakierowana skóra to nie kicz, a ostatni krzyk mody. Te kurtki, botki i spódnice będą rządzić jesienią!

Lakierowana skóra kojarzy ci się z kiczem? Czas zmienić zdanie! Tej jesieni połyskujący efekt jest wyjątkowo na topie. Zobacz, gdzie kupić najmodniejsze ubrania i dodatki oraz z czym nosić je na co dzień.

Jeśli pamiętasz wyzywające muszkieterki Julii Roberts z filmu "Pretty Woman", to już wiesz, jakie buty będą najmodniejsze w tym sezonie... Projektanci postanowili odczarować negatywne skojarzenia z lakierowaną skórą, proponując ją w zupełnie nowym i bardzo stylowym wydaniu. Czas porzucić uprzedzenia związane z prowokującym połyskiem, a pomogą wam w tym inspiracje z najnowszych kolekcji znanych domów mody i... rodzimych sieciówek!

Lakierowana skóra - wybiegi Fendi, Saint Laurent, ChloeLakierowana skóra - wybiegi Fendi, Saint Laurent, Chloe Źródło: Eastnews / Fendi / Saint Laurent / Chloe Źródło: Eastnews / Fendi / Saint Laurent / Chloe

Lakierowane kurtki i płaszczeLakierowane kurtki i płaszcze Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów

Moda na lakierowany materiał zaczęła się już w latach 60., a pionierskim projektem był słynny płaszcz z PVC autorstwa Mary Quant. Lakierowane okrycie wierzchnie w duecie z minispódniczką stały się symbolem dekady, która zdecydowanie należała do Londynu. To tam rodziło się najwięcej młodzieżowych subkultur, a co za tym idzie, nowych i świeżych trendów dotyczących ubioru. Nie bez przyczyny w tegorocznej kolekcji Reserved, stworzonej we współpracy z Kate Moss, pojawiły się niemal identyczne lakierowane trencze i krótkie spódniczki. Kolekcja w wyraźny sposób inspiruje się dekadą "swingującego Londynu", gdzie właśnie otwarto z wielką pompą pierwszy flagowy sklep polskiej marki.

Kate Moss - ReservedKate Moss - Reserved Źródło: Reserved - materiały prasowe Źródło: Reserved - materiały prasowe

Z Londynu pochodzi także inna popularna marka o silnej tożsamości - Topshop. Odkąd zamknięto jej jedyny stacjonarny sklep w Polsce, produkty z brytyjską metką można dostać tylko w sieci. Nie zmniejsza to jednak apetytu na najnowsze ubrania i dodatki, które wiernie oddają ważne trendy z wybiegów. W Topshopie warto zaopatrzyć się w lakierowane botki (dwa warianty - czerwony i czarny), płaszcz z kolorowym futerkiem albo lateksowe spodnie. Te ostatnie załóż do zwykłego swetra lub T-shirtu, przełamując w ten sposób śmiały charakter dołu.  

Topshop - lakierowane spodnieTopshop - lakierowane spodnie Źródło: www.instagram.com/topshop Źródło: www.instagram.com/topshop

Efekt lakierowanej skóry, PVC albo lateksu pojawiał się w kolekcjach wielu ekskluzywnych domów mody takich jak Marni, Fendi, Lanvin czy Saint Laurent. Oprócz płaszczy, na wybiegu połyskującą powierzchnię miały również kozaki, spódnice i krótkie kurtki. Niektóre bardziej niż projekty z lat 60. przypominały modę w stylu punk. Wielkim źródłem inspiracji z pewnością była oferta słynnego butiku "SEX" prowadzonego od połowy lat 70. przez projektantkę Vivienne Westwood i jej wspólnika Malcolma McLarena. Sklepowe półki wypełniały agresywne, prowokujące ubrania i dodatki z ponownie modnych dziś materiałów. 

Dzisiejsza moda w stylu punk jest dużo bardziej "swojska", stylowa i przede wszystkim elegancka. Z pozoru agresywny połysk może wyglądać naprawdę wytwornie. Udowadnia to Karl Lagerfeld w swojej jesiennej kolekcji dla Fendi, przepełnionej lakierowanymi kozakami oraz płaszczami i spódnicami w czerni i mocnej czerwieni.

Lakierowana spódnica i botki - FendiLakierowana spódnica i botki - Fendi Eastnews / Fendi Eastnews / Fendi

Czas wyrzucić z pamięci kiczowate kreacje z lat 90., które utrwaliły stereotyp lakierowanej skóry jako motywu w złym guście. Te same połyskujące muszkieterki "Pretty Woman" nosimy dziś w zupełnie nowy sposób - nie ma on nic wspólnego z najstarszym zawodem świata. Jest natomiast śmiałym krokiem w kierunku oswajania trendów z przeszłości, którym po drodze przypięto negatywną łatkę.

A oto inne supermodne lakierowane ubrania i dodatki, które znaleźliśmy w sklepach:  

Więcej o: