W Polsce przyjęło się nazywać go "panterką". Lamparci wzór w cętki ma wiele odmian, a jego historia związana z modą sięga lat dwudziestych. Lampart (ale ten prawdziwy!) towarzyszył w 1925 roku amerykańskiej aktorce Marian Nixon podczas spaceru wzdłuż hollywoodzkiego bulwaru. Gwiazda przechadzała się ze swoim pupilem ubrana w prawdziwe futro w lamparci wzór - coś co dziś z pewnością odebrane by było jako szczyt okrucieństwa.
Motyw zwierzęcy był potem, w latach 30.-40., nie raz wykorzystywany przez paryskie pracownie krawieckie (głównie w kreacjach wieczorowych), ale to Christianowi Diorowi zawdzięczamy popularyzację deseniu.
John Galliano - Dior leopard dress Źródło: Eastnews
Źródło: Eastnews
Sukienka w panterkę - stylizacja Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów
Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów
Dior jako pierwszy wykorzystał wzór lamparta w formie nadruku , a nie prawdziwego futra, choć to ostatnie również pojawiało się w jego kreacjach, jako ozdoba rękawów albo nakrycie głowy. Yves Saint Laurent, który zastąpił mistrza na stanowisku dyrektora kreatywnego domu mody Dior, kontynuował zwierzęcy trend także po założeniu własnej marki. Z miłości do lamparta słynie też inny francuski brand - Balmain , który do dziś nawiązuje w swoich kolekcjach do tropikalnych motywów, stosowanych w wersjach "total look" już na początku lat 50. Panterka postrzegano wtedy jako symbol elegancji i wyrafinowania, a nosiły ją takie gwiazdy kina jak Brigitte Bardot czy Catherine Deneuve .
Kurtka i kardigan w panterkę - stylizacja Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów
Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów
Lamparci wzór zadecydował na początku lat 70. o jednym z pierwszych wielkich sukcesów włoskiego projektanta Roberto Cavalliego. Z kolei w latach 80. używali go Christian Lacroix czy Azzedine Alaia. Ten pierwszy miał nawet cętkowane wykładziny we własnym domu! Panterka stała się znakiem rozpoznawczym Dolce&Gabbana , którzy ozdabiali nią podszewkę każdego wyprodukowanego przez siebie ubrania.
Niestety z czasem wzór kojarzący się z szykiem i elegancją został zdegradowany przez producentów kiepskich ubrań wykorzystujących panterkę w nadmiernej ilości . Niewłaściwa interpretacja wyrafinowanych cętek umieszczanych na każdym możliwym elemencie garderoby i tkaninach o marnej jakości sprawiła, że wielu ludziom panterka zaczęła kojarzyć się z kiczem. Lamparci wzór niepotrzebnie został skojarzony z wulgarnym stylem, a nie wyrafinowaniem, który był przecież jego właściwym początkiem!
Kolekcja Heidi Klum dla Lidl Materiały prasowe
Materiały prasowe
Panterka- stylizacja Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów
Kolaż Follow.gazeta.pl / Materiały partnerów
Dziś sukces ubrań z wzorem panterki zależy przede wszystkim od tego, kto jest ich autorem oraz jakimi materiałami się posługuje. Cętki zdominowały kolekcję Heidi Klum dla Lidla , jak również najnowszy pokaz Łukasza Jemioła .
Wzór lamparta jest obecnie symbolem łamania schematów klasycznego stylu oraz przejawem oryginalnego podejścia do mody. Taki efekt można uzyskać tylko jeśli podejdziemy do panterki w sposób kreatywny. Heidi Klum w zaskakujący sposób połączyła ją z kolorem niebieskim, natomiast u Jemioła panterka nieco standardowo pojawiła się pod postacią okryć wierzchnich. U polskiego projektanta warte zauważenia są za to lamparcie rajstopy, które dodadzą pazura nawet najbardziej klasycznym stylizacjom !
e.olsen
Oceniono 1 raz 1
> Wzór panterki wraca! Od Diora po Lidl. Jak to nosić?
Na d..ie?