Myszka Minnie - nietypowa ikona stylu inspiruje do dzisiaj

Myszka z kokardą na głowie ma już prawie 90 lat. Wiedzieliście, że Minnie jest mocno zaangażowana w świat mody i współpracuje z projektantami pokroju Albera Elbaza z Lanvin?

Jej ulubione kolory to czerwień, czerń i biel, czasem nosi też róż i błękit. Uwielbia kokardki, groszki i stokrotki. Nigdy nie zdejmuje białych rękawiczek i czółenek na niskim obcasie, a od lat 40. XX wieku nie rozstaje się z wielką kokardą. To Minnie, najmodniejsza wśród kreskówkowych bohaterek.

Minnie narodziła się w 1928 r., kiedy Ub Iwerks i Walt Disney stworzyli nową parę protagonistów do swoich animowanych filmików. Zadebiutowali w "Plane Crazy", kreskówce o nie do końca udanej randce. W filmie Myszka Minnie broni się przed zalotami Mikiego, wyskakując z dwuosobowego samolotu ze spadochronem. Perypetie tej dwójki widzowie oglądają już od prawie 90 lat!

Myszka Minnie jako flapper girl. Rysunek z lat 20. XX wiekuMyszka Minnie jako flapper girl. Rysunek z lat 20. XX wieku mat. prasowe Disney

Początkowo Minnie miała przypominać "flapper girl", ikonę lat 20. Flapperki można było spotkać w klubach z muzyką jazzową. Miały w nosie konwenanse, nosiły krótkie włosy, mocny makijaż i uwielbiały tańczyć charlestona. To dlatego wczesna Myszka Minnie przypomina tancerki, a jej za duże czółenka klapią w rytm muzyki.

Od tego czasu Minnie wystąpiła w ponad 60 filmach i przeszła gruntowną metamorfozę, której najważniejszym elementem jest związana na głowie kokarda, dorysowana dopiero w latach 40. Przez dekady Minnie podążała za modą, zapożyczając trendy z mody różnych epok (spójrzcie tylko na jej kwiecistą sukienkę z lat 70.).

Metamorfoza Myszki Minnie - od lat 20. do XXI wiekuMetamorfoza Myszki Minnie - od lat 20. do XXI wieku mat. prasowe Disney

Obecnie Minnie znów nosi czerwień w białe kropki, co nie znaczy, że przestała interesować się modą! Podobnie jak Miki, który zdobił nawet ubrania od Marca Jacobsa, Minnie jest prawdziwą fashionistką. Uczestniczyła w londyńskim Tygodniu Mody, a z okazji dwudziestolecia paryskiego Disneylandu wystąpiła nawet w pokazie Lanvin.

 

Minnie doczekała się także własnych figurek wysadzanych kryształkami Swarovskiego, a jej wizerunek regularnie pojawia się na ubraniach i dodatkach popularnych marek - obecnie są to np. Bershka, a w Polsce - House. Można też nosić Minnie w wersji luksusowej - w 2016 r. Victoria Beckham wypuściła linię T-shirtów z bohaterką Disneya. Kosztują 195 funtów, czyli niemal 950 zł.

Do pełni szczęścia brakowało Minnie tylko własnej okładki - na tę myszka doczekała się w 2013 r., kiedy na "jedynce" umieścił jej zdjęci magazyn "LOVE". Obok słynnej bohaterki filmów Disneya, w sesji okładkowej wystąpiły też takie gwiazdy jak Cara Delevingne czy Georgia May Jagger.

Jak przystało na gwiazdę okładek, Minnie ma nawet własny Instagram! W sieci pokazuje efekty swojej współpracy z markami i projektantami (Kate Spade, Uniqlo, Irregular Choice etc.) oraz najlepsze stylizacje inspirowane animacjami ze swoim udziałem. Warto tam zajrzeć - to nieustające źródło inspiracji w ponadczasowym, dziewczęcym stylu.