Syndrom ciężkiego rozstania

Ataki paniki, bezsenność, problemy z kręgosłupem - za tymi dolegliwościami stoi stres związany z rozwodem i rozstaniem. Najlepszym przykładem potwierdzającym badania naukowców, oprócz ich analiz, może być pogarszająca się na oczach całego świata kondycja aktorki Demi Moore, która właśnie rozwodzi się z mężem.
Osoby, które dowiadują się, że właśnie zostały porzucone i czeka je rozwód, przeżywają ogromny stres. Stres, który będzie długotrwały. Nagle zostają pozbawione bezpieczeństwa, stabilności, stają się niekochane i niechciane. Kobiety i mężczyźni - bo obydwie płcie cierpią tak samo mocno, mówią o problemach z zaśnięciem, trudnościami z oddychaniem, atakami paniki. Długotrwały stres powoduje napięcie mięśniowe, które kończy się bólami kręgosłupa i migrenami.

Naczynia połączone

Na całość, jaką jest istota ludzka, składają się emocje, psychika i fizyczność. Gorsza kondycja jednej z części ma wpływ na resztę. Wiele kobiet w trakcie rozwodu chudnie - brak apetytu nie służy wciskaniu w siebie pożywienia. Wspomniana już Demi Moore wpędziła się w niedowagę i wylądowała w szpitalu z załamaniem. Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Michigan State University wynika, że w przypadku porzuconych kobiet ich zdrowie podupada po rozwodzie szybko i od razu. W wyniku rozwodów, mężczyźni także gorzej się czują, ale jest to proces bardziej wydłużony w czasie i wynika z zaniedbania diety, odstawienia sportów i zamknięcia się w sobie.

Rozwód czyha na każdego

Główny Urząd Statystyczny podał wyniki demograficzne za zeszły rok, z których wynika, że w 2011 r. rozwiodło się prawie 65 tys. par małżeńskich - o ponad 3 tys. więcej niż w 2010 roku. Mimo to, co roku wzrasta ogólna liczba małżeństw. Obecnie wynosi ona prawie 9 mln. Rozwód może dotknąć każdego z nas. To straszne, ale z badań wynika, że statystycznie jedno na pięć małżeństw rozwodzi się. Jak wynika z rozmowy z dr. Leszkiem Gajosem, socjologiem z WSPiA w Rzeszowie , w społeczeństwach nowoczesnych obserwujemy zmianę systemu wartości. Stawia się raczej na sukces zawodowy i materialny. Chociaż obserwuje się też tęsknotę za idealną rodziną. Ta tęsknota przeplata się jednak z obawą, że takiego ideału się nie osiągnie. Dlatego łatwiej o zerwanie niż walkę i ciężej z szybką decyzją o ślubie. Z danych, przytoczonych przez dr Irenę Kowalską ze Szkoły Głównej Handlowej wynika, że obecnie małżeństwa są mniej trwałe niż przed kilku czy kilkunastu laty. W 2005 roku było w Polsce ponad 67 tys. rozwodów i ponad 11 tys. separacji. Na 100 nowo zawartych małżeństw przypadają w Polsce średnio 33 rozwody; w Europie Zachodniej - jak powiedziała Kowalska - 85.

Stres pourazowy

Julia wie doskonale, jak boli rozwód. Nie ona wybrała drogę rozstania, tylko jej mąż. O końcu ich trwającego pięć lat związku dowiedziała się pewnej soboty. Wróciły wszystkie wspomnienia z czasów podstawówki, gdy jej rodzice się rozstawali. Chociaż od rozprawy kończącej jej związek minęło pół roku, Julia dalej nie może poradzić sobie z uczuciami. Pewnie z tego powodu i za namową zaniepokojonych przyjaciółek poszła do psychologa. Jej przyjaciel, Amerykanin, który w analogicznej sytuacji był rok wcześniej, powiedział jej, że psychoterapeuta, do którego chodzi, najpierw zapisał mu kurację m.in. lekami na depresję, a dopiero potem zaczął analizować jego problemy. Julia wie, że przed nią długa droga i powolna poprawa kondycji psychicznej.

Kinematografia ma wiele do zaoferowania w kwestii rozwodowej tematyki. Wśród najlepszych filmów wymieniane są:

"Kramer kontra Kramer":"Pani Doubtfire""Szczęśliwy dzień"Więcej o:
Komentarze (5)
Syndrom ciężkiego rozstania
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wwwsss1975

  Oceniono 1 raz 1

  Najepszy seks jest między:mężem i żoną w domu w sypialni,gdy są zdrowi i się kochają,i uprawiają pozycję klasyczną z orgazmami.

 • wwwsss1975

  Oceniono 1 raz 1

  Propozycja klasycznego seksu:mężczyzna i kobieta po18 roku życia jest legalna i być może zdrowa w prezerwatywie.

 • wwwsss1975

  Oceniono 1 raz 1

  w seksie = grupowy gwałt nie jest zdrowy nawet gdyby był z lekarstwami wspomagajacymi(wiagra) i inne

 • wwwsss1975

  Oceniono 1 raz 1

  Ja kochałem i był sex super
  Później się rozstaliśmy
  Dla zdrowia gwałcicielom w seksie zróbcie tak samo i będziecie zdrowsi i ładniejsi.

 • psycho.rada

  0

  rozwód, rozstanie to jedno z najbardziej traumatyzujących doświadczeń w życiu człowieka. Na psychologicznej skali stresu rozwód znajduje się na drugim miejscu, zaraz po śmierci współmałżonka. Świadczy to o tym, jak wielkie znaczenie ma dla nas sytuacja rozstania się z partnerem. Nagle świat, w którym żyliśmy przez tyle czasu, zmienia się nie do poznania. Nagle tracimy partnera i musimy sobie poradzić. Musimy funkcjonować na tyle, aby dawać sobie radę. Często zatracamy się w swoim cierpieniu, przestajemy racjonalnie myśleć. Skupiamy się na swoich emocjach, a pozostałe czynności zaniedbujemy. Zastanawiamy się „czemu akurat to spotkało mnie, co ja takiego zrobiłam”. Rozstanie powoduje, że możemy zacząć się odizolować od innych, czuć pustkę, której nie potrafimy zapełnić. Zagłębiamy się w świecie smutku i bólu. I Czym to może grozić? Problemami emocjonalnymi, a często depresją. Boimy się wyjść do ludzi, boimy się swoich myśli. Przygnębienie przenika przez naszą twarz. Możemy mieć zaburzone funkcje motoryczne oraz poznawcze.
  Rozstanie jest ciężką sytuacją, tak samo jak poradzenie sobie z nią. Nie bądźmy sami w tych trudnych chwilach, nie bójmy się łez oraz swojego samopoczucia. Warto pamiętać też o tym, że ten stan, choć jest bardzo trudny, z czasem minie, z czasem nauczymy się z nim żyć, z czasem zaczniemy odczuwać radość. Warto szukać wsparcia w innych, w rodzinie, w przyjaciołach.
  Zachęcam do przeczytania darmowego artykułu www.psychorada.pl/news,jak-poradzic-sobie-z-samotnoscia-po-rozstaniu.html oraz pokonac-depresje.psychorada.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX