Kiedy rodzice już się nie kochają

Małżeństwo - jako instytucja - staje się dziś coraz mniej trwałe i popularne
Nie wplątuj dziecka w konflikty

Każdy rozwód jest dla dziecka silnym przeżyciem i nie da się przez niego przejść "bez stresu". Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed parą, która się rozstaje, jest tak to zrobić, żeby dzieci jak najmniej ucierpiały. Trzeba starać się chronić dziecko tak dalece, jak to tylko możliwe. Często powodem rozwodu jest to, że jedno z rodziców ma nowego partnera, a nierzadko w drodze jest kolejne dziecko.

Mówić dziecku dlaczego?

Jak dalece wprowadzać dzieci w powody rozstania i jego konsekwencje? Staraj się nie wplątywać ich w dorosły konflikt, choć trudno ten postulat wprowadzić w życie. Kłopot polega na tym, że o ile przed rozwodem wszyscy w rodzinie żywili do siebie mniej więcej podobne uczucia - kochali się, lubili i szanowali - to teraz uczucia dziecka do mamy i taty są w oczywistej opozycji do tego, co oni sami do siebie czują. Są wściekli, zawiedzeni, rozgoryczeni, co najmniej jedno z nich czuje się zdradzone, odepchnięte. Dlatego musimy starać się "schować" te wszystkie negatywne uczucia do partnera, nie zalewać nimi dziecka, bo ono w niczym tu nie zawiniło. Dla jego dobra winniśmy dbać, by zachowało z drugim rodzicem jak najlepsze relacje. Mimo że to czasami wydaje się niemożliwe - dziecko widzi przecież, że rodzic płacze, jest smutny, źle się czuje - nie sposób wszystkiego ukryć.

To, co możemy robić, to starać się mówić o sobie, o swoich uczuciach, jednocześnie próbując nie obwiniać, nie oskarżać i nie dewaluować tej drugiej strony: "Nie umieliśmy się dogadać. To się czasami zdarza między dorosłymi. Teraz jest mi bardzo smutno, ale za jakiś czas mi to minie". "Dorośli czasami przestają się kochać, ale zawsze kochają swoje dzieci, tata zawsze będzie twoim tatą".

Gdy pojawia się nowa miłość

Co robić, jeśli w życiu rodzica pojawia się nowy partner? Warto dawkować dziecku takie informacje. Najpierw powiedzieć o rozstaniu, dokładnie opisać, na czym ono będzie polegało i jak zmieni się życie dziecka (gdzie będzie mieszkać, jak będzie wyglądał czas z drugim rodzicem, wakacje itp.). Dopiero gdy dziecko oswoi się z sytuacją - wprowadźmy je w kolejne szczegóły dotyczące nowego partnera i ewentualnie nowych dzieci. I pamiętajmy, by mówić o tych faktach, które dotyczą życia dziecka, bez wprowadzania go w świat dorosłych relacji (w tym seksualnych), bez zwierzania się ze szczegółów dotychczasowego pożycia rodziców. Obciążanie dziecka rolą powiernika jest dla niego raniące i może negatywnie zaważyć na jego dorosłym życiu.