Internet stanowi przełom dla poliamorii

Internet słynie z tego, że łączy ludzi we wszystkim, poczynając od randek w ciemno, po działalność polityczną.
Ludziom zainteresowanych poliamorią - sposobem życia, w którym ludzie angażują się w związki intymne z wieloma osobami jednocześnie, przy świadomości i zgodzie wszystkich zaangażowanych - internet zapewnił wygodną etykietkę dla określenia ich stylu życia oraz stanowi wyrzutnię, dzięki której ta idea może przeniknąć do powszechnej świadomości.

"Około 1990 roku, stworzyliśmy tę zmyślną nazwę, dzięki której mogliśmy się określić, zamiast mówić o sobie "odpowiedzialny, konsensualny niemonogamista"", mówi dr Kenneth Haslam, emerytowany anestezjolog oraz kurator kolekcji Kenneth R. Haslam Collection on Polyamory w The Kinsey Institute for Research in Sex, Gender, and Reproduction. "Mniej więcej w tym samym czasie, pojawił się internet - i był to najwłaściwszy moment. Internet stanowi punkt zwrotny dla poliamorii".

Ze swojej nieco mrocznej etymologicznej przeszłości, do powstania w 1992 roku grupy poliamorii wymieniającej informacje za pośrednictwem internetu, termin stał się powszechnie akceptowany: Słowa polyamorist, polyamorous i polyamory znalazły się w 2006 roku w Słowniku Języka Angielskiego wydawnictwa Oxford, co sprawiło, że dzisiaj poliamoria jest bardziej dostrzegalna niż kiedykolwiek wcześniej.

Opublikowany w Walentynki przez dziennik "The Washington Post" długi materiał na ten temat, który odnosił się do statusu związku Tildy Swinton - jest częścią związku poliamorycznego - dał jej tyle samo rozgłosu co zdobycie statuetki Oskara.

Chociaż posiadanie wielu stałych partnerów nie jest nową koncepcją, to wielu poliamorystów powiedziało mi, że czuło się zagubionych, winnych, samotnych, czy jak dziwadła, dopóki nie spotkali się w internecie ze słowem poliamoria, które po raz pierwszy oddawało pełen kontekst tego w jaki sposób postrzegali miłość.

"Można stwierdzić, że przed internetem społeczność poliamorii nie istniała", mówi Franklin Veaux, autor książki "What, Like, Two Girlfriends?", której tytuł jest jednym z najczęściej zadawane pytanie o poliamorię. "Bez wątpienia rozwój internetu i poliamorii zbiegły się ze sobą w czasie, chociaż tak na prawdę poliamoria powstała jakieś 6 000 lat przed nim".

Grecy tradycyjnie nie byli postrzegani jako eksperci od związków ale jako rzeźbiarze, my jesteśmy otwarci na alternatywne sposoby życia. My zagłębiamy się w science fiction i fantasy, wyobrażając sobie inne kultury i doświadczając związków nie koniecznie narzuconych przez purytańskie tradycje.

"Pamiętam jak myślałem, że bajka nie ma sensu, ponieważ jeśli księżniczka mieszka w zamku, to dlaczego musi wybrać jednego z dwóch książąt? Zamki są duże i znalazłoby się miejsce dla całej trójki", mówi Veaux, wychowany w stanie Nebraska, w miasteczku, gdzie żyło 275 osób i nie było żadnego modelu poliamorii.

"Dorastałam na przedmieściach w klasie średniej nieświadoma jakiejkolwiek alternatywy, oprócz tej bardzo negatywnej: monogamistka albo dziwka", mówi Sharra Smith, jedna z partnerek Veaux. "Próbowałam żyć w monogamii i poległam z kretesem; po bardzo złym związku powiedziałam, "Dosyć, nigdy więcej, wolę być dziwką". Później dowiedziałam się, że istnieje coś pomiędzy".

Cunning Minx, twórca Polyamory Weekly, twierdzi, że dostrzega znaczną zmianę w tym jak media z głównego nurtu podchodzą do poliamorii i to zaledwie w ciągu trzech lat .

"Pliamoria była niezwykle alternatywna - trzeba było zaadoptować tę zupełnie odmienną kulturę (by w niej uczestniczyć)," mówi. "Choć w dalszym ciągu dla wielu osób otrząśnięcie się z paradygmatów monogamii jest emocjonalnym i duchowym wstrząsem, to teraz istnieje bezpieczne miejsce, gdzie możesz o tym porozmawiać z grupą ludzi".

Poliamoria oznacza po prostu doświadczanie miłości bez żadnych ograniczeń, gdzie czas i miejsce nie ograniczają nas w znalezieniu prawdziwej miłości, i gdzie nikt nie musi żyć samotnie ze swoim zboczeniem, pożądaniem, fantazją lub stylem miłości - ponieważ ktoś, gdzieś podziela jego poglądy.

"Wiele osób próbuje poliamorii, ale nie istnieją żadne modele tego typu związków", mówi Anita Wagner, autorka Practical Polyamory blog. "Jest ogromne zapotrzebowanie na źródła, informacje, wskazówki i pomoc".

Wagner i Minx chwalą OKCupid, popularny serwis randkowy, który dostosował swoje profile dla poliamorystów, i jak mówi Wagner serwisy takie jak Meetup okazały się być bezcenne, ponieważ pomagają ludziom się odnaleźć.

"Wpisz do Google poliamoria i nazwę miasta, a zobaczysz, że większe z nich mają znaczne społeczności poliamorystów", mówi Wagner. "W większej części kraju, jest ich jednak w dalszym ciągu mało, ale ludzie spotykają się w mniejszych miastach. W przypadku poliamorii serwisy społecznościowe działają na prawdę bardzo dobrze, ludzie zawiązują znajomości pomimo dużych odległości, ponieważ często odpowiedni partnerzy znajdują się daleko".

Poza oczywistymi korzyściami, które niosą ze sobą społeczności internetowe, ewolucja języka internetowego nadaje dynamiki rozwojowi poliamorii. Gdy ludzie, którzy są poliamorystami lub są jej ciekawi natkną się na leksykon poliamorii, to odkrycie może pomóc potwierdzić ich wizję świata.

"Musimy uwolnić się od idei, że istnieje tylko jeden właściwy sposób na życie", mówi Veaux. "Spowodowała ona prawdopodobnie więcej destrukcji w społeczeństwach w historii ludzkości, niż jakakolwiek inna która może przyjść do głowy".

Do zobaczenia online,

Weź udział w dyskusji:
Internet stanowi przełom dla poliamorii
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl