Powrót do termometru czyli nowe trendy w antykoncepcji

Wielki powrót antykoncepcji naturalnej! Polega ona na powstrzymywaniu się od współżycia w dni, które na podstawie poszczególnych metod, określone zostają jako płodne. Wymaga ogromnej dyscypliny, systematyczności oraz zrozumienia ze strony obojga partnerów.
MRP czy NPR?

Od czasu wynalezienia pigułki antykoncepcyjnej pojawiło się kilka nowych metod hormonalnych takich jak krążki, plastry lub zastrzyki. Nie da się ukryć, że ten rodzaj zabezpieczenia przed ciążą był prawdziwą rewolucją. Jednak nie wszystkie kobiety korzystają z antykoncepcji hormonalnej. Niektóre po prostu nie mogą, z powodów zdrowotnych. Inne, a tych jest co raz więcej, wychodzą z założenia, że syntetyczne hormony nie są obojętne dla zdrowia. Popularność zdobywają tzw. metody naturalne, które polegają na obserwowaniu objawów świadczących o tym, czy kobieta jest w fazie płodnej lub niepłodnej swojego cyklu miesiączkowego. MRP (Metody Rozpoznawania Płodności) jest metodą uznaną przez Światową Organizację Zdrowia za metodę diagnostyczną, pozwalającą na określenie płodności kobiety. Osoby praktykujące MRP dopuszczają zabezpieczenie chemiczne lub stosowanie prezerwatyw w dni płodne. Z kolei NPR (Naturalne Planowanie Rodziny) jest jedyną metodą dopuszczaną przez Kościół Katolicki. Jej działanie polega na powstrzymaniu się od współżycia w dni płodne oraz łączy się z określoną filozofią życia. Wielu osobom, w tym lekarzom ginekologom, metody te wydają się przestarzałe, często myli się z popularnym dawniej "kalendarzykiem". Jednak ich skuteczność, przy sumiennym stosowaniu oraz dokładnym poznaniu ich zasad, wynosi około 2. wg indeksu Pearl'a. Wystarczy tylko termometr i zeszyt w kratkę, oraz codzienna obserwacja objawów. W internecie pojawiają się liczne portale oferujące oprogramowanie zastępujące zeszyt i linijkę. Wystarczy codziennie wprowadzić dane, potem dokonać analizy i gotowe, wykres pokazuje kiedy kończą się dni płodne i można rozpocząć bezpieczne współżycie. Wokół portali wyrastają fora na których kobiety dzielą się doświadczeniami i pomagają wzajemnie w interpretacji wykresów. Innym sposobem jest korzystanie z urządzeń zbierających i analizujących dane na podstawie codziennych testów próbki moczu. W ten sposób bada się poziom hormonów który zmienia się w zależności od momentu cyklu. Inny rodzaj bazuje na mierzonej codziennie temperaturze i na jej podstawie określa moment cyklu. Takie urządzenia są droższe, ale nadal obojętne dla zdrowia. Wiele kobiet stosujących metody naturalne twierdzi, że dzięki nim odkryły swoją kobiecość. "Wreszcie czuję, że żyję w zgodzie ze swoim ciałem" pisze jedna z użytkowniczek metody na forum internetowym. Kobiety opowiadają, że wcześniej ich partnerzy nie wiedzieli nawet jakie pigułki stosują, a teraz co rano podają im termometr, angażują się. Ten aspekt metod naturalnych podkreślany jest bardzo często.

Nie dla wszystkich

Wszystko to wpisuje się w zyskujący na popularności trend życia ekologicznego. Kobiety stosujące metody naturalne, gdy decydują się na dzieci, karmią je piersią uważając to za coś oczywistego, są otwarte na życie zorientowane na naturę. Niektóre nie wyobrażają sobie powrotu do innych metod antykoncepcji. Metody te mają też swoje wady. Wielu parom okresy wstrzemięźliwości mogą wydawać się zbyt uciążliwe, a nieregularny tryb życia sprawia, że mogą się one wydłużać. Do tego dochodzą stresy, podróże i cała masa czynników potencjalnie zagrażających skuteczności tych metod. Młode kobiety o nieregularnych cyklach mogę mieć duże trudności w interpretacji, również czas po porodzie i premenopauza są bardziej ryzykowne. Te metody nadają się też głównie dla par, które gotowe są wspólnie się uczyć i ponosić odpowiedzialność za swoją płodność. Trudno wymagać od singielki by korzystała z termometru i randki uzależniała od dnia cyklu. Pigułka antykoncepcyjna pozostaje jednym z największych wynalazków XX wieku. Czy metody naturalne zyskają kiedyś taką popularność? Trudno powiedzieć. Jedno jest pewne - co raz więcej kobiet wybiera taki sposób kontrolowania płodności wierząc, że to dla nich najlepsza metoda. A programy komputerowe, aplikacje na iPod to nowinki które tylko to ułatwiają.