Styl Margaret Thatcher - spójny i niezmienny [GALERIA]

Jak ubierała się Żelazna Dama? Konsekwentnie, formalnie, ale także kolorowo i kobieco. Przyglądamy się zdjęciom zmarłej 8 kwietnia 2013 roku  premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher.

Żelazne reguły stylu


Styl ubierania Margaret Thatcher odzwierciedlał przede wszystkim jej charakter. Garderoba premier Wielkiej Brytanii, która rządziła przez 11 lat był konserwatywny - jak partia, którą reprezentowała, zachowawczy, nie ulegający wpływom mody. Z drugiej jednak strony, tak jak Thatcher był także kobiecy, elegancki i kolorowy. Jej codzienne stylizacje miały kilka stałych elementów. Zestawem, który stał się jej zbroją, i w którym jak wyznała w wywiadzie czuła się bezpiecznie i pewnie, był żakiet zestawiony ze spódnicą oraz jedną z setek jedwabnych bluzek, w których posiadaniu była Żelazna Dama.

 

Kiedy Thatcher wpadła w ręce specjalistów od zmiany wizerunku, ci chcieli koniecznie pozbyć się z jej życia nakryć głowy i pereł. Thatcher miała wtedy stanowczo powiedzieć: - Być może ulegnę w sprawie kapeluszy. Jednakże w sprawie pereł... nie będziemy nawet dyskutować. Perły nosiła na szyi, w uszach i jako broszki. Najbliższy jej sercu podwójny sznur pereł podarował jej mąż Dennis w 1953 roku. Był to prezent z okazji urodzenia przez Thatcher bliźniąt.

 

 

Wszechobecna torebka


Thatcher miała także ogromną słabość do czarnych niewielkich torebek. Nosiła je ze sobą wszędzie, a podczas spotkań i negocjacji stawiała na stołach. Jej ulubiony model, wyglądający jak mała teczka, wyprodukowała marka Asprey. Egzemplarz należący do Thatcher został sprzedany podczas licytacji w domu aukcyjnym Christie's w 2011 roku za 39,800 dolarów. Nosiła w niej ponoć ważne dokumenty oraz drobne przedmioty, które miały dla niej szczególne znaczenie.


Obok mody


Z czasem i upływem lat jedwabne bluzki z charakterystyczną kokardą wiązaną pod szyją, ustąpiły miejsca bardziej zachowawczym garsonkom, a czarne i niebieskie ubrania wzbogaciły się o kolekcję zielonych, czerwonych i beżowych. Thatcher pozostała wierna swojej fryzurze oraz klasycznym pantofelkom na średniej wysokości obcasie. W podobnym do niej stylu ubierała się później Hilary Clinton, która jednak nie przepada za spódnicami, zastępując je spodniami. Chociaż Margaret Thatcher nie ulegała wpływom mody jej styl i tak przeszedł do historii. Jej stroje pokazywały siłę Thatcher i władzę, którą miała jako premier. Margaret Thatcher zmarła 8 kwietnia 2013 roku w Londynie.

Więcej o: