Roxana Saberi to amerykańska reporterka uwolniona z teherańskiego więzienia. "Między światami" to zapis jej walki o wolność i prawdę

Niech nie zwiedzie was okładka tej książki. "Między światami" (premiera 23 września) to historia, która z miałką opowieścią o miłości nie ma nic wspólnego. To losy amerykańskiej dziennikarki. Roxany Saberi, która trafiła za kratki teherańskiego więzienia. Wszystko, co przeczytacie, zdarzyło się naprawdę i dzieje się nadal.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi zostaje wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżają ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

W pokazowym procesie, który trafia na pierwsze strony gazet, Saberi otrzymuje wyrok ośmiu lat więzienia. Ma ją odbyć w w Evin. To słynne teherańskie więzienie, z którego więźniowie wychodzą zmaltretowani psychicznie, fizycznie albo nie wychodzi wcale.

Fot. screen z wideo z zapowiedzią publikacji książki "Between Two Worlds: My Life and Captivity in Iran" na amerykańskim rynku wydawniczym opublikowanym na kanale Roxany Saberi (youtube.com)

Historia oparta na faktach

Ta opowieść brzmi jak fabuła dobrej powieści kryminalnej. Niestety nią nie jest. To wszystko wydarzyło się naprawdę, w życiu amerykańskiej reporterki i korespondentki, Roxany Saberi. Przed wyjazdem do Iranu, jej życie było usłane sukcesami. W 1997 roku wygrała wybory Miss Dakoty Północnej, z której pochodzi, by rok później zostać jedną z dziesięciu finalistek konkursu Miss Ameryki.

Potem przyszedł czas na karierę: dziennikarstwo informacyjne na Northwestern University i stosunki międzynarodowe w Cambridge i praca reporterki w największych stacjach: ABC, BBC i Fox News. Do Iranu trafiła w 2003 roku, by po uwolnieniu wrócić i zamieszkać w Nowym Jorku.

Brawurowa walka o wolność

Pierwsza do tej pory publikacja Saberi - "Między światami" to opis dramatycznych doświadczeń bohaterki i opowieść o jej brawurowej walce o wolność. W sprawę zaangażowany został sam Barack Obama, Hillary Clinton, a także liczne organizacje międzynarodowe oraz tysiące strajkujących poruszonych losem Roxany.

Autorka wprowadza czytelnika w poruszający świat wewnętrznych rozterek. Staje przed wyborem pomiędzy wolnością (jeśli będzie współpracować z irańskim wywiadem i szpiegować przeciwko USA), a prawdą i uczciwością wobec samej siebie, a przy tym skazaniem siebie na odsiadkę, a nawet karę śmierci. Wszystko to dzieje się w realiach politycznego reżimu w Iranie. W kraju, który według Saberi, mimo wielu kontrastów, nie utracił swojego piękna i uroku, które można poczuć podczas lektury powieści.

Dla kogo książka?

"Między światami" to lektura dla tych, dla których do czytelniczej satysfakcji niezbędne są dwa elementy: autentyczne tło poznawanej historii, a z drugiej strony dreszczyk emocji, jak z kryminału. To historia napisana przez osobę z jednej strony zafascynowaną trudną sytuacją polityczną w Iranie, z drugiej to przedstawicielka zachodniego świata, przez co łatwo się z nią identyfikować, a jej dramatyczne przeżycia śledzić z własnej perspektywy. Całość nie kończy się na oglądaniu wierzchołka góry lodowej. Z tej książki dowiemy się o wiele więcej.

Więcej o: