Twoje dziecko będzie orłem czy nielotem? Fundacja Rodzice Przyszłości przekonuje: słowa mają siłę

Do szóstego roku życia dzieci zupełnie bezkrytycznie patrzą na otaczający ich świat. Rodzice są dla nich najważniejszymi osobami. Zapatrzone w dorosłych maluchy są przy tym bardzo wrażliwe na każde słowo krytyki, krzyk czy karcący gest. To kształtuje ich pewnością siebie i wpływa na późniejsze życie. Fundacja Rodzice Przyszłości chce uświadomić rodzicom wagę ich czynów.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Fundacja Rodzice Przyszłości rozpoczęła kampanię społeczną dotyczącą przemocy emocjonalnej wobec dzieci. Nawet najlepsi rodzice, nieświadomie potrafią krzywdzić swoje wrażliwe na każdą uwagę pociechy. Spot ma uświadomić dorosłym, jak ważne są wszystkie gesty i słowa, które kierują do najmłodszych.

Przemoc emocjonalna zaczyna się w domu

Dzieci żywiołowe, ciekawe, spontaniczne. To może wyprowadzać z równowagi nie tylko nerwowe osoby, lecz także te spokojne, które po ciężkim dniu w pracy nie mają siły na zabawę czy sprzątanie po małym rozrabiace. Fundacja przekonuje, że w tym momencie dorośli powinni wykazać się większym zrozumieniem i znaleźć w sobie dodatkowe pokłady cierpliwości.

Kampania fundacji Rodzice Przyszłościfot. screen youtube.com/user/RodzicePrzyszlosci

Problemy ze znalezieniem pracy i anoreksja

Spot wybiega w przyszłość i pokazuje, jakie młody człowiek, w późniejszym okresie życia, może mieć problemy interpersonalne. Konsekwencją psychicznej przemocy jest jednak nie tylko niska samoocena, lecz także liczne zaburzenia - od nałogów, przez problemy z odżywianiem po depresje.

- Ty niedojdo, siusiumajtku

Jak czytamy na stronie fundacji, najczęstszymi formami przemocy i presji emocjonalnej są właśnie słowne wypowiedzi. - Ty gapo, ty niedojdo, - ty sieroto - to też forma agresji! Przedrzeźnianie dziecka: - Siusiumajtek, - Brudasiątko, - Grubas nam może wydawać się zabawne, jednak to także odciska piętno na psychice małego człowieka.

Kampania fundacji Rodzice Przyszłości stara się uczulić rodziców na to, że takie wrogie, niewłaściwe zachowania z ich strony mogą zaowocować objawami lęku, smutki czy wyobcowania dziecka.

Kampania Fundacji Rodzice Przyszłościfot. screen youtube.com/user/RodzicePrzyszlosci

Zmień dziecko w "orła"

Kampania uczula, aby pamiętać o tym, że uwaga zamieniona w żart, wypowiedziana z uśmiechem zupełnie inaczej zostanie odebrana przez dziecko. Nie będzie ono tłamszone, a jego pewność siebie nie zostanie zaburzona.

Przemoc emocjonalna zazwyczaj przynosi skutki dopiero po wielu latach. Kiedy dzieci dorosną odczuwają pewną niestabilność emocjonalną, ich poczucie własnej wartości zostaje zachwiane.

<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Więcej o:
Komentarze (27)
Twoje dziecko będzie orłem czy nielotem? Fundacja Rodzice Przyszłości przekonuje: słowa mają siłę
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pan.szklanka

  Oceniono 207 razy 123

  Przemoc emocjonalna wobec dzieci to między innymi pojęcie grzechu pierworodnego i obarczenie winą za okrutną śmierć człowieka, którego podobizna wisi w każdej salce szkolnej i przedszkolnej. To absurdalna idea życia wiecznego, odbierająca urok doczesnemu. To impregnowanie na radość, gdy umartwianie prowadzi do zbawienia. To zabijanie ciekawości, która jest "pierwszym stopniem do piekła".

 • felicjan.dulski

  Oceniono 84 razy 80

  Tak prawdę mówiąc, to dzieci trzeba uczyć radzenia sobie z niepowodzeniem, bo tylko nieliczni osiągają "pełen" sukces i to niekoniecznie dzięki swym walorom, a tzw. plecom. Dzieci trzeba uczyć odporności na wszechogarniający "hejt". Uczyć assertywności i poczucia własnej odrębności i wartości. Trzeba wpoić młodym ludziom zasadę, że jeżeli ktoś cię nie lubi (nie, że wszyscy), to jego problem. Bo nie muszą cię wszyscy lubić, ani ty wszystkich. Musisz nauczyć się rozpoznawać przyjaciół i ludzi nieprzychylnych. I być lojalnym wobec bliskich i przyjaciół. Cieszyć się i smucić razem z nimi. W stosunku do reszty świata masz prawo zachować rezerwę, chyba że poczujesz się na tyle mocny, by pomagać "całemu światu".

 • aleksandrapt

  Oceniono 98 razy 62

  Ale z drugiej strony mamy do czynienia z coraz większą grupą młodych ludzi, którzy zostali wychowani w przekonaniu, ze są największymi geniuszami na ziemi i jak przyglądam się ich zachowaniu, to chyba już czasem wolę tych z "zachwianym poczuciem własnej wartości"

 • student_zebrak

  Oceniono 31 razy 29

  Szczesliwe dzieci maja szczesliwych rodzicow.

 • julian9

  Oceniono 27 razy 21

  Przemoc psychiczna jest gorsza od fizycznej. Gdy Ktoś cię uderzy to siniak zniknie po tygodniu a uraz psychiczny zostaje do końca życia. Gdy byłem mały to mało słyszałem dobrych słów a więcej tych złych. Rodzicu zastanów się co mówisz małemu dziecku bo pewnego dnia twoje dziecko może tak samo postępować z Tobą.
  Śmieszy mnie też zachowanie rodziców, którzy najpierw zabraniają dzieciom wszystkiego dotykać a później wypominają dzieciom że nic nie umieją same zrobić. Dziecko trzeba motywować a nie krzyczeć na nie.

 • obrain

  Oceniono 27 razy 13

  aż mi qrna łzy stanęły w oczach ;)

 • ultraviolet24

  Oceniono 12 razy 10

  Wszystkim zainteresowanym zgłebieniem tematu polecam książkę Erica Berne'a "Dzień dobry i co dalej", która pięknie opowiada o tym jak charakter człowieka kształtuje się przez pierwszych 6 lat życia i zależy przede wszystkim od.... słów i gestów których używają rodzice!

 • lukki69

  Oceniono 7 razy 5

  Pamiętacie,ile kiedyś było filmów o młodzieży dla młodzieży..przygody....od lat zero nowych produkcji...bo nie ma o kim filmów robić......o grupie chłopaków w spodniach od pidżamy,z kosmetyczką adidasa wpatrzonych w smartfony albo mcdonalda? Jakie oni maja przygody? lajki na facebooku czy gra w ciasteczko na imprezie? ciotowatość gimbazy wzrasta z każdym pokoleniem..przykładem gigantyczne braki wśród ludzi ze zdolnościami technicznymi i manualnymi...zobaczcie statystyki na temat umiejętności obsługi podstawowych sprzętów AGD nawet...tragedia...

 • gaaaab

  Oceniono 21 razy 5

  To prawda, słowa rodziców programują dzieciaka. Mój dostawał kieszonkowe ale za każde slowa typu "ale głupi jestem" czy coś podobnego płacił mi karę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX