Wielka Brytania pozwala na przeszczepy macicy. 10 kobiet urodzi upragnione dzieci

Brytyjski zarząd badań medycznych wydał pozwolenie na eksperymentalne przeszczepy macicy. Zabiegowi mogą poddać się kobiety, które urodziły się bez macicy lub w konsekwencji raka szyjki, miały usunięty ten narząd. Niestety przeszczep nie jest trwały. Organ trzeba usunąć po urodzeniu dziecka.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Komisja lekarska w Wielkiej Brytanii udzieliła zgody na przeprowadzenie pierwszych dziesięciu przeszczepów macicy. Zabiegi mają odbyć się w ramach badań klinicznych i rozpoczną się wiosną 2016 roku.

Dla kogo macica?

Jedna na 7 tysięcy kobiet w Wielkiej Brytanii rodzi się bez macicy lub z jej dysfunkcją. Przyczyną jest na przykład zespół Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera, którego konsekwencją jest brak pochwy, szyjki macicy lub całego organu. Ze względu na stopień zaawansowania choroby nie wszystkie kobiety zostają zakwalifikowane do eksperymentalnego zabiegu. Przeszczep mogą przejść jedynie pacjentki, których jajniki są zdolne do produkcji jajeczek.

Nowy organ od zmarłych kobiet

Eksperci z Wielkiej Brytanii informują, że macice pobierane są od kobiet, u których zostanie orzeczona śmierć kliniczna. Inaczej sprawa wyglądała w Szwecji, gdzie podczas pierwszego zabiegu wykorzystano narząd od żyjącego dawcy - córka otrzymała macicę od matki.

Brytyjska organizacja transplantologiczna, NHS Blood and Transplant, zapewnia, że będzie czuwać nad właściwym przebiegiem operacji i dopełni wszystkich formalności. Zadba też o uzyskanie zgody od potencjalnych dawców lub ich rodzin.

. Shutterstock

To bezpieczne?

W przypadku przeszczepu macicy nie można mówić o 100 proc. bezpieczeństwie zabiegu. Jak każda skomplikowana operacja niesie za sobą ryzyko. Ponadto pod uwagę należy wziąć potencjalne efekty uboczne, na przykład te, które wiążą się z przyjmowaniem leków immunosupresyjnych, zapobiegających odrzutowi przeszczepu. Wraz z nimi słabnie odporność, wzrasta ryzyko licznych infekcji, cukrzycy, osteoporozy, a w niektórych przypadkach nawet raka.

Eksperci uważają, że te konsekwencje można minimalizować usuwając macicę po urodzeniu dziecka. Zaznaczają przy tym, że przeszczepiony organ i tak należy usunąć najpóźniej po drugiej donoszonej ciąży (w przypadku, kiedy pierwsza zostanie poroniona).

Specjaliści z NHS Blood and Transplant uważają ponadto, że leki stosowane w odpowiednich dawkach nie mają wpływu na rozwój płodu w łonie matki.

Kosztowny zabieg

Jak donosi w rozmowie z bbc.com Richard Smith, ginekolog z Queen Charlotte's & Chelsea Hospital w Londynie, koszt takiego zabiegu może wahać się pomiędzy ? 40,000 a ? 50,000. Do tej pory nie jest jednak powiedziane, czy operacja będzie refundowana, czy kosztami zostaną obciążone starające się o dziecko pacjentki.

This April 11, 2014 photo made available by the University of Gothenburg, Sweden shows Mats Brannstrom and his team performing a womb transplant. In a medical first, a woman in Sweden has given birth after receiving a womb transplant, the doctor who performed the pioneering procedure said Friday, Oct. 3, 2014. The 36-year-old mother received a uterus from a close family friend last year. Her baby boy was born prematurely but healthy last month, and mother and child are now at home and doing well. The identities of the woman and her husband were not disclosed. JOHAN WINGBORG/AP

Wielka Brytania nie jest pierwsza

Pierwszy przeszczep macicy miał miejsce w 2002 roku w Arabii Saudyjskiej. Niestety, mimo że operacja się udała, kilka miesięcy po zabiegu przeszczep został odrzucony przez organizm kobiety.

Kolejne zabiegi - między innymi w Turcji i w Stanach Zjednoczonych - kończyły się podobnie. Sukcesem okazał się być przeszczep przeprowadzony w Szwecji w 2014 roku. Kobieta, która na skutek wady genetycznej nie miała macicy, urodziła zdrowego chłopca. Od tamtej pory, pod opieką szwedzkich lekarzy, już trzem kobietom udało się urodzić zdrowe dzieci.

Krok milowy w walce z niepłodnością

Doktor Brannstroem z uniwersytetu w Goeteborgu, obecny przy pierwszych przeszczepach macicy w Szwecji, w rozmowie z Agencją PAP zauważył, że ten zabieg nie gwarantuje posiadania dzieci, jednak jest krokiem milowym w walce z niepłodnością.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Wielka Brytania pozwala na przeszczepy macicy. 10 kobiet urodzi upragnione dzieci
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl