Dzieci matek pracujących są skazane na sukces. Córka odnajdzie się na stanowisku kierowniczym, a syn polubi sprzątanie

- Nie mamy na nic czasu, jesteśmy przemęczone, nasze dzieci przesiadują w świetlicach i częściej jedzą fast foody - skarżą się matki pracujące. - Moje dzieci są niesamodzielne. Co z tego, że jestem codziennie w szkole, skoro nie potrafię nauczyć dziecka wiązać sznurówek? - odpowiadają kobiety etatowo zajmujące się domem i dziećmi. Co jest lepsze? Naukowcy mają swoją tezę.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Naukowcy z Harvard Business School uważają, że kobiety pracujące, które po urlopie macierzyńskim wróciły do pracy, nie powinny mieć poczucia winy. Te, które zastanawiają się, gdzie jest ich miejsce - w domu, przy dziecku, gdzie można obserwować pierwsze kroki pociechy, a potem wspólnie odrabiać lekcje, czy w pracy, z której nie zawsze wyjdą punktualnie, jednak zarobią na dodatkowe zajęcia najmłodszych - odetchną z ulgą. Dzieciom wszystko zostanie wynagrodzone. Pociechy matek pracujących będą w przyszłości.... zarabiać więcej.

Dziewczynki osiągają sukces, a chłopcy sprzątają

W najnowszych badaniach specjaliści donoszą, że córki matek realizujących się zawodowo częściej osiągają w przyszłości sukces zawodowy niż córki kobiet niepracujących poza domem. Powrót młodej mamy do pracy wpływa też na chłopców. Zdaniem naukowców stają się oni troskliwsi, bardziej dbają o poszczególnych członków rodziny, pielęgnują wartości rodzinne i chętniej niż inni wykonują domowe obowiązki.

Matka pracująca wraca do domu fot. flikr.com, Caro

"Odpowiedzialność nadzorcza"

Analizując dane z różnych krajów, naukowcy stwierdzili także, że córki obojga pracujących rodziców mają o 4,5 proc. większe szanse znalezienie pracy niż dziewczynki, których matki nie pracują poza domem. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że pracująca mama najlepiej pokazuje jak radzić sobie na stanowiskach kierowniczych:

- Oczekiwaliśmy, że będzie to wynikiem przekazywania takich a nie innych wartości, uwypuklenia pewnych cech, nauczeniem takiej "odpowiedzialności nadzorczej". Nie spodziewaliśmy się, że będzie to wyłącznie efekt pójścia matki do pracy - komentuje Kathleen McGinn, profesor w Harvard Business School i główna autorka badania.

Rozwój dziecka zależy od matki

W badaniu przeprowadzonym w 24 krajach naukowcy pytali respondentów o ich wspomnienia z dzieciństwa, o status ówczesny zawodowy ich rodziców. Na podstawie ich odpowiedzi autorzy wysnuli tezę:

- Matki pracujące lepiej kreują środowisko, w którym dzieci łatwiej dostrzegają, co jest dla nich właściwe, w którym kierunku mogą się rozwijać - przyznaje profesor McGinn.

Matka z córką fot. flikr.com, ladyb

Niektóre dzieci będą zarabiać więcej

Specjalistka przyznaje, że najbardziej przemawiający jest oczywiście aspekt finansowy. Dochody córek matek pracujących w Stanach Zjednoczonych są w skali roku o ponad 20 tys. złotych wyższe niż zarobki córek matek pozostających w domu.

Autorka badań w żaden sposób nie deprymuje mam, które decydują się zostać w domu i wychowywać dzieci. To ciężka, pełnoetatowa praca. Ma za to dla wszystkich mam ważne przesłanie: - Kiedy idziesz do pracy, pomagają dzieciom zrozumieć, że mają wiele możliwości rozwoju. Twoja praca to dla nich szansa na przyspieszoną samodzielność.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Dzieci matek pracujących są skazane na sukces. Córka odnajdzie się na stanowisku kierowniczym, a syn polubi sprzątanie
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl