Kobiety muszą spać dłużej. "Ich mózg jest bardziej skomplikowany" - tłumaczą naukowcy

Badania wykazały, że długi i mocny polepsza pracę mózgu kobiet, natomiast krótkie drzemki sprzyjają mężczyznom.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Naukowcy z Instytutu Max Planck w Monachium zanalizowali zwyczaje aż 160 osób, by zbadać wpływ snu na ich tryb życia. Wyniki zaprezentowano na konferencji neurologicznej w Kopenhadze.

Sen 160 badanych był stale monitorowany. Poddawano ich także testom na inteligencję, które pokazywały, jak radzą sobie z rozwiązywaniem problemów i logicznym myśleniem. Naukowcy zwracali uwagę na tak zwane wrzeciona snu, czyli impulsy obrazujące aktywność mózgu w drugiej, głębokiej fazie snu. W skrócie - gdy twój mózg wytwarza dużo wrzecion, śpisz mocno, nawet jeśli w pobliżu rozlega się hałas. Wrzeciona blokują bodźce zewnętrzne, a więc stabilizują sen.

Ile czasu w życiu poświęcasz na spanie? Zobacz!

Należy pamiętać, że nasze nocne zwyczaje są tylko jednym z czynników wpływających na funkcjonowanie mózgu. Badacze z Monachium planują kolejne badania, które mają skupiać się na różnicach w indywidualnych nawykach sennych.

Dowiedz się, jak zadbać o dobry sen

Kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni, ponieważ ich mózgi są bardziej skomplikowane. Panie zwykle wykonują wiele zadań na raz, są elastyczniejsze od facetów. Wykorzystują większą część mózgu, dlatego muszą dostarczać mu więcej mocy. A zatem, drogie panie - śpijmy jak najwięcej!

Zmęczone oczy? To już nie problem

Więcej o: