Na opak

W tym sezonie klasyczny french zamienimy na antyfrench. Przewrotny manikiur to odważne połączenia kontrastowych kolorów
Choć większości trudno będzie się z tym pogodzić, klasyczny francuski manikiur nie jest już modny. Monochromatyczny duet bieli z bladym różem uznawany jest za zbyt zachowawczy. Na jesiennych pokazach królują odważne zestawy jasnego koloru z ciemnym, np. navy blue, czyli granat, i naturalny, lekko opalizujący jasny róż czy krem. Zaskakują połączenia jaśniejszej i ciemniejszej czerwieni lub brudnej bieli z metalicznym antracytem. Paznokcie sezonu jesień - zima są drapieżne. Triumfy święcą nasycone granaty, fiolety, purpury, punkrockowe antracyty i ciemne szarości. Mniej niż w ubiegłych latach klasycznych czerwieni, choć widać nieco wiśni i ciemnej maliny. Aby podbić efekt, wszystkie kolory błyszczą lub opalizują. Nadal aktualny jest migdałowy kształt paznokci subtelnie opiłowanych w łagodny łuk.

Lakier na magnes

To przełom technologiczny w produkcji lakierów. Naukowcy z firmy Lanceme opracowali innowacyjny produkt Le Magnétique wyposażony w mały kwadratowy magnes. Metaliczny lakier nakłada się jak zwykle za pomocą pędzelka, a następnie zbliża świeżo pomalowany paznokieć do powierzchni magnesu. Po chwili pigmenty lakieru rozwarstwiają się, zmieniając kolor, i powstaje rysunek gwiazdki.

Czytanie z paznokci

Wyrazisty lakier wygląda atrakcyjnie tylko na zdrowych paznokciach. Dlatego przyjrzyj się im i oceń ich stan. Nierówności i przebarwienia płytki paznokciowej są najczęściej efektem niewłaściwej pielęgnacji, kontaktu z detergentami i braku odpowiednich witamin.

Łamliwe, rozdwajające się. Są przesuszone - mają za mało substancji tłuszczowych, które zatrzymują wodę w płytce. Brakuje im także magnezu, krzemu i cynku, pierwiastków odpowiadających za twardość. Codzienne domowe czynności (zwłaszcza zmywanie i pranie) wykonuj w rękawiczkach, aby dłonie nie miały kontaktu z detergentami. Kremy i preparaty do paznokci wcieraj zawsze przy ich nasadzie, bo tylko stamtąd dotrą do macierzy płytki. Stosuj odżywki, bazy i lakiery do łamliwych i wrażliwych paznokci.

Podłużnie prążkowane. Prążki pojawiają się na paznokciach wraz z upływem lat. By się ich pozbyć, poleruj je delikatnie miękkim pilnikiem (dwa razy w tygodniu). Wygładzone smaruj na noc oliwką. Paznokcie maluj tylko dobrymi lakierami, które zawierają związki pielęgnacyjne, tj. proteiny, jedwab, witaminy. Wygląd paznokci poprawią odżywki wygładzające. Mają one w składzie krzem lub kompleks miki i sylikonu, które nadają gładkość. Stosuje się je raz w tygodniu, nakładając jedną-dwie warstwy preparatu.

Cienkie, miękkie, trudne w utrzymaniu. Stają się takie, gdy za długo moczysz je w wodzie. Skracaj paznokcie, trzymając pilnik prostopadle do płytki, najlepiej stroną służącą do wygładzania. Cienkie paznokcie często nie tolerują lakieru, a tym bardziej zmywacza. Stosuj wyłącznie preparaty utwardzające płytkę z odżywkami i takie, które pobudzają wzrost. Odżywki przyspieszające wzrost zawierają witaminy z grupy B i składniki mineralne w dużych stężeniach. Te w postaci olejku wciera się w nasadę paznokcia, emalię zaś nanosi przez trzy kolejne dni warstwa na warstwę. Zmywaj bezacetonowym zmywaczem i powtarzaj wszystko od nowa. Kuracja powinna trwać około miesiąca. Kiedy już płytka się wzmocni, na odżywkę można nałożyć kolorowy lakier.

Niezdrowy kolor. Zdrowe paznokcie są jasnoróżowe, a płytka przejrzysta. Dlatego zwracaj uwagę na wszelkie zmiany koloru. Paznokcie zbyt blade mogą sygnalizować niedobór żelaza. Jeśli stały się żółte, może to być objawem choroby układu oddechowego, płuc, nerek, wątroby.

Przyczyną zażółconych paznokci może być też ciemny lakier, którego pigment jest wchłaniany przez płytkę. Dlatego tak ważna jest baza ochronna pod lakier. Paznokcie możesz wybielić, mocząc płytki w soku z cytryny, a potem polerując ich powierzchnię pilnikiem. Jeśli żółte lub szarawe są tylko końce, pociągnij je pod spodem białą kredką do paznokci. Jeśli zwilżysz jej końcówkę, będzie dłużej trzymała się paznokcia. Często na paznokciach pojawiają się białe plamki będące najczęściej efektem urazu. Jeśli jest ich sporo, prawdopodobnie masz niedobór wapnia i cynku. Niekiedy są objawem łuszczycy.

Czego nie lubią paznokcie

Nieodpowiednich pilników. Zrezygnuj z metalowych, bo strzępią płytki, unikaj tekturowych, są przeznaczone do tipsów i paznokci u stóp. Bez obaw używaj pilników szklanych i kamiennych. Paznokcie piłuj w jednym kierunku, inaczej będą się rozdwajać.

Nieprawidłowego wycinania skórek. Zbyt głębokie wycinanie powoduje powstanie nierówności na płytce paznokcia, które czasem pękają. Najlepiej nie wycinać, tylko odsuwać skórki drewnianym patyczkiem po posmarowaniu oliwką lub specjalnym preparatem.

Zbyt częstego polerowania paznokci. Po użyciu polerki wyglądają one ładniej, a położony lakier dłużej się trzyma. Ale wygładzanie niszczy płytki, dlatego pozwalaj sobie na ten zabieg tylko raz w miesiącu. Pod warunkiem że masz grube i mocne paznokcie.

Nieostrożnego czyszczen ia. Zanieczyszczenia spod paznokci usuwaj delikatnie szczoteczką lub drewnianym patyczkiem. Zbyt brutalny zabieg spowoduje podważenie płytki, a przez to łatwiejsze przenikanie grzybów i bakterii.

Malowania bez podkładu. Lakier wysusza paznokcie, matowi je i osłabia. Konieczna jest specjalna baza, która chroni płytki przed zażółceniem i wysuszeniem, a także przedłuża trwałość lakieru. Jeśli chcesz, żeby manikiur trzymał się długo, na bazę i lakier nałóż jeszcze preparat nawierzchniowy.

Konsultacja Joanna Klepka, wicemistrzyni Nail Art Poland 2006 oraz wicemistrzyni International Nail Art Championship 2006, dyplomowana instruktorka w firmie Euro Fashion w Pruszczu Gdańskim

Dieta dla paznokci

Jeśli chcesz mieć ładne i zdrowe paznokcie, jedz: warzywa liściaste, takie jak: cykoria, szpinak, sałata(zawierają: witaminy A, B1, B2, C, E, żelazo, flawonoidy), ryby i tran (zawierają: nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B1 i B2), płatki owsiane (zawierają: cynk, krzem, magnez, siarkę, żelazo), orzechy (zawierają: cynk, magnez, siarkę), sery (zawierają siarkę, witaminy A, B12), pomidory (witaminy A, C, cynk).

Weź udział w dyskusji:
Na opak
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl