Joga - piękno ciała i ducha

Madonna, Jennifer Aniston i wiele innych gwiazd trenują jogę, by utrzymać piękne ciało i poprzez wyciszenie i kontemplację poznać samą siebie. Polecamy ją również dla ciebie!

W dzisiejszych czasach bardzo trudno nam zachować wewnętrzną równowagę. Tempo życia i krocząca naprzód cywilizacja sprzyja zaburzeniom układu nerwowego. Stres i ciągłe napięcie...znamy to aż za dobrze. Coraz częściej sięgamy zatem po papierosy, alkohol, słodycze ( w stresie często podjadamy!), a nawet pijemy za dużo niegroźnie brzmiącej kawy.

Z utęsknieniem wspominamy czasy, kiedy nie musiałyśmy się za wiele martwić, każdy dzień przyjmowałyśmy jak nowe wyzwania i kroki do spełnienia naszych marzeń. Wiele z nas traci zdolność do relaksu, za dużo pracuje, w konsekwencji nawet w wolnych chwilach myśli o niedokończonych obowiązkach. W między czasie nie mamy czasu na ruch, a kilogramów przybywa...

Może warto zatrzymać się na moment i zastanowić jak wygląda styl naszego życia. I co chcemy w nim zmienić. Nie dbając o własne samopoczucie i ciało brak nam energii w życiu codziennym, a patrząc w lustro zastanawiamy się, skąd u diabła wziął się ten tłuszczyk.

Jeśli chcesz zmienić swoje ciało, a jednocześnie potrzebujesz odnaleźć równowagę wewnętrzną - wypróbuj JOGI! Jest fajnym rozwiązaniem, bo łączy rozwój ciała i ducha jednocześnie. To praca nad sobą!

Brak kontroli to jedna z rzeczy, które nas nękają w kontaktach z innymi ludźmi. Systematyczne ćwiczenia jogi wyrabiają wytrwałość i sumienność.

Joga wydaje ci się czymś nudnym i nie budzi twojego większego entuzjazmu? Dokładnie tak samo było z Jennifer Aniston! W wywiadzie dla magazynu Self wyznała, że nigdy, by nie pomyślała, że te ćwiczenia będą dla niej odpowiednie. Początki również jej nie zachęciły: duszna sala, w dodatku zatłoczona i spływający z czoła pot. Pomyślała wówczas, że lepszym treningiem będzie bieganie, a lepszą medytację uskuteczni siedząc w ciszy swojego mieszkania. Kiedy jednak trafiła na Mandy Ingber, jedną z najbardziej znanych instruktorek jogi i fitnessu w Los Angeles zmieniła zdanie i odkryła jogę na nowo.

"Moje nogi wyszczuplały. Moje ramiona wzmocniły się. Może nawet urosłam o pół cala dzięki prostowaniu kręgosłupa. Ale to tylko wisienka na torcie" - wyjaśnia artystka w wywiadzie dla magazynu Self i dodaje, że największą korzyścią jaką osiągnęła jest wzmocnienie emocjonalne.

Madonny nikomu przedstawiać nie trzeba. Popularna na całym świecie artystka, mimo swojego wieku, nie przestaje zachwycać. Znacznie młodsze piosenkarki wciąż zazdroszczą jej kondycji fizycznej, wygimnastykowania, no i oczywiście... talentu. Formę pozwala jej utrzymywać m.in. Ashtanga Yoga, czyli styl, który zachęca do bardziej dynamicznych ruchów i licznych przejść między pozycjami. Może być świetnym ćwiczeniem cardio, a także poprawiającym postawę i wzmacniającym kondycję treningiem.Piosenkarka zaczęła uprawiać ten styl, aby odzyskać dawną figurę, którą straciła po urodzeniu córeczki Lourdes w 1996 roku. W tym okresie była związana z trenerem osobistym Carlosem Leonem i to prawdopodobnie on zachęcił Madonnę do uprawiania właśnie tej odmiany jogi.

W czym pomaga joga?

Przede wszystkim w opanowaniu sztuki relaksacji i wyrzeźbieniu ciała. Ale spójrzmy przy jakich schorzeniach i przy rozwoju jakich części naszego ciała może dopomóc uprawianie jogi:

- metabolizm,

- bóle kręgosłupa,

- układ trawienny,

- układ oddechowy,

- problemy kobiece,

- układ krwionośny i praca serca,

Dzięki jodze możemy wyrzeźbić:

-  talię,

- brzuch,

- ramiona,

- pośladki,

Wraz z jogą najlepiej zmienić swój styl życia i dietę na lepsze! Nie trzeba bezwzględnie wyrzekać się niektórych elementów naszego życia. Należy pamiętać o umiarze, ta zasada jest bardzo ważna podczas praktykowania jogi. Podstawowa zasadą jest nie przejadanie się przed ćwiczeniami, jeżeli zjemy większy posiłek powinniśmy przed ćwiczeniami odczekać przynajmniej dwie godziny.

Katarzyna Bigos

 

A czy wśród naszych czytelniczek mamy zwolenniczki jogi?

Zobacz też:

Dieta na piękne włosy

Więcej o: