Dom piękny i wygodny

Dom czy mieszkanie to miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu. Chcemy więc czuć się w nim dobrze i bezpiecznie. Zależy nam także na wygodzie i funkcjonalności. Wiele osób pragnie również, aby wnętrze przez nie urządzone było modne.

Wygląd mieszkania to często efekt wielogodzinnego planowania, dyskusji, oglądania czasopism wnętrzarskich i wizyt w sklepach z akcesoriami do urządzania wnętrz oraz meblami. Końcowy efekt jest zaś wypadkową wyobrażeń wszystkich jego mieszkańców o wnętrzu idealnym. Czy jakaś osoba ma przy tym głos decydujący? Okazuje się, że tak. Według sondażu, jaki przeprowadziła jedna z dużych sieci handlowych, o tym, jak wygląda dom czy mieszkanie, w trzech przypadkach na cztery decydują kobiety. To one wybierają kolorystykę, meble i elementy dekoracyjne. Czym powinny się kierować, podejmując swoje wybory, aby gotowe do zamieszkania wnętrze spełniło ich marzenia o wygodnym i modnym zarazem domu?

Kolory są bardzo ważne!

Jedną z pierwszych decyzji, jakie trzeba podjąć, urządzając lub remontując mieszkanie, jest dobór kolorów. Można przy tym kierować się modą i śledzić aktualne trendy na rynku farb. Zmieniają się one co kilka lat. Zdaniem specjalistów z Instytutu Pantone, rok 2018 upłynie pod znakiem granatu, jasnej szarości, piaskowego beżu i kremowej bieli. Decydując się na którąś z tych barw, trzeba jednak pamiętać, że malujemy ściany zwykle raz na kilka lat, tymczasem obecnie polecane kolory już za rok mogą okazać się niemodne. Dlatego warto poznać kilka ponadczasowych zasad, którymi kierują się zawodowi projektanci wnętrz, dobierając barwy. Przede wszystkim, jeśli nasz wybór pada na ciemny kolor (na przykład wymieniony już, modny w tym sezonie granat), to nie pokrywajmy nim wszystkich ścian w pomieszczeniu, ponieważ będzie robiło wrażenie mniejszego i ciemniejszego niż w jest rzeczywistości. Z kolei intensywnych, pobudzających barw należy unikać w sypialni, która z samej definicji powinna być miejscem, w którym wyciszamy się i relaksujemy. Kolory mogą okazać się pomocne w tuszowaniu mankamentów pomieszczeń. Na przykład wąski i długi pokój będzie wydawał się szerszy, jeśli jedną z krótszych ścian pomalujemy na ciemny kolor, a dłuższe - na jasny.

Własny kąt we wspólnym domu

Zasady dobierania kolorów dotyczą nie tylko ścian, ale także mebli i dodatków. Jeśli ściany pokryliśmy ciemnymi barwami, pozostałe elementy powinny rozświetlać pomieszczenie. Urządzając dany pokój, powinniśmy brać pod uwagę aktualne trendy, a także (a może nawet przede wszystkim) upodobania osób, które najczęściej będą z nich korzystały. W pokoju dla dziecka w wieku szkolnym należy wydzielić strefy do snu, relaksu i nauki. W tej ostatniej stanie prawdopodobnie biurko. Jak je dobrać? Przede wszystkim należy dopasować wysokość blatu do wzrostu dziecka. Tradycyjne biurka mają blaty montowane na wysokości 72-75 cm. Niestety, dla ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej to za wysoko. Lepszym rozwiązaniem będzie biurko ze sterowanym elektrycznie blatem. Takie meble ma w swojej ofercie firma AJ Produkty. Blat takiego mebla można obniżyć nawet do 59 cm lub podwyższyć do 120 cm. Daje to możliwość pracy w pozycji siedzącej, a także w stojącej, którą preferuje wiele dzieci. Do regulacji służy pilot lub przyciski na panelu sterowania. Takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne, ponieważ mechanizm ma opcję łagodnego startu i specjalne zabezpieczenia zapobiegające nagłemu obsunięciu się blatu i zgnieceniom.

Wnętrze ma przede wszystkim służyć swoim mieszkańcom. Powinno więc zostać urządzone tak, aby im się podobało, nawet jeśli oznacza to pożegnanie z najnowszymi trendami. Jednak ważniejsze od nich są funkcjonalność, bezpieczeństwo i poczucie, że jesteśmy u siebie w domu.

Weź udział w dyskusji:
Dom piękny i wygodny
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl