Skąd się wziął krawat?

Skąd tak naprawdę wziął się krawat? Kto nosił go w latach 70., a kto go nosi teraz? Zgłębiamy historię modnych dodatków
Kto by pomyślał, że historia tego eleganckiego dodatku sięga aż XVII wieku. Styliści i historycy mody twierdzą, że wyłonił się z naturalnej ewolucji długich, męskich kołnierzy i stopniowo ewoluował dostosowując do panującej mody. Jego debiut sięga czasów francuskiego króla Ludwika XIII, który to odkrył ten tajemniczy dodatek w ekstrawaganckich strojach chorwackich oficerów i nadał tej formacji miano Royal Cravattes (stąd cravate). Prawdziwe, buntownicze oblicze krawata ukazało się jednak dopiero w "cywilu". Szlachta francuska ozdabiała go koronkami i wiązała w przeróżne kompozycje. Tradycja mówi, że 1692 roku, w dniu bitwy pod Steinkerque, zaskoczonym atakiem wrogów oficerom zabrakło czasu na to, by prawidłowo zawiązać krawaty i po prostu owinęli je wokół szyi, przekładając koniec przez dziurkę szóstego guzika. Moda takiego wiązania krawata przetrwała aż do ostatnich lat XVII stulecia. Z czasem przejęły ją także damy i wprowadziły do stroju myśliwskiego. Tak rozpoczął się sukces krawata...

KRAWATY PRECZ... Moda lat 70.

Największe przemiany w modzie odnotowano w latach 60. Po raz pierwszy do głosu dopuszczono młodzież, która demonstrowała swoje poglądy przez ekstrawagancki i buntowniczy strój. To właśnie wtedy zarówno krawat, jak i jego BRAK, stał się symbolem wyzwolenia i wolności poglądów. To właśnie wtedy młodzież żyjąca w dostatku (Stany Zjednoczone) przyswoiła sobie strój uboższych warstw społecznych i demonstrowała pogardę dla konsumpcyjnego stylu życia. Najbardziej popularnym strojem tamtych czasów były koszule bez krawatów, obszerne bluzy oraz casualowe spodnie. Strój ten - noszony przez amerykańskich studentów stał się wyznacznikiem . Krawaty były wówczas odbierane jako symbol dostatku i zniewolenia umysłu przez wartości materialne.

LATA 80. - KRAWATY I PUNK

Trudno powiedzieć kiedy krawat wkroczył do garażowego podziemia i został zaadoptowany przez kontrowersyjną i szaloną modę lat 80. Może wynika to samej ideologii muzyki punkowej, która powstała w opozycji do zespołów z poprzedniej epoki (hard rock) Zmieniła się muzyka, kultura zmieniła się moda. Kultura tamtych czasów uwielbiała krawaty. Noszono je do t-shirtów z ekspresyjnymi nadrukami oraz wąskich spodni-rurek i krzykliwych makijaży. Krawat znowu zyskał wartość nowoczesnego, buntowniczego dodatku, który doskonale podkreślał charakter stroju. To właśnie wtedy odnotowuje się najwięcej innowacyjnych wariantów krawata. Był bardzo szeroki, albo zredukowany do wąskiego paska. Zastępowano go również jedwabną chustą, niedbale zawiązaną pod szyją. Krawaty stały się głównym wątkiem stylizacyjnym kultowego polskiego zespołu REPUBLIKA (krawaty w czarno-białe pasy), Dawida Bowie, czy Annie Lennox.

KRAWAT - SYMBOL SUKCESU

Lata 90. zapoczątkowały nową modę na krawaty. Coraz częściej były one kojarzone z ekskluzywnym i szykownym strojem, noszonym przez ludzi sukcesu. Elegancki garnitur i krawat stały się uniwersalnym duetem. Krawat symbolizował - status majątkowy, profesjonalizm, podkreślał również wagę chwili. Oczywiście w dalszym ciągu był obecny w modzie awangardowej, ale jego główne miejsce było obok garnituru i koszuli. Odpowiednio dobrany krawat wskazywał również na wysoki poziom estetyczny osoby i podkreślał jego temperament. Oblicze krawata przybierało coraz częściej wysoce ekskluzywny charakter, im droższy krawat tym wyższa pozycja społeczna i materialna. W myśleniu stereotypowym krawat coraz częściej zaczął kojarzyć się ze sztywnym sposobem bycia i snobizmem, nie tracił jednak na klasie i elegancji.

SZALONE OBLICZE WSPÓŁCZESNEGO KRAWATA

Całe szczęście, ze snobistycznym obliczem krawata rozpoczęli walkę artyści estrady i projektanci mody. Nie pozwolili zamknąć go w komercyjny szablon i sukcesywnie pracowali nad jego artystycznym charakterem. Młode pokolenie rocka - Avril Lavigne czy Kelly Osbourne, nie rozstają się z krawatem, klasycznym topem i trampkami. Krawaty uwielbia również Fergie, Gwen Stefani, a także projektantki Vivienne Westwood i Anna Sui. Krawat, doskonale prezentuje się na scenie, jest również sprawdzonym dodatkiem stylizacyjnym podczas modowych sesji zdjęciowych. Szkoda tylko, że niektóre partie polityczne używają go jak swój znak rozpoznawczy...