Dobry plan - podstawa sukcesu

W natłoku spraw związanych z organizacją ślubu i wesela łatwo się pogubić. Warto zatem sporządzić terminarz przygotowań, a potem pilnie go przestrzegać. Pomoże to uniknąć wielu nerwowych sytuacji.
12 miesięcy wcześniej

Wyznaczcie datę ślubu i zastanówcie się, jak ten dzień ma wyglądać. Ważne, żebyście naradzili się między sobą, zanim spotkacie się z obiema rodzinami. Każda z nich może bowiem mieć inne zdanie na temat uroczystości. Jeśli będziecie zdecydowani i stanowczy, spotkanie w większym gronie szybciej przyniesie rezultaty.

Zorganizujcie kolegium rodzinne, aby przedyskutować sprawy, określić orientacyjną liczbę gości (będzie potrzebna przy rezerwacji sali na przyjęcie) i opracować ślubny budżet. Sporządźcie bilans przewidywanych wydatków i porównajcie go ze środkami, jakimi dysponujecie (zostawcie sobie spory margines na wszelki wypadek) - jeśli teraz przeliczycie siły na zamiary, unikniecie niepotrzebnych nerwów i pożyczek za kilka miesięcy. Dobrze, jeżeli od razu jasno ustalicie, kto za co płaci - każda strona musi mieć czas, aby przygotować się do czekających ją, niemałych w końcu, wydatków.

Zarezerwujcie salę na przyjęcie weselne - to bardzo ważne, zwłaszcza gdy zamierzacie się pobrać w miesiącach letnich, w okresie Bożego Narodzenia lub na Wielkanoc - na te terminy jest zwykle mnóstwo chętnych.

Wyznaczcie świadków ślubu. Im wcześniej powiadomicie ich o waszych zamiarach i poprosicie, by zostali waszymi świadkami, tym mniejsze ryzyko, że będą zmuszeni odmówić z powodu innych ważnych planów.

9 miesięcy wcześniej

Zarezerwujcie termin w kościele lub usc, szczególnie jeżeli zależy wam na konkretnym miejscu.

Jeśli bierzecie ślub kościelny, zacznijcie chodzić na nauki przedmałżeńskie. Obejmują one dziesięć godzinnych spotkań, jeżeli więc odbywają się raz w tygodniu, trwa to około trzech miesięcy. Można oczywiście zaliczyć je szybciej, chodząc na spotkania kilka razy w tygodniu do różnych parafii. Nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę - tuż przed ślubem i tak będziecie mieli co robić.

6 miesięcy wcześniej

Najwyższa pora, żebyście zaczęli się rozglądać za strojami ślubnymi - uszycie lub sprowadzenie sukni może trwać nawet do trzech miesięcy. Poza tym im bliżej "sezonu ślubnego", tym większy tłok panuje w salonach i dłużej trzeba czekać na przymiarki i odbiór gotowej kreacji. Ponieważ podczas przymiarek sukni panna młoda powinna mieć na sobie buty i stanik, które włoży w dniu ślubu (tylko wtedy można kreację dopasować), te elementy garderoby również trzeba kupić znacznie wcześniej.

Zacznijcie intensywnie dbać o siebie - odchudzać się, leczyć problemy skórne. Efekty staną się bowiem widoczne dopiero za kilka miesięcy.

Zamówcie fotografa i operatora wideo - ci najlepsi mają zwykle napięty terminarz.

Jeśli chcecie urządzić wesele, rozpocznijcie poszukiwania osób, które zajmą się oprawą muzyczną - zanim przesłuchacie kandydatów, minie trochę czasu.

3 miesiące wcześniej

Załatwcie formalności w kościele i urzędzie stanu cywilnego - nie można tego zrobić wcześniej, gdyż niektóre dokumenty są ważne tylko przez kwartał.

Wybierzcie i zamówcie zaproszenia ślubne. Jeśli okazałoby się, że trzeba coś poprawić albo dodrukować, nie będziecie ścigać się z czasem. Najlepiej zresztą już teraz rozpocząć rozsyłanie zaproszeń. Wbrew pozorom zdobycie wszystkich adresów może trochę potrwać.

Zaplanujcie podróż poślubną - zawiadomcie szefa o urlopie i wykupcie wycieczkę.

Jeśli planujecie sporządzenie listy prezentów, zróbcie to teraz - goście po otrzymaniu zaproszeń będą pewnie planować zakupy.

Wybierzcie obrączki ślubne i zamówcie je. Na niektóre modele trzeba czekać nawet około trzech tygodni.

1 miesiąc wcześniej

Przymierzcie stroje ślubne. Sprawdźcie, czy wszystko pasuje - w ciągu kilku miesięcy któreś z was mogło na przykład schudnąć albo utyć - może być wtedy kłopot z dopasowaniem stroju. Ale spokojnie, jest jeszcze czas na poprawki.

Wybierzcie kwiaty - powinno się je zamówić najpóźniej na dwa tygodnie przed ślubem.

2 tygodnie wcześniej

Zacznijcie rozchodzenie butów. W zupełnie nowych trudno wam będzie wytrzymać całą noc.

Odwiedźcie restaurację, w której ma się odbyć przyjęcie. Podajcie liczbę gości (do tej pory wszyscy powinni już odpowiedzieć na zaproszenie), ustalcie ostateczną wersję menu, omówcie kwestie organizacyjne.

1 tydzień wcześniej

Urządźcie wieczory panieński i kawalerski. Odradzamy zabawę w przeddzień ślubu

- może grozić złym samopoczuciem nazajutrz rano.

Jeszcze raz zadzwońcie do osób zaangażowanych w waszą uroczystość (świadków, fotografa, kierowcy etc.) i upewnijcie się, że wszystkie sprawy organizacyjne są zapięte na ostatni guzik. Że każdy wie dokładnie, gdzie ma się pojawić i o której godzinie.

1 dzień wcześniej

Weźcie wolny dzień w pracy, odprężcie się, odpocznijcie.