W ciele mężczyzny

Przekonanie, że duży członek w spoczynku musi mieć imponujące rozmiary we wzwodzie, to mit
Mechanizmy odczuwania przyjemności przez kobietę >>

Geografia intymna

Narządy płciowe mężczyzny - członek i jądra w skórzanym woreczku zwanym moszną - umieszczone są na zewnątrz, ponieważ plemniki (jądra produkują ich miliony dziennie) potrzebują temperatury niższej niż ciało. Wewnątrz członka znajdują się trzy cylindryczne warstwy gąbczastej tkanki. Dwie z nich to ciała jamiste, tworzące zewnętrzną część członka, trzeci to ciało gąbczaste (wewnątrz niego biegnie cewka moczowa), które na końcu rozszerza się, tworząc żołądź.

Ciała jamiste wypełniają się w momencie podniecenia krwią, pompowaną przez rozszerzone tętnice. Jamki pęcznieją, uciskając i zamykając naczynia odprowadzające krew. Dzięki temu członek staje się twardy i unosi się (jest w stanie erekcji), co umożliwia wprowadzenie go do pochwy. W miarę narastania podniecenia moszna obkurcza się, a jądra powiększają, zwykle o połowę. Podnoszą się też ku kroczu (co ciekawe, lewe znacznie później niż prawe).

U części mężczyzn wrażliwe na pobudzanie są także brodawki sutkowe. W chwilach podniecenia u 60 proc. z nich unoszą się, napinają i twardnieją. Erekcja może wielokrotnie ustępować i powracać w zależności od intensywności pobudzania mężczyzny, ale też od rozproszenia jego uwagi - nagłego hałasu czy zmiany oświetlenia. Występują też samoistne wzwody, niezwiązane z podnieceniem, zwłaszcza podczas snu i po przebudzeniu. Członek potrafi bardzo zmieniać wielkość. Kurczy się w niskiej temperaturze (np. w zimnej kąpieli), a także kiedy mężczyzna jest wyczerpany.

Pomiary wykazały, że przyrost długości członka we wzwodzie nie zależy od jego wielkości w stanie niepobudzonym: małe powiększają się znacznie bardziej niż duże. W trakcie stosunku, gdy zbliża się orgazm, żołądź nabrzmiewa w wyniku przekrwienia. Nieco wcześniej z ujścia cewki moczowej wydziela się kilka kropel śluzu, w którym stwierdzono obecność żywych plemników (uwaga: możliwość zapłodnienia przed wytryskiem).

Gdy przychodzi rozkosz

Orgazm zaczyna się od regularnie powtarzających się skurczów zwieracza cewki moczowej oraz mięśni przy nasadzie członka, mięśni krocza, a także jąder, nadjądrzy, nasieniowodów i gruczołu krokowego (prostaty). Następnie skurcze obejmują całą długość cewki, wypychając do niej przez nasieniowody plemniki. Podczas orgazmu z pęcherzyków nasiennych i gruczołu krokowego wypływają wydzieliny, które wraz z plemnikami tworzą nasienie, czyli spermę. Wydostaje się ona z członka w trakcie wytrysku (ejakulacji). Pierwsze trzy-cztery skurcze następują co 0,8 sekundy, następne pojawiają się rzadziej i są słabsze. Członek zmniejsza się, ale jeżeli pozostanie w pochwie, dzieje się to wolniej.

Podczas wytrysku prawie 90 proc. mężczyzn mimowolnie zanurza członek jak najgłębiej i przestaje się poruszać. Po ejakulacji żołądź jest bardzo wrażliwa na dotyk i ściskanie, tak że czasem nawet niewielki ruch jest nieprzyjemny. Podobnie jak u kobiet, u mężczyzn wzrost napięcia seksualnego wiąże się z przekrwieniem naczyń powierzchownych oraz skurczem mięśni, w tym zwieracza odbytu.

Przyspiesza się oddech i akcja serca, podnosi się znacznie ciśnienie krwi (skurczowe o 40-100 mm Hg, rozkurczowe o 20-50 mm Hg).