Kama to po indyjsku miłość, a sutra to nauka. Kamasutra pochodzi z około I w.n.e. i jest najstarszym z ocalałych traktatów i podręczników o miłości. Jej autorem jest indyjski mędrzec Watsjajana. Kamasutra daje nam szereg porad, jak uczynić nasze kontakty seksualne bardziej szczęśliwymi i satysfakcjonującymi, jak pogłębić wzajemną rozkosz. Ta satysfakcja płynąca z płciowości daje nam radość oraz pogłębia wzajemne relacja osobowe partnerów, przeciwdziała konfliktom i kryzysom partnerskim. Porady z Kamasutry dotyczą tematów pozycji seksualnych, a także innych, istotnych, ale mniej znanych zagadnień.
Tantrycy wychodzą z założenia, że wszystkie zdarzenia naszego życia mogą stać się drogą do urzeczywistnienia, czyli oświecenia. Uważa się przy tym, że zamiast dokonywać wyrzeczeń, należy zaspokajać potrzeby żywotne człowieka. W tantrze seksualnej kobieta traktowana jest jako bóstwo - nosicielkę energii twórczej - matczynej. Mężczyzna wierzy, że może się zrealizować poprzez kobietę i jej energię płodności. Sam z siebie uważa się zwykle za coś niepełnego. Kobieta z kolei uważa, że może się zrealizować tylko poprzez seks.
Średniowieczna księga opisuje typy kobiet i klasyfikuje je według wieku, temperamentu, charakteru oraz pochodzenia. Opisuje uściski, pocałunki, ukąszenia, uderzenia i okrzyki miłosne oraz pozycje przy stosunku. Nie tylko podpowiada mężczyźnie, jak zdobywać względy panien, ale także podaje zaklęcia miłosne i przepisy.
Pierwsze japońskie podręczniki erotyczne w ogóle nie używały słów, adepci sztuki kochania korzystali po prostu z erotycznych rysunków shunga. Przedstawiały one sceny miłosne bez pruderii i miały na celu oprócz dostarczania informacji - wprawienie widza w stan podniecenia. Grafiki shunga skierowane były nie tylko do mężczyzn. Nieraz kupowały je przyszłe panny młode, w Japonii bowiem obrazki te stanowiły aż do lat trzydziestych XX wieku główne źródło wiedzy o seksie.
Świadome zastosowanie energii seksualnej stało się w taoizmie jedną ze stosowanych tu metod. Techniki te dają bardzo wyraźne rezultaty ponieważ gromadzą energię płciową (jing-chi) - posiadającą bardzo potężny potencjał życiowy - w organizmie człowieka, zamiast nieświadomego pozbywania się jej na zewnątrz. Osiągnięcie większego stopnia seksualnego spełnienia i wzajemnej radości (m.in. poprzez technikę wydłużania aktu seksualnego) powoduje jednocześnie polepszenie jakości relacji interpersonalnych pomiędzy partnerami.
Księga Ogród rozkoszy porusza różne tematy - od oszustw i zdrad kobiecych począwszy, a na lekarstwach przeciw impotencji skończywszy. Podaje przepisy na powiększenie i ożywienie zbyt małego członka. Doradza kobietom, jak utrzymać przyjemny zapach pod pachami i w okolicach narządów płciowych; mówi, jak rozpoznać płeć płodu.