Afrodyzjaki czyli jedzenie i seks

Od wieków istnieje przekonanie, że niektóre produkty mogą być naturalnymi metodami rozbudzania zmysłów i pożądania. Uważa się, że tzw. afrodyzjaki wpływają na nasilenie odczuwania bodźców i zwiększenie sprawności seksualnej.

Imbir

Już w starożytnym Rzymie korzystano z erotycznych właściwości afrodyzjaków, np. imbir dodawano do aromatycznych kąpieli, aby rozpalić zmysły kochanka. W średniowieczu z umiejętności przygotowywania magicznych eliksirów wzmagających popęd płciowy słynęły czarownice. Do typowych składników miłosnych mikstur należały np. żywica drzew, pomidory, zwane jabłkami miłości, ostrygi, jaszczurki, przepiórki, fasola oraz włosy należące do mężczyzny, na którego miał zostać rzucony czar zakochania.

Owoce morza

Ostrygi, małże, krewetki, ośmiornice i homary uważane są za najsilniejsze afrodyzjaki. Są bogate w proteiny, witaminy, zwłaszcza A, E i z grupy B oraz składniki mineralne. Ostrygi zawierają sporą ilość cynku wspomagającego pożądanie, chroniącego przed niepłodnością oraz poprawiającego jakość nasienia. Według podań Casanova zwykł jeść na śniadanie 50 surowych ostryg ułożonych na piersiach uwiedzionej poprzedniej nocy kobiety.

Czekoloda

W XVII wieku zabroniono jej spożywać zakonnikom, gdyż utrudniała wytrwanie w czystości. Za Ludwika XIV kobieta, która przyjęła czekoladki sygnalizowała gotowość do zbliżenia z ofiarodawcą. Wiele osób wierzy, że pobudzają zmysły i zwiększają otwartość kobiet na dalszą cześć wieczoru.

Szampan

Pod wpływem szampana uwalniają się endorfiny i dopaminy, zwane hormonami szczęścia. To one odpowiadają za nasze pobudzenie, za przyspieszone bicie serca i rozszerzenie źrenic oczu.

Zioła i przyprawy

Czarny pieprz - rozpala zmysły i zwiększa apetyt na seks, rozszerza naczynia krwionośne, ożywia ciało, przyspiesza przemianę materii, a wszystko za sprawa piperyny alkaloidu występującego właśnie w tej przyprawie.

Bazylia -  jest świetnym afrodyzjakiem jedynie dla pań. U panów może wywołać odwrotny skutek, ponieważ mocne olejki eteryczne zawarte w bazylii mogą (co nie znaczy, ze muszą) osłabić erekcje. Po tym względem zdecydowanie bezpieczniejszy jest rozmaryn.

Cynamon - Cynamon jest znany afrodyzjakiem. Usuwa zmęczenie, działa rozweselając. W perfumach jest składnikiem nut słodkich, działa jak łagodny afrodyzjak - podnieca, przykuwa uwagę i rozpala zmysły. Podobnie jak goździki.

Pietruszka -  w Niemczech domy uciech i uliczki z takimi przybytkami miały w nazwie właśnie to warzywo. Nie bez przyczyny, ponieważ jak wierzono pietruszka uwalnia od oporów psychicznych i dodaje energii.

Kawior

Kojarzony z dostatkiem i wyrafinowaną kuchnią uchodzi za silny afrodyzjak. Nazywany czarnym złotem. Aż trudno uwierzyć, że w dawnych czasach kawiorem karmiono jedynie niewolników. Początkowo jedli go rosyjscy rybacy podczas czyszczenia ryb. Raczyli się nim ludzie wywodzący się  z niższej warstwy społecznej - przed sklepami rybnymi stały beczki wypełnione kawiorem, z których każdy mógł nabierać dowolną ilość za symboliczną opłatę. Persowie wierzyli, że pomaga w zwalczaniu wielu schorzeń.

Wanilia

Smak i zapach wanilii podnosi libido i wzbudza pożądanie, dlatego wyjątkową popularnością cieszą się perfumy z nutą tego aromatu.

Owoce

Królową owocowych afrodyzjaków jest jednak brzoskwinia. Ponoć najsilniej działa na zmysły: otulona aksamitną skórką, obfitująca w aromatyczny sok.

Truskawki mają wpływ na seksualną wydolność, poprawiają ukrwienie narządów płciowych oraz jakość spermy.

Awokado cenione było już przez Indian z Ameryki Południowej. Miąższ i pestki tych owoców wzmagają potencję i pożądanie.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie były w kulturze Greków i Rzymian symbolem płodności i stałym elementem rytuałów weselnych. Grecy i Rzymianie mieli zwyczaj obsypywania nimi młodej pary podczas uroczystości ślubnych, aby zapewnić nowożeńcom płodność i szczęśliwe pożycie.

Więcej o: