Jak utrzymać związek na odległość?

Wraz z coraz szerszym zjawiskiem migracji ludzi, podróżujących, biorących udział w wymianach studenckich, pracujących za granicą, rośnie liczba tzw. związków na odległość. Osoby, które się na nie decydują wiedzą, że czeka ich wiele wyrzeczeń. Jeśli jednak para widzi wspólnie swoją przyszłość te wszystkie poświęcenia nie będą miały znaczenia. Oto zasady, które rządzą udanym związkiem na odległość.

Ustalcie poziom zaangażowania

Czy spotykacie się tylko wyłącznie ze sobą czy dopuszczacie możliwość widywania się również z innymi? Nie traktujcie pewnych rzeczy jako oczywiste. Wszystkie warto przedyskutować, gdyż w związku na odległość nie może być żadnych niedopowiedzeń, by uniknąć niepotrzebnych kłótni i aktów zazdrości, które dzielący was dystans jeszcze bardziej potęguje.

Nie ukrywajcie nic przed sobą

Szczerość i prawdomówność to podstawa każdego związku, ale wartości te stają się tym bardziej ważne, gdy utrzymywany jest on na odległość. Nie skrywaj swojej niepewności, zaś dzielenie się wszelkimi niepokojami może poprawić jakość waszych relacji i wzbudzić większą wrażliwość w twoim partnerze. Dzwoń lub wysyłaj do niego SMS'y, gdy wracasz z wieczornych wyjść, szczerze przyznając, że żałujesz, że go tam nie było. Nie opowiadaj też stale o jednym koledze z pracy czy przystojnym kuzynie twojej przyjaciółki, by twój partner nie poczuł się zagrożony. I nie oszukuj się - jeśli spędzasz z jakimś mężczyzną sama na sam zbyt dużo czasu, wystawiasz się na pokusę. Umawiaj się więc przede wszystkim z grupą znajomych.

Róbcie sobie niespodzianki

Rutyna i regularne spotkania to bardzo dobra rzecz w związku na odległość, ale nie zapominajcie też o sprawianiu sobie niespodzianek. Czekanie na spotkanie lub rozmowę, które są zaplanowane bardzo podsyca taką relację. Od czasu do czasu jednak warto jest nawzajem się zaskakiwać telefonem lub e-mail'em podgrzewającym tworzące się między wami napięcie seksualne. Zamiast kwiatów warto też sprawić niezapowiedzianą wizytę - to o wiele lepszy prezent.

Kontaktujcie się ze sobą codziennie

Codzienna rozmowa i dzielenie się każdą chwilą swojego życia z drugą osobą wzmacnia związek. Dzięki internetowi, Skype'owi i tanim, międzynarodowym połączeniom telefonicznym jest to możliwe bez ponoszenia wielkich kosztów finansowych. Dlaczego ma się to odbywać codziennie? Przecież gdybyście mieszkali w tym samym mieście, lub wręcz w tym samym domu, rozmawialibyście z sobą każdego dnia. Dzięki temu, mimo dzielącej was odległości, będziecie czuli, że jesteście ze sobą blisko.

Podsycajcie swoje życie seksualne

Seksuolog dr Kerner twierdzi, że naszym głównym organem seksualnym jest mózg. Wykorzystajcie go w swoim związku! Dzięki odległości jaka was dzieli łatwiej wam będzie stymulować się umysłowo, a więc i seksualnie. Nie musicie być w swoich rozmowach telefonicznych czy SMS'ach bardzo rozwiązli, wystarczy sprawić, by druga strona zaczęła się zastanawiać, jaką masz na sobie bieliznę, twierdzi Caroline Tiger, autorka przewodnika po związkach na odległość.

Zaplanujcie częste wizyty

Aby utrzymać związek na odległość, para powinna się spotykać przynajmniej raz na miesiąc, nawet jeśli miałoby to być tylko na chwilę. Specjaliści też radzą, by podczas tych wizyt natychmiast planować już kolejne. Kiedy wiecie, że jest na co czekać, będąc daleko siebie podtrzymujecie ekscytację waszym spotkaniem.

Ufajcie sobie

Jeśli spotykacie się regularnie, codziennie do siebie dzwonicie i jesteście ze sobą szczerzy, kwestia zaufania nie powinna być problematyczna. Ważne jest jednak nie dać się ponieść wyobraźni. Miał zadzwonić o 18.00, a ty do 19.00 nie masz od niego żadnego znaku życia? Nie pozwól sobie na to, by natychmiast zakładać, że jest właśnie z inną kobietą, bo może po prostu przedłużyło mu się spotkanie z szefem.

Spotykajcie się ze znajomymi

W sobotę wieczór ślęczysz przed telewizorem dlatego, że jesteś w związku i nie chcesz dać swojemu partnerowi powodów do zazdrości. Spotykanie się ze znajomymi nie oznacza, że natychmiast zaczniesz interesować się kimś innym! Bez swojego własnego środowiska i czasu na zabawę, tracisz poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Wychodząc ze znajomymi, którzy wspierają cię w twoim związku, odciągasz swoje myśli od twojej bądź co bądź trudnej relacji, i nastrajasz się pozytywnie do życia. Staniesz się tym samym bardziej atrakcyjna dla swojego partnera, gdyż będziesz uśmiechnięta i pewna siebie.

Ustalcie cel

Związek na odległość może trwać w nieskończoność, jeśli nie podejmiecie żadnych deklaracji wobec siebie. W pewnym momencie musicie się zastanowić nad tym, w jakim kierunku zmierzacie i czy będziecie mogli i chcieli zamieszkać w jednym mieście. Taka rozmowa na początku związku może być zbyt ciężka, ale wiążąc się ze sobą możecie zaplanować, że po paru miesiącach podejmiecie ten temat. Jeśli wtedy stwierdzicie, że na pewno chcecie być ze sobą, ustalcie konkretną datę do której dacie sobie czas na organizację swojego życia tak, by w końcu być blisko siebie.

Więcej o: