Życie transseksualistów - przed i po zmianie płci

Szybko zdają sobie sprawę, że są inni niż rówieśnicy. Jako dzieci przebierani w stroje typowe dla ich płci czują się jak w kostiumie. Najpierw wydaje im się, że są homoseksualistami, potem odkrywają, że to natura nie dopasowała ich ciała do tożsamości płciowej.

Wybryk natury

Jak wynika z dokumentu "Chłopak czy dziewczyna" emitowanego przez National Geographic Channel 1/3 osób, które odkrywają, że ich płeć nie odpowiada ich tożsamości płciowej chce się zabić. Przyjmuje się także, że 50 procent osób, które żyją jako transseksualiści spotyka się w swoim życiu z aktami agresji. - Nie jest łatwo, nie jest tanio, nie jest miło - tak o przemianie z bycia kobiecą Sarą w męskiego Eli'a mówi urodzony w licznej rodzinie włoskiego pochodzenia jeden z bohaterów dokumentu.

- Jako dziecko zdałam sobie sprawę, że coś jest ze mną nie tak - to zdania, które przewijają się przez wspomnienia wszystkich pokazanych w filmie bohaterów: Eli'i (kiedyś Sary) Claire (niegdyś Alexa) i Jima (przed operacją Jennifer). W ich przypadku pierwszym krokiem w przemianie było przyznanie się do homoseksualizmu. - Miałam to szczęście, że mam brata bliźniaka, który zawsze przy mnie był i doskonale rozumiał moje wątpliwości - opowiada Claire. - Kiedy mieliśmy po kilkanaście lat wyszliśmy z szafy ze swoim homoseksualizmem. Po pewnym czasie zdałam sobie sprawę, że nie jestem gejem, tylko kobietą uwięzioną w męskim ciele.

Podobne wspomnienia ma Jim, który urodził się jako Jennifer w rodzinie wojskowego. - Większość dzieciństwa spędzałem na drzewie, alienując się od rówieśników. - Drzewo nie kwestionowało mojej płci, w przeciwieństwie do otoczenia. - Kiedy miałem kilkanaście lat wyznałem rodzicom, że jestem gejem. - Przyjęli tę wiadomość jak większość rodziców w podobnej sytuacji - płaczem i niedowierzaniem. Kiedy już zdążyli się przyzwyczaić do mojej orientacji, spadła na nich nowa wiadomość, że już niedługo nie będę Jennifer, tylko Jimem.

Zobacz fragment filmu "Chłopak czy dziewczyna" na National Geographic Channel.

Długi i złożony proces

- Jesteś transem? - Nie, to nie możliwe! - Naprawdę jesteś? Eli (kiedyś Sarah), który ma przyjaciela po podobnej przemianie mówi, że brak kwestionowania jego płci to ogromny powód do zadowolenia. - Wtedy dopiero wiesz, że wszystkie elementy układanki wreszcie znalazły się na swoim miejscu, czujesz, że jesteś kompletny. - Zastrzyki z testosteronu działają natychmiast - ciało zmienia się w niesamowitym tempie. W przypadku bohaterów dokumentu zdecydowanie można mówić o idealnej transformacji - po żadnym z nich na pierwszy rzut oka nie widać pozostałości dawnej płci. Nie we wszystkich jednak przypadkach zmiana jest niezauważalna. Kiedy mężczyzna ma 190 wzrostu, bary atlety i umięśnione łydki, jego wygląd będzie wzbudzał sensacje. - Nie wszyscy transseksualiści decydują się na operację zmiany płci - dodaje Eli. W jego przypadku przemiana w mężczyznę oznaczała mastektomię i operację genitaliów.

Temat seksualności to zresztą aspekt wzbudzający w przypadku transseksualistów największe emocje. - Kiedy ludzie zadają mi pytania o genitalia reaguję ostro - zapewnia Eli. - Jeśli nie jesteś moją żoną, ani lekarzem - nic ci do tego. Claire (kiedyś Alex) dodaje - moje genitalia to moja sprawa, a nie temat do zdawkowej konwersacji ze świeżo poznaną osobą.

Zobacz fragment filmu "Chłopak czy dziewczyna" na National Geographic Channel.

Szczęśliwi w miłości

Po operacji zmiany płci i korekcie w zapisach urzędowych transseksualiści rozpoczynają życie jako nowi obywatele. Bohaterowie dokumentu "Chłopak czy dziewczyna" są spełnieni w miłości. Eli ma żonę Amandę i myśli o powiększeniu rodziny. Świat zna przypadki, w których kobiety po operacji płci, oficjalnie uznane za mężczyzn rodziły dzieci. Tak było w przypadku najbardziej znanego w sieci transseksualisty - Thomasa Beatie. W dokumentach jest mężczyzną, ale nie do końca zrezygnował ze swojej dawnej płci. Kiedy okazało się, że Nancy, życiowa partnerka Thomasa nie będzie mogła nigdy mieć dzieci, para zdecydowała, że to Thomas urodzi malucha, poczętego za pomocą nasienia anonimowego dawcy. Od 2008 roku, kiedy na świat przyszło pierwsze dziecko pary, Thomas jeszcze dwukrotnie zachodził w ciąże.

Claire (kiedyś Alex) długo obawiała się, że nie znajdzie szczęścia w miłości. - Na wiadomość o tym, że jestem trans faceci po prostu znikali. Udało się jej jednak spotkać miłość życia i wziąć ślub z... Jimem, który także jest transseksualistą. - Rozumiemy się i swoje historie jak nikt inny.

Eli, który chce mieć dzieci obawia się, że jeśli urodzi mu się syn, nie będzie w stanie się z nim identyfikować, kiedy będzie dorastał. - Nie mam doświadczeń jako chłopak, boję się więc, że nie będę mu mógł pomóc w problemach związanych z dorastaniem.

Zobacz fragment filmu "Chłopak czy dziewczyna" na National Geographic Channel.

W poszukiwaniu akceptacji

Czasami to nie rodzice, ale dzieci muszą zaakceptować zmianę płci rodzica. Tak było w przypadku Anny Grodzkiej, trzeciej na świecie transseksualnej parlamentarzystki. Przez wiele lat żyła jako mężczyzna - Krzysztof Bęgowski, pracując jako psycholog i producent filmowy. Była mężem i ojcem. Chociaż o tym, że jest kobietą uwięziona w ciele mężczyzny wiedziała już jako 11-letnie dziecko, na operację zmiany płci zdecydowała się dopiero po wielu latach, co zostało w pełni zaakceptowane przez jej dorosłego już syna.

Dla rodzin transseksualistów wiadomość o ich prawdziwej tożsamości płciowej jest trudna do przyjęcia. Mamą transseksualisty jest piosenkarka Cher. Jej córka Chasity od kilku lat żyje w nowym męskim ciele jako Chaz. Cher wspierała swoje dziecko w transformacji na każdym kroku, wierząc, że szczęście jej córki jest najważniejsze. Dodała, że w pełni akceptuje tę sytuację, chociaż nie do końca ją rozumie.

Ramona - matka Eli'a jest katoliczką. - Po tym jak dowiedziałam się, że moja córka chce zmienić płeć wykryto u niej guza. Kiedy czekaliśmy na wyniki biopsji zawarłam pakt z Bogiem - opowiada ze łzami w oczach. - Zgodziłam się, żeby moja córka była kimkolwiek chce, żeby tylko była z nami, wśród żywych. Matka Claire nie chciała przyjąć do wiadomości informacji o tym, że jej syn planuje zmienić płeć. - Na pewien czas zerwałyśmy kontakty - wspomina Claire. Jej matka tłumaczy, że potrzebowała czasu na to, by przeżyć żałobę po Alexie i przyzwyczaić się do narodzin córki. - Bóg - nie Bóg, rodzina jest dla mnie najważniejsza - dodaje wzruszona matka Eli'a.

Zobacz fragment filmu "Chłopak czy dziewczyna" na National Geographic Channel.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: