Nie dzisiaj kochanie! 6 najczęstszych powodów, dla których nie chcemy się kochać

Dla nas wymówka, dla partnera powód, żeby poczuć się odrzuconym i zranionym. Dlaczego migamy się od seksu i jakie podajemy powody?

Nie dzisiaj kochanie, nie mam nastroju...

Marta Niedźwiecka -  life sex coach i współtwórczyni Pussy Project - inicjatywy służącej edukacji i rozwojowi seksualności kobiet - uważa, że w zdrowym, szczęśliwym związku nie ma miejsca na "miganie" się od seksu. - Seks jest ważną i podstawową częścią każdego związku. Jeśli nasz związek ma się dobrze, to będziemy mieli ochotę na seks - a jego częstotliwość wyznaczy nasz temperament - tłumaczy edukatorka seksualna.

seks wymówki seks wymówki Fot. Shutterstock

Nie dzisiaj kochanie, jestem zmęczona...

Zmęczenie, stres, problemy ze snem, wyczerpanie organizmu mogą pozbawiać nas ochoty na seks. - To dlatego, że stres zabija libido - tłumaczy Mata Niedźwiecka. - Wyczerpany psychicznie i fizycznie człowiek jest również mniej podatny na bodźce i gorzej reaguje na wrażenia zmysłowe - dodaje. To całkiem naturalne, że przepracowany człowiek będzie się wolał wyspać, niż kochać - zwłaszcza, że miłość fizyczna kosztuje organizm dużo energii.

seks wymówki seks wymówki Fot. Shutterstock

Nie dzisiaj kochanie, boli mnie głowa...

Migrena może się zdarzyć każdemu, podobnie jak zatrucie pokarmowe, ból kręgosłupa. My sami jednak wiemy, kiedy powód odmowy jest prawdziwy, a kiedy naciągany. - Wiele osób odmawia seksu, ponieważ czuje się skrzywdzonymi, porzuconymi, niekochanymi - głębokie konflikty, którymi podszyty jest związek, zniechęcają ludzi do bliskości - tłumaczy Marta Niedźwiecka. - To naturalna zależność, która tak naprawdę dowodzi, że w związku nie dzieje się najlepiej i jak lampka alarmowa, ostrzega o konieczności spotkania się z problemem, naprawienia go. - A jeśli partnera boli za każdym razem głowa, to zdecydowanie czas pójść z tym problemem do lekarza! - dodaje sex coach.

seks wymówki seks wymówki Fot. Shutterstock

Nie dzisiaj kochanie, obudzimy dzieci...

- Jeśli kobieta używa tych argumentów, to być może wraz z urodzeniem dziecka odsunęła od siebie swoją seksualność - sugeruje sex coach. - Śmiem twierdzić, że dla śpiącego w pokoju obok dziecka, o wiele lepszym rozwiązaniem są kochający się rodzice, którzy są ze sobą blisko, niż zblokowana matka i mający poczucie odrzucenia ojciec - dodaje Marta Niedźwiecka.

seks wymówki seks wymówki Fot. Shutterstock

Nie dzisiaj kochanie, muszę rano wstać...

Kto częściej odmawia partnerowi bliskości? Marta Niedźwiecka uważa, że nie należy różnicować problemu ze względu na płeć, ale na sposób unikania seksu. Zdaniem edukatorki seksualnej, kobiety się od seksu uchylają - zasłaniając się zdrowiem, brakiem nastroju, zmęczeniem, a mężczyźni uciekają przed seksem - siedząc po godzinach w pracy, zasypiając na kanapie przed telewizorem. Strategia jest może inna, ale cel ten sam.

seks wymówki seks wymówki Fot. Shutterstock

Nie dzisiaj, jestem na ciebie zła!

Kłótnie zdarzają się w najlepszych związkach. Często seks na zgodę jest podawany jako najlepsza forma pogodzenia zwaśnionych stron. Jeśli pomimo zgody nie jesteśmy w stanie wybaczyć i hodujemy w sobie złość - seks może być formą ukarania partnera. - W takim przypadku także należy się zastanowić nad uczuciami, własnymi emocjami i kondycją związku - tłumaczy Marta Niedźwiecka.
Kiedy tworzymy z kimś bliską więź, każda forma odrzucenia - w tym także odmowa bliskości, jaką jest seks - potrafi zranić na głębokim poziomie. Odmawiając seksu i zasłaniając się nieprawdziwymi powodami jesteśmy nie w porządku nie tylko w stosunku do partnera, ale przede wszystkim do  siebie - podsumowuje edukatorka seksualna.

Więcej o: