Masz pytania o miłość? My mamy odpowiedzi!

Po której randce iść do łóżka, czy możliwa jest przyjaźni między kobietą, jak często mówić: kocham? Prof. Lew-Starowicz odpowiada na te i inne pytania.
Lew-Starowicz o miłości Lew-Starowicz o miłości Fot. Pinterest.com

Pierwszy raz

Na której randce iść do łóżka?
To jest trudne pytanie i wcale nie ze względu na to, że ktoś jest pruderyjny lub nie. Chodzi bardziej o logiczne myślenie. Bo jeżeli wylądują szybko w łóżku, to obie strony, mogą o sobie wzajemnie pomyśleć: "Z innym/inną też pójdzie jej tak łatwo, jak ze mną". Dlatego nie potępiałbym zasad, oporów, obiekcji, wątpliwości przed szybkim pójściem do łóżka. Takie opory stwarzają poczucie bezpieczeństwa, w zasadzie powinniśmy najpierw bliżej poznać tę osobę, bo cóż z tego, że dobrze jej z pięknych oczu patrzy. Ktoś ma zasadę, że idzie się do łóżka z osobą, którą się kocha. I bardzo dobrze. To daje duże poczucie bezpieczeństwa. Takie traktowanie spraw łóżkowych sprawia, że stopniowo rośnie zaangażowanie uczuciowe i para dopiero po jakimś czasie ląduje w łóżku. To mogą być tygodnie czy miesiące.
Dlatego sądzę, że tak natychmiast, błyskawicznie do łóżka to raczej nie. Stwórzmy sobie najpierw poczucie komfortu, bezpieczeństwa.

Lew-Starowicz o miłości Lew-Starowicz o miłości Fot. Pinterest.com

Podział ról

Kobieta i mężczyzna wymieniają się telefonami, ale on nie dzwoni. Czy kobieta ma zadzwonić pierwsza czy nie?
Ponieważ jesteśmy krajem katolickim, wobec tego lubię się odwoływać w takich dyskusjach do znanych wszystkim archetypów biblijnych. Jest taka przypowieść o perle, którą ktoś znalazł w ziemi i zrobił wszystko, żeby tę ziemię kupić i posiadać perłę. Jeśli dla kobiety, ten właśnie mężczyzna, którego numer telefonu ma w ręku, jest taką perłą, to radzę: "Pozbądź się konwenansów". I zadzwoń pierwsza, bo potem możesz przez całe życie żałować, że nigdy tego nie zrobiłaś. Po latach może się okazać, że ten mężczyzna - perła - po prostu zgubił jej numer i najzwyczajniej w świecie nie mógł zadzwonić. Jeżeli więc ona czuje, że rodzi się coś ważnego, niech dzwoni...

Miłość nieodwzajemniona

Dlaczego niektóre osoby zakochują się bez wzajemności?
Próby interpretacji miłości nieodwzajemnionej robiono w psychoanalizie. Freudyści znajdowali w niej nierozwiązane problemy z okresu dzieciństwa. Według nich obiekt nieodwzajemnionej miłości stawał się archetypem matki lub ojca, a relacja nabierała cech kazirodczych. W innych interpretacjach brano pod uwagę to, że wybierany obiekt był najczęściej nieosiągalny poprzez sam fakt wyboru tej, a nie innej osoby. Dostrzegano w tym tendencje masochistyczne. (...)

Wielu zakochanych bez wzajemności to bardzo młodzi ludzie, we wczesnym okresie dojrzewania, u których nagle rozwijają się gwałtowne fascynacje osobami uznanymi za atrakcyjne, wzbudzające romantyczne uniesienia.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Lew-Starowicz o miłości Lew-Starowicz o miłości Fot. Pinterest.com

Kochanek psychopata

Po czym poznać, że związaliśmy się z psychopatą?
Niestety, nie ma znaków sygnalizujących zaburzenia, które mogą być papierkiem lakmusowym. Najczęściej bowiem ujawniają się dopiero po pewnym czasie trwania związku. Co więcej, partnerzy z nieprawidłowymi osobowościami są atrakcyjni i fascynują siłą woli, umiejętnością przebicia się w życiu codziennym, dają złudne poczucie oparcia, bezpieczeństwa i opiekuńczości. Taki ktoś potrafi wiele dokonać, osiągnąć. Dlatego partner wiąże ze związkiem duże nadzieje i oczekiwania. (...)

Są aspekty osobowości, które utrudniają w sposób trwały kontakty z ludźmi, np. zrzucanie winy za swoje niepowodzenia na otoczenie czy drugą osobę, a także niezdolność do przewidywania następstw swoich zachowań i braku umiejętności wyciągania wniosków. Drugą ważną cechą jest brak empatii i fałszywy obraz nie tylko własnej osoby, ale także innych. Nieliczenie się z innymi, egocentryzm i podporządkowywanie partnera, rozwiązywanie konfliktów bez dialogu i współdziałania. Często też takie osoby mają skłonność do powierzchownych relacji seksualnych bez poczuwania się do odpowiedzialności za drugą osobę.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

lew-starowicz o miłości lew-starowicz o miłości Fot. Pinterest.com

Przyjaźń damsko-męska

Istnieje przyjaźń między kobietą a mężczyzną?
Moim zdaniem istnieje przyjaźń bez seksu w relacjach męsko-kobiecych, chociaż nie ukrywam, że seks zawsze tam gdzieś jest pod skórą. Oczywiście jeżeli obie strony określą: w naszej relacji nie ma mowy o seksie i konwencja przyjaźni jest jasno określona, to może się udać. (...) Seks może być ?podskórny? w tej relacji, ale od mądrości obu stron zależy, czy przekroczą tę granicę czy nie.

Może być też w drugą stronę: ekspartnerzy seksualni teraz się przyjaźnią.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

lew-starowicz o miłości lew-starowicz o miłości Fot. Pinterest.com

Stara miłość nie rdzewieje

Wierzy pan w powiedzenie: "Stara miłość nie rdzewieje"?
Może tak być. Zwłaszcza jeśli następne miłości są płytsze od tej pierwszej. (...) Wspaniały związek, ale rozpadł się z różnych przyczyn i później już takiej osoby się nie znajduje. (...) Natomiast jest także drugie znaczenie tego powiedzenia: oznacza, że ta przysłowiowa już "miłość z naszej klasy" zaczyna być zbyt mocno idealizowana.

Obserwuję wśród moich pacjentów, kobiet i mężczyzn, taki mentalny "come back" do beztroskiego szkolnego czasu młodzieńczego, kiedy to wszystko było idealnie piękne, łatwe i przyjemne. To dosyć niebezpieczne, bo - jak donosiły skwapliwie media - mieliśmy do czynienia w przypadku portalu społeczościowego Nasza Klasa czy teraz Facebooka ze zrywaniem aktualnych związków i powrotem do dawnych miłości. Ta tęsknota potrafi być tak silna, że ludzie stawiają na szalę losy swoje, partnera i dzieci. Mogą się dziać dosyć dramatyczne historie.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Lew-Starowicz o miłości Lew-Starowicz o miłości Fot. Pinterest.com

Kocham Cię!!!

Jak często mówić partnerowi "kocham cię"?
Zależy kto mówi i jak mówi. Należy to powtarzać tak często, aby wciąż było atrakcyjne. Jeśli będziemy to powtarzać jak mantrę, to gwarantuję, że przejdzie niezauważone. Poza tym, jeśli ma się partnera, który do wszystkich mówi ?kochany, kochana? - do znajomych, przyjaciół, do ekspedientki w sklepie, to dla jego partnerki jest to słowo absolutnie bez wartości. Natomiast jeśli partner jest bardziej powściągliwy i mówi "kocham cię" tylko co jakiś czas, to jest to bezcenne. Czyli: bardzo ważne do kogo i z jaką częstotliwością. W jakich okolicznościach, także.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Lew-Starowicz o miłości Lew-Starowicz o miłości Fot. Piterest.com

Przyjaciel gej

Gej i kobieta - to według pana wyższa i najlepsza forma przyjaźni?
Bardzo często jest to dobra przyjaźń, która się sprawdza i jest satysfakcjonująca dla obu stron. Pod warunkiem, że kobieta jest w stałym związku, bo kiedy jest singielką, a gej jest atrakcyjnym mężczyzną, może mieć inklinacje, żeby go z homoseksualizmu wyleczyć swoim czarem i wdziękiem.

Rozkład uczuć w przyjaźni między kobietą a gejem jest dość ciekawy: gej jest "zakochany" w kobiecie, ale w sposób dla niego niezagrażający. Ona się także dobrze czuje, bo jego adorowanie jest pozbawione podtekstów seksualnych, natomiast ma dużą wartość, jeżeli chodzi o podniesienie damskiej samooceny.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Pytania i wypowiedzi pochodzą z książki "Lew-Starowicz o miłości", w której o miłości z profesorem Lwem-Starowiczem rozmawia Krystyna Romanowska. Książkę wydało Wydawnictwo Czerwone i Czarne.

Więcej o: