Kiedy powinnaś zrobić test ciążowy?

Miesiączka spóźnia się już kilka dni, a Ty zastanawiasz się, czy możesz być w ciąży. Rozwiej wątpliwości, robiąc test ciążowy.

99 procent pewności

Test ciążowy to szybka i tania metoda, która z dużym prawdopodobieństwem określi, czy zaszłaś w ciążę. Dokładność dostępnych w aptekach testów wynosi około 99%. Pamiętaj jednak, że aby test był wiarygodny, musisz go wykonać w odpowiednim czasie, a negatywny wynik nie daje całkowitej pewności. Jeżeli miesiączka nie pojawi się w najbliższym czasie, powinnaś powtórzyć test.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

test ciążowy test ciążowy Fot. Shutterstock

Jak działają testy ciążowe?

Testy ciążowe wykrywają hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa, inaczej HCG. Jest to hormon białkowy produkowany przez rozwijający się trofoblast - tkanki, z której powstaje łożysko. Pojawia się on w organizmie kobiety we wczesnej ciąży, a jego niewielkie na początku stężenie sukcesywnie rośnie, podwajając się co drugi dzień aż do 3. miesiąca ciąży. Testy ciążowe są dostępne w każdej aptece i kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Aby zrobić test ciążowy, należy umieścić kroplę moczu na płytce, która określa obecność właśnie tego hormonu. Testy, które można wykonać w domu, dają wynik w ciągu 1-5 minut. Dodatkowy pasek lub zmiana koloru próbki oznacza pozytywny wynik testu ciążowego. Testy ciążowe różnią się oznaczeniami wyników, dlatego wcześniej zapoznaj się z instrukcją znajdującą się w opakowaniu.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

test ciążowy test ciążowy Fot. Shutterstock

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe dzielimy głównie ze względu na sposób ich wykonania. Najbardziej popularne są testy płytkowe, podczas których umieszczamy kilka kropel moczu na specjalnej płytce testu. W czasie wykonywania testu paskowego, należy zamoczyć specjalny pasek w małej próbce moczu. Ostatnim rodzajem są testy ciążowe typu flamaster. Aby otrzymać wynik, trzeba przez chwilę przytrzymać test ciążowy pod strumieniem moczu.

Podczas kupowania testu ciążowego należy zwrócić uwagę na jego czułość. Waha się ona od 500 do 1000 lU/l. Jeśli czułość testu jest mniejsza niż 500 IU/l, to jego wynik będzie wiarygodny dopiero od 10-go dnia od zapłodnienia. Czułość od 500 do 800 IU/l oznacza, że wyjdzie on dodatni od drugiego tygodnia po zapłodnieniu. Test o czułości1000 IU/l wykryje ciążę po 21. dniu od zapłodnienia.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

test ciążowy test ciążowy Fot. Shutterstock

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test wykonany zbyt wcześnie zwiększa prawdopodobieństwo niepoprawnego wyniku, dlatego ważne jest, abyś wykazała się cierpliwością. Zaczekaj trochę dłużej, co najmniej 12 - 14 dni od stosunku. Testy mają też wyższą wiarygodność, jeśli są wykonane w pierwszym dniu planowanej miesiączki. Najlepiej zrobić je rano, gdyż poranny mocz zawiera największą ilość hormonu HCG. Jeżeli wynik będzie negatywny, pamiętaj, że mogłaś pomylić się obliczając dzień jajeczkowania lub czułość testu może być za mała, by wykryć niski poziom HCG. Unikniesz pomyłki, jeśli odczekasz tydzień od dnia, w którym miesiączka nie pojawiła się.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

test ciążowy test ciążowy Fot. Shutterstock

Co jeśli wynik jest pozytywny?

Kiedy kilkakrotnie zrobisz test, a wynik za każdym razem będzie pozytywny, najlepiej potwierdzić go badaniem krwi lub wizytą u ginekologa. Laboratoryjne testy ciążowe wykrywają 100% ciąż już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Pozytywny wynik testu wykonywanego w domu niekoniecznie musi oznaczać ciążę. Wzrost hormonu HCG może być związany z chorobą nerek, nadczynnością tarczycy, torbielami jajników, rozwojem zaśniadu groniastego czy rakiem kosmówki. Wynik testu może być pozytywny również w okresie do kilku tygodni po porodzie oraz sztucznym lub samoistnym poronieniu.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: