Miłość po islamsku, czyli jak oni to robią?

Sześć rzeczy, których nie wiecie o damsko-męskich relacjach w Islamie. Arabistka Marta Minakowska z portalu Arabia.pl uchyla rąbka tajemnicy.
miłość w islamie miłość w islamie Fot. Shutterstock

Słabsza płeć?

Wbrew temu, co często myśli się na Zachodzie rola kobiety w małżeństwie niekoniecznie jest podrzędna. Po pierwsze jej pozycja uzależniona jest od pochodzenia. Jeśli żona pochodzi z lepiej usytuowanego rodu niż mąż, ma za sobą potężny i wpływowy klan. Wtedy często ma do powiedzenia w małżeństwie tyle samo, co mężczyzna, a czasami jest go nawet w stanie sobie podporządkować. - Muzułmanki do perfekcji opanowały sztukę bycia szyją, która kręci głową w rodzinie i często sprytem, małymi intrygami, szantażem bądź nieustannym suszeniem głowy są nieoficjalnym ośrodkiem decyzyjnym w domu - mówi Marta Minakowska z portalu Arabia.pl, absolwentka arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Miłość w islamie Miłość w islamie Fot. Shutterstock

Nietypowe randki

Młodzi Muzułmanie nie mają możliwości chodzenia na randki w zachodnim rozumieniu tego słowa, ale oczywiście mają swoje sposoby na kreatywne podejście do surowych zasad.
- W Zatoce Perskiej często stojąca na światłach kobieta, przykłada do szyby samochodu telefon z wyświetlonym swoim numerem tak, aby interesujący ją mężczyzna w samochodzie obok mógł spisać numer. W ten sposób nawiązuje się romans SMS-owy. Dziewczyny często mają jedną oficjalną komórkę, którą pokazują ojcu oraz drugą, którą wykorzystują do takich właśnie celów ? opowiada Marta Minakowska.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Miłość w islamie Miłość w islamie Fot. Shutterstock

Bo seks jest ważny

Zarówno religia jak i tradycja mówią, że seks - służący zaspokojeniu obojga partnerów - jest w małżeństwie bardzo ważny. Satysfakcja partnera jest uważana za dobry uczynek w sensie religijnym,  a kiepski seks może być powodem do rozwodu - także z inicjatywy kobiety. Uważa się, że szczyt seksualnej rozkoszy jest przedsmakiem raju, dlatego należy do niego dążyć. Okazywanie sobie poprzez seks szacunku i miłości jest bardzo ważne. Między innymi z tego powodu seks pozamałżeński jest zakazany - bo nie powinno się sprowadzać go do fizycznego zaspokojenia i nie wolno traktować drugiej osoby przedmiotowo.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Miłość w islamie Miłość w islamie Fot. Shutterstock

Małżeństwo z miłości?

Małżeństwa muzułmańskie najczęściej aranżują rodziny, ale wbrew stereotypom niekoniecznie odbywa się to wbrew woli kobiety. Rodziny dobierają partnerów po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu. Biorą pod uwagę w zasadzie to samo, co my bierzemy na pierwszych randkach: status, charakter, wykształcenie, poglądy i wiek. Rodzice znają swoje dzieci i nie chcą ich krzywdzić, więc przypadki oddawania kobiety mężczyźnie wbrew jej woli są rzadkie. A bywa i tak, że dziewczyna poznaje np. na uczelni chłopaka i pojawia się między nimi chemia. Za pomocą ukradkowych spojrzeń, gestów i uśmiechów ustalają, że są sobą wzajemnie zainteresowani. Czasem zostawiają sobie w wyznaczonym miejscu liściki i drobne prezenty. W takiej sytuacji mężczyzna może sam poprosić rodziców kobiety o jej rękę.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Miłość w islamie Miłość w islamie Fot. Shutterstock

Zakochanie? Nie, dzięki

W odróżnieniu od ludzi na Zachodzie, Muzułmanie nie gloryfikują zakochania, czyli tego szalonego miłosnego haju na początku znajomości. A dlaczego? Dlatego, że miłość między dwojgiem ludzi i małżeństwo uważa się za zbyt poważną sprawę, żeby podejmować decyzję o ślubie pod wpływem miłosnego amoku, który często sprawia, że nasz rozsądek działa w ograniczonym stopniu. Ale uwaga! Potem - w małżeństwie - przykłada się do miłości i wzajemnego szacunku dużą wagę.
- Muzułmanie widzą połączenie kobiety i mężczyzny jako doskonałe. Człowiek jest w pewnym sensie niepełny, dopóki nie wejdzie w związek małżeński - do niego jest bowiem stworzony. Powinno się być miłosiernym wobec drugiej strony i wyrozumiałym - mówi Marta Minakowska.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Miłość w islamie Miłość w islamie Fot. Shutterstock

Naprawdę inni?

Czy Muzułmanie naprawdę się od nas tak bardzo różnią? Szukają swojego księcia czy księżniczki, chcą kochać i być kochani. Tak samo jak na Zachodzie zdarzają się bardzo dobre i bardzo złe małżeństwa. Wielka miłość i kryzysy wieku średniego, zdrady czy przemoc domowa.  Ale większość żyje kochając się i szanując.

W sieci można znaleźć filmy poradnikowe, pozwalające zrozumieć islamskie kobiety i mężczyzn, które nie różnią się niczym szczególnym od takich samych produkcji o nas:

"Perska żona" Laury Fitzgerald to kontynuacja powieści "Perska narzeczona". Główna bohaterka opuszcza Iran i przenosi się do Ameryki, gdzie próbując przywyknąć do zachodniej kultury musi radzić sobie z uprzedzeniami, miłością i własnymi emocjami.

Fot. Materiały prasowe

 

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: