Błędy kobiet w łóżku. Co mogłybyśmy robić lepiej?

Po serii artykułów, w których wytykałyśmy błędy w łóżku panom, przyszedł czas na zmierzenie się z naszymi niedociągnięciami. Sprawdziłyśmy w czym, według specjalistów z dziedziny seksuologii i psychologii, kobiety mogłyby się poprawić, aby ich życie seksualne nabrało rumieńców.
fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Błąd 1: Brak inicjatywy

Wiele kobiet w obawie o zły odbiór przez partnera nie decyduje się na inicjowanie seksu. Nie chcą wydać się zbyt nachalne, obawiają się o jego reakcję lub odrzucenie.  - Brak inicjowania stosunku seksualnego to jeden z największych błędów, jakie popełniają kobiety. Ze względu na to, że to mężczyzna zawsze jest inicjatorem seksu, zaczyna on odczuwać zachwianie równowagi w związku - twierdzi Les Parrott, prof. psychologii na Uniwersytecie Seattle Pacific, autor książki "Crazy Good Sex",  i dodaje "mężczyźni również chcieliby czuć się pożądani przez kobiety."

Trzymanie się przestarzałych ról w seksie, gdzie mężczyzna jest aktywny a kobieta pasywna, zmniejsza satysfakcję z relacji seksualnych. - Dawniej uważano, że kobiety są mniej zainteresowane seksem niż mężczyźni. Dzisiaj jednak te dysproporcje zanikają ? zauważa dr Ruth Westheimer, profesor na Uniwersytecie w Nowym Jorku.

Od czasu do czasu warto więc wykazać zainteresowanie i zrobić ten pierwszy krok. Partner z pewnością go doceni, a przyniesie to satysfakcję także i tobie.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Błąd 2: Zamartwianie się swoim wyglądem

Myślenie o tym jak wyglądasz w czasie seksu, rozprasza twoją uwagę, przestajesz czerpać z niego przyjemność i zaprzepaszczasz swoje szanse na orgazm. Nie myśl o tym jak prezentują się twoje uda czy brzuch podczas uprawiania seksu. Antropolożka, dr Helen Fisher, udowadnia, że mężczyźni nie zauważają połowy z tego, czym kobiety obsesyjnie się zamartwiają. ?To niesamowite czego mężczyźni potrafią nie zauważyć, jeśli jesteś entuzjastyczna, pełna wigoru i zainteresowana nimi - dodaje Fisher. Według antropolożki ta wybiórcza ślepota u mężczyzn ma swoje ewolucyjne wytłumaczenie. Mężczyźni nieświadomie wybierają kobiety, które będą im w stanie urodzić zdrowe dzieci. Już miliony lat temu ci, którzy znajdowali płodne kobiety i mieli wiele dzieci przeżywali. Ci, którzy nie mieli takiego szczęścia wymierali. Dziś warunki życia się zmieniły, ale pierwotne mechanizmy przetrwały.

Jeśli nie czujesz się komfortowo nago w obecności partnera, to popracuj nad akceptacją swojego ciała. To kamień milowy na drodze do osiągnięcia satysfakcji z seksu. Naucz się całkowicie oddawać przyjemności.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Błąd 3: Przypuszczenie, że seks dla mężczyzny nic nie znaczy

Westheimer uważa, że powinnyśmy porzucić wszystkie staromodne przekonania, jak na przykład to, że kobiety nie są istotami seksualnymi, albo, że seks dla mężczyzn nic nie znaczy. Dla niektórych stosunek seksualny ma ogromne znaczenie. Nie umniejszaj tego.

Dr Parrott wskazuje badania, które potwierdzają, że zarówno mężczyźni jak i kobiety odnajdują więcej satysfakcji w seksualnej bliskości ze stałym partnerem, niż w przygodnym seksie. Fisher i jej współpracownicy przeprowadzili badanie na uczelni wśród studentów, którzy mieli za sobą "jednonocne przygody seksualne", tzw. "one-night-stands". Liczby pokazują, że mężczyźni tak samo poważnie podchodzą do seksu i związku jak kobiety. Ponad 50% kobiet i 52% mężczyzn, którzy zdecydowali się na "one-night-stand", przyznali, że zrobili to mając nadzieję na stworzenie długotrwałej relacji, co zresztą jednej trzeciej z nich się udało. Jaka z tego płynie nauka?  - Nigdy nie zakładaj, że mężczyzna nie jest romantykiem - mówi Fisher.

- Częste pułapki dzisiejszej kultury, to uznanie, że kobiety nie są seksualne, a mężczyźni nie są romantyczni - dodaje.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Błąd 4: Wiara, że mężczyzna ma zawsze ochotę na seks

Młodzi chłopcy są gotowi i chętni na seks praktycznie nieustannie, ale z dorosłymi mężczyznami sprawa nie jest taka prosta. Stres i problemy codziennego życia mogą znacznie obniżyć męskie libido. W dzisiejszych czasach wiele mówi się o męskiej niechęci do seksu. Wracamy tutaj do archaicznego pojęcia ról seksualnych mężczyzn i kobiet. Mężczyzna wcale nie jest wiecznie gotowy, co często okazuje się zaskoczeniem dla pań, które mogą to odebrać personalnie.

Kobiety znają siebie i wiedzą, że nie zawsze są zainteresowane uprawianiem seksu, ale wciąż kochają partnera. Kiedy jednak odkryją, że to on nie chce uprawiać seksu od razu myślą "on mnie nie kocha". A on po prostu nie jest w nastroju na seks. wyjaśnia Fisher.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Błąd 5: Brak wskazówek

- Kobieta powinna wziąć odpowiedzialność za swoje życie seksualne. Nawet najlepszy kochanek nie zgadnie, co sprawi ci największą przyjemność, jeśli nie dasz mu kierunkowskazów - przypomina Westheimer. Bezpośrednie rozmowy o seksie bywają trudne nawet, jeśli jesteśmy w związku o długim stażu. Jeśli słowa nie przechodzą ci przez gardło podczas rozmowy, spróbuj delikatnie wskazać partnerowi, co ma robić podczas seksu.

Wystarczą nawet krótkie wskazówki słowne albo położenie jego dłoni w miejscu, którego pieszczota sprawia ci przyjemność. Fisher potwierdza, że mężczyznom zależy, by sprawić przyjemność kobiecie. - Jeśli powiesz mu co ci się podoba i nie podoba w sposób, który go nie urazi, on to bardzo doceni - dodaje.

fot. shutterstock fot. shutterstock fot. shutterstock

Błąd 6: Zdenerwowanie, kiedy on proponuje coś nowego

Naturalnym jest, że po pewnym czasie bycia razem przychodzi chęć na podgrzanie atmosfery jakimś nowym doświadczeniem, co nie oznacza, że nie jest zadowolony z waszego dotychczasowego życia seksualnego. Parrott zwraca uwagę, aby pamiętać o swojej bezpiecznej przestrzeni. Nigdy nie powinnyśmy zgadzać się na coś, co wykracza poza nasze granice poczucia bezpieczeństwa.

Jeśli coś takiego jest ci proponowane, jasno powiedz, że się nie zgadzasz i wyjaśnij, w czym leży problem. Bardzo ważne jest, abyście z partnerem znali swoje upodobania, ale również nieprzekraczalne granice. Starajcie się rozmawiać o tym spokojnie i z czułością.

 

Maria Magdalena, edukatorka seksualna i właścicielka butiku MariaMagdalena.eu


fot. Materiały własne

Więcej o: