Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Kiedy ludzie się zakochują, często wykraczają poza granice swoich dotychczasowych przyzwyczajeń, zmieniają rutynowe zachowania. Próbują nowych potraw, innych sportów, oglądają filmy, po które wcześniej by nie sięgnęli i zaczynają słuchać zespołów muzycznych, które dotychczas były poza ich zainteresowaniami. Potwierdziły to badania Arthura Arona, Meg Paris i Elaine Aron - osoby zakochane, z którymi pracowali doświadczały wzrostu i pozytywnych zmian w spostrzeganiu siebie.
Listopadowe "Charaktery"
Jak nie gmatwać sobie życia Na wiele sposobów komplikujemy sobie życie: pozwalamy się ranić, trwając w toksycznych związkach, porzucamy pracę, w której moglibyśmy odnieść sukces, imprezujemy przed egzaminem i zwlekamy do ostatniej chwili z oddaniem pracy? Dlaczego szkodzimy sobie? Po co sami podstawiamy sobie nogę? Jak przestać?
A także: jak trenować mózg - czego panie dziś oczekują od panów i odwrotnie - "na wnuczka" i inne sposoby - dlaczego dajemy się oszukać - do czego prowadzi piętno wykluczenia - dlaczego lubimy seriale
fot. Charaktery
Kiedy zwykła znajomość przemienia się w coś poważniejszego, organizm zaczyna działać inaczej. W zakochaniu biorą udział obszary bogate w dopaminę i działające motywująco - tzw. układ nagrody - dowiedli Helen Fischer, Arthur Aron i Lucy Brown. Po pewnym czasie intensywność emocji spada, a w mózgu aktywowane są obszary związane z przywiązaniem.
>
Dla niektórych stan zakochania przypomina istną burzę. Na przykład osoby o wysokim lęku przed przywiązaniem doświadczają bardzo intensywnych emocji, kiedy ich romans jest w fazie początkowej. Ale brak takich "fajerwerków" wcale nie musi oznaczać, że się nie zakochujesz. Na przykład stan zakochania osób prezentujących unikający styl przywiązani nie musi być tak intensywny, osobami takimi nie targają aż tak silne emocje ? wynika z badań zespołu kierowanego przez Sanz Cruces.
To jasny znak, że dosięgła cię strzała Amora. Z badań Marrisy Harisson wynika, że mężczyźni zwykle pierwsi deklarują miłość i szybciej się zakochują. Szybciej i znacznie częściej - dodają Sanz Cruces oraz Maria Fernandez-Hawrylak po czym próbują to wyjaśnić z perspektywy ewolucyjnej - kobiety ostrożnie szukają partnera, który się nimi zaopiekuje, a mężczyznom zależy na wielu partnerkach w celu przedłużenia gatunku. Badacze twierdzą również, że kobiety są w stanie utrzymać swoje emocje na wodzy dłużej, aż do momentu, kiedy wiedzą, że ich uczucia są odwzajemnione. Dzięki temu, czując się już zakochane, częściej niż zakochani mężczyźni doświadczają odwzajemnienia uczuć - uważa Maria Fernandez Hawrylak.
Czas zakochania to wyjątkowy, bogaty w silne emocje okres. Im częściej go przeżywasz, tym większe masz szanse, że w końcu trafisz na prawdziwą miłość, ale rośnie też ryzyko, że ktoś złamie ci serce. Dlatego, mimo wirujących w brzuchu motyli, w tym szalonym okresie trzeba spróbować odpowiedzieć sobie na kilka pytań: czy ta osoba będzie mnie wspierać, szanować, czy mnie zrozumie? Czy łączą nas wartości i priorytety? Przy odrobinie szczęścia poświęcony czas, emocje i energia opłacą się i zaowocują satysfakcjonującą relacją.