Idź na zakupy, do fryzjera... Co jeszcze możesz zrobić, aby poczuć się lepiej po trudnym rozstaniu?

Rozstania... Te miłosne należą do najbardziej bolesnych, a równocześnie najczęściej bagatelizowanych przez otoczenie. "Cóż, odkocha się, ból minie" - mówią bliscy i znajomi. Co jednak robić by miłosny dramat nie zamienił się w wielomiesięczną traumę?
Złamane serce Złamane serce fot. flikr.com, stateofplace (CC BY-NC 2.0)

Zrób sobie wolne

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Bezpośrednio po rozpadzie związku nie powinno się dławić i dusić w sobie rozsadzających nas emocji. Czasem jednak są one tak silne, że trudno jest nam obcować z ludźmi, szczególnie takimi, z którymi nie wiążą nas bliskie relacje. Dlatego po miłosnym rozstaniu najlepiej zrobić sobie trochę wolnego wolne, spędzić nieco czasu w gronie najbliższych i - jeśli jest potrzeba - wypłakać się. Wykrzyczeć. To normalne.

W marcowych Charakterach:

Słowa, które otwierają nas na siebie, czyli sztuka dobrego porozumiewania się.

Dobra komunikacja buduje dobre relacje. Od nich zależy nasze szczęście, zdrowie, a nawet... powodzenie finansowe. Jak zatem mówić i słuchać, by kontakt z innymi umacniał nas nawzajem i rozwijał?

W numerze także:

Wojciech Eichelberger uczy oswajać codzienny stres

Wu-wei: szczęście bez wysiłku jest możliwe

Co zrobić, by pieniądze nie psuły relacji

Jak wyjść z roli ofiary losu?

I wiele innych pomocnych, inspirujących, poruszających tekstów i rozmów.

 

Charakteryfot. Charaktery

Złamane serce Złamane serce fot. flikr.com, Nawal Al-Mashouq (CC BY-NC-ND 2.0)

Posłuchaj smutnej muzyki

Smutnej muzyki? - ktoś zapyta. Tak. Według dr Jean Kim na krótka metę rzeczywiście może to wzmocnić bolesne wspomnienia, ale ten wybieg pozwala normalizować żal, który czujesz - dzięki temu możesz poczuć, że nie jesteś w doświadczaniu smutku.

Złamane serce Złamane serce fot. flikr.com, ordiglo (CC BY-NC 2.0)

Porozmawiaj z ludźmi, którzy mogą cię wesprzeć

Rodzina i przyjaciele zawsze służą pomocą, ale musisz zdać sobie sprawę z tego, że i oni mają swoje limity wytrzymałości. Czasem lepiej jest się udać do specjalisty, który będzie w stanie ci pomóc, zwracając uwagę na rzeczy, których twoi przyjaciele mogli nie zauważyć. Dzięki temu będzie ci łatwiej popracować nad swoimi wadami, ale też zobaczysz lepiej swoje zalety, co pozwoli ci zbudować dobry związek w przyszłości. Terapeutów nie powinniśmy się obawiać.

Złamane serce Złamane serce fot. flikr.com, masaru minoya (CC BY-NC-ND 2.0)

Śpij, jedz i ćwicz

Gdy doświadczamy stanów depresyjnych nie mamy motywacji do zadbania o siebie i łatwo znajdujemy wymówki do tego by porzucić dotychczasowe rytuały. Jednak regularny sen, regularne i zdrowe posiłki są bardzo ważne w zachowaniu stabilności emocjonalnej. Dodatkową złość możesz wyrzucić z siebie podczas ćwiczeń na siłowni. Może to się wydawać początkowo trudne, ale przekonasz się: to naprawdę pomaga zagoić ranom po rozstaniu.

Złamane serce Złamane serce fot. flikr.com, Dennis Skley (CC BY-ND 2.0)

Traktuj siebie wyjątkowo dobrze

Idź na zakupy, do fryzjera, pozwól sobie na przyjemności, na które do tej pory z jakiś względów nie miałaś czasu. Wszystko co wzmocni poczucie własnej wartości, dzięki czemu poczujesz, że jesteś wartościowa i dumna, będzie w sam raz na osłodę po goryczy rozstania.

Złamane serce Złamane serce fot. flikr.com, tnts3000 (CC BY-NC 2.0)

Postaw granicę

Jedną z najgorszych rzeczy po rozstaniu są kolejne próby nawiązywania kontaktu z byłym partnerem, co w większości wypadków prowadzi do kolejnych łez. Nie znaczy to, że po rozstaniu nie powinniście odzywać się do siebie, całkowicie zerwać kontakt i zapomnieć o wszystkim. Warto jednak pamiętać, że po rozstaniu w miarę możliwości trzeba ograniczyć kontakt z ex. Dzięki temu będziecie w stanie sami przepracować pierwszą fazę rozstania i zagoić rany.

Więcej o: