Uwieszenie się na partnerze zabija pożądanie. Brak zainteresowania prowadzi do zdrady... Co robić, aby związek przetrwał?

Mimo iż odsetek rozwodów we współczesnych społeczeństwach jest wciąż wysoki, mimo, że ludzie nagminnie deklarują brak lub niską satysfakcję ze związku to... wokół nas jest wiele par, które przeżyły wspólnie wiele lat i nadal bardzo się kochają. Czym wyróżniają się pary, które przetrwają próbę czasu w szczęściu i miłości?
Miłość Miłość fot. flikr.com, mor gnar... (CC BY-NC 2.0)

Utrzymują pozytywną iluzję

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Kiedy się zakochujemy, to ta druga osoba jest dla nas chodzącym ideałem. Najmądrzejszą, najpiękniejszą, najlepszą napotkaną w życiu istotą. Z czasem zaczynamy dostrzegać wady drugiej połówki, ale zachowanie w sobie tej "iluzji ideału" jest kluczem do utrzymania uczuć.

Dr Marcel Zentner z Uniwersytetu w Genewie nie zaobserwował w swoich badaniach żadnej kombinacji cech osobowości, która związana by była z długoletnią miłością, za wyjątkiem jednej - zdolności do zachowania pozytywnej iluzji na temat swojego partnera.

Charakteryfot. okładka Charakterów

Miłość Miłość flikr.com, Dennis Skley

Ciągle próbują nowych rzeczy razem

Nuda to wróg zakochanych i osoby szczęśliwe w długotrwałych relacjach zwalczają ją skutecznie. Razem eksperymentują, mają wspólne pasje. - Nowe, podniecające aktywności pobudzają nas i my to pobudzenie przenosimy na osoby, z którymi tego doświadczamy. Dzięki temu odżywa dawna iskra - pisze Amie Gordan w Berkeley Science Review.

Avigal - w jej świecie prawa i obowiązki kobiet podlegają ścisłym restrykcjom. A gdzie miejsce na miłość? Avigal - w jej świecie prawa i obowiązki kobiet podlegają ścisłym restrykcjom. A gdzie miejsce na miłość? Fot. JOJO WHILDEN

Zachowują swoją niezależność

Uwieszenie się na drugiej osobie, oplecenie jej niczym bluszcz skutecznie zabija pożądanie, ważny komponent miłości romantycznej. Dbanie o swoją niezależność, posiadanie własnych znajomych, swojego hobby, osobistych osiągnięć sprawia, że druga osoba nieustannie jest fascynująca.

To, że osoby chorujące na depresję mają kłopoty ze sferą seksu nie oznacza, że nie chcą już by okazywano im miłość. Fot. Shutterstock To, że osoby chorujące na depresję mają kłopoty ze sferą seksu nie oznacza, że nie chcą już by okazywano im miłość. Fot. Shutterstock Fot. To, że osoby chorujące na depresję mają kłopoty ze sferą seksu nie oznacza, że nie chcą już by okazywano im miłość. Fot. Shutterstock

Fascynują się życiem

Osoby, które kochają życie, są zafascynowane światem, tym co przynosi los, przenoszą tę pasję do swojego związku. Ludzie, którzy pozostają w szczęśliwych, długotrwałych związkach pielęgnują swoje pasje, zainteresowania, żyją aktywnie i to wszystko pozytywnie odbija się na ich relacjach.

Miłość od pierwszego kliknięcia, TLC Miłość od pierwszego kliknięcia, TLC .

Bycie razem to dla nich droga do samospełnienia

- Przeciętne małżeństwo dziś jest słabsze niż przeciętne małżeństwo dawniej, gdy weźmiemy pod uwagę satysfakcję i ilość rozwodów. Ale najlepsze współczesne małżeństwa są znacznie silniejsze niż dawniej, gdy rozważamy dobrostan psychiczny i satysfakcję - uważa Eli Finkel, profesor psychologii społecznej z Nothwestern University. Dzięki spostrzeganiu małżeństwa jako drogi do spełnienia, oboje partnerzy dają z siebie to, co mają najlepszego.

Więcej o: