Zabójcy libido - 12 powodów, przez które nie mamy ochoty na seks

Jeśli jesteś gotowa na seks, zawsze i wszędzie, to jesteś wyjątkiem! Większość z nas miewa małe kryzysy związane z libido. Dlaczego czasami nie mamy ochoty na miłość?
Zabójcy libido Zabójcy libido Fot. Flickr.com/obert_huffstutter CC BY 2.0

Stres, alkohol i problemy

1. Nerwowe sytuacje

Masz skomplikowaną sytuację w pracy, za dużo obowiązków, nie radzisz sobie z zadaniami - zżera cię stres. A może dzieje się coś niedobrego w twojej rodzinie - martwisz się o rodziców, dzieci mają problemy w szkole.

Życie nie zawsze przebiega harmonijnie i po naszej myśli. Nerwy, zmartwienia, "supeł" w żołądku sprawiają, że seks przestaje być priorytetem na liście twoich potrzeb. To całkiem naturalne, chociaż zdarzają się przypadki osób, które stres rozładowują właśnie przez seks.

2. Problemy w związku

Seksuolodzy już od pewnego czasu podkreślają, że dla kobiety gra wstępna zaczyna się o wiele wcześniej niż przed samym stosunkiem. Jeśli przez cały poranek byliście dla siebie niemili, partner sprawił ci przykrość, po raz kolejny wyprowadził się z równowagi (a powody mogą wydawać się pozornie błahe - przysłowiowe okruchy na blacie i niewyrzucone śmieci) to nie ma się co dziwić, że nie będziesz miała ochoty na zbliżenie.

Dla kobiet poczucie bliskości, więzi z partnerem to składowa pożądania. Jej nie ma, nie ma udanego seksu.

3. Alkohol

Doświadczenie pokazuje, że ochota na seks to może i jest, ale stosunki na procentach kończą się maratonami, które ostatecznie nie przynoszą zadowalającego rezultatu. Co więcej jeśli jest różnica w stanie upojenia między partnerami, to osoba trzeźwa może nie mieć najmniejszej ochoty na seks z pijanym partnerem czy partnerką.

Zabójcy libido Zabójcy libido Fot. Flickr.com/mark and allegra jaroski-biava_CC BY-SA 2.0

Brak snu, dzieci, cykl i leki

4. Deficyt snu

Brak snu to jedna z bardziej skutecznych tortur, która prowadzi do podejmowania złych decyzji, halucynacji, depresji. Nie ma się co dziwić, że problemy z wysypianiem rzutują także na życie seksualne.

Wyrywany ze snu mężczyzna nie ma szansy na poranną erekcję. I niewyspane kobiety, i cierpiący z tego powodu mężczyźni mogą być pewni, że ten przedłużający się stan ma wpływ na życie seksualne. A właściwie jego brak.

5. Pojawienie się dzieci

To sytuacja, którą zauważają zazwyczaj ojcowie pojawiających się w rodzinie dzieci. Kobiety zaaferowane opieką, karmieniem, zabawą, odsuwają od siebie partnerów. Często w łóżku małżeńskim śpią dzieci. Wtedy nie ma już miejsca na bliskość między partnerami.

Dla kobiet to stan naturalny - nie czują potrzeby współżycia, dla mężczyzn ciężki do zniesienia. Spokojnie - wszystko powinno wrócić do normy, a przede wszystkim libido kobiety. Jeśli nie wraca, trzeba interweniować!

6. Cykl miesięczny

W kobiecym cyklu są dni kiedy podnieca je byle podmuch wiatru, ale bywają i takie, w czasie których kompletnie nie mają ochoty na miłość. Bolą je piersi, mają drażliwe brodawki, czują się obrzmiałe i nieatrakcyjne. Nic na siłę, tym bardziej, że jak pokazuje doświadczenie cykl się zmienia.

7. Leki

Na spadek libido wpływ ma także działanie niektórych leków. Ze zmniejszonym popędem seksualnym powinny się liczyć (choć wcale nie muszą) osoby przyjmujące m.in. antydepresanty, leki na nadciśnienie, tabletki antykoncepcyjne, chemioterapię, leki antyretrowirusowe stosowane w leczeniu HIV.

Zabójcy libido Zabójcy libido Fot. Flickr.com/jenya kushnir_CC BY-NC-ND 2.0

Kompleksy, otyłość, menopauza, mało tetosteronu

8. Kompleksy

Jeśli ktoś nie czuje się dobrze w swoim ciele, nie akceptuje swojego wyglądu, nie lubi siebie, będzie unikał sytuacji, w których pokazuje ciało. A seks wymaga częściowego chociaż obnażenia.

Samoakceptacja dobrze wpływa na życie seksualne, sprawiając, że mamy ochotę cieszyć się i dzielić ciałem. Jeśli kompleksy ma partner, trzeba umacniać go w poczuciu, że jest (i wygląda) wspaniale.

9. Otyłość

Osoby otyłe często cierpią na przytłumione pożądanie. Może się na to składać fakt, że nie mogą fizycznie uprawiać seksu, czy nie mogą kochać się w sposób, w jaki by chcieli. Do tego mogą także dochodzić kompleksy. Wszystko jest jednak do zrobienia - trzeba jednak chcieć się zmienić i popracować - nie tylko nad ciałem, ale także nad głową.

10. Mało testosteronu

Testosteron to paliwo dla męskiego libido. Kiedy mężczyźni się starzeją, jego poziom spada. Na spadek tego hormonu mają też wpływ choroby: miażdżyca, cukrzyca, zapalenia jąder - żeby wymienić tylko kilka.

Za spadkiem może także stać: nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, stres. Kiedy testosteronu jest za mało, sylwetka nabiera kobiecych kształtów. Biodra się zaokrąglają, zarysowuje się brzuch i biust, rzednie owłosienie, a jądra zmniejszają swoją objętość. Znika też... zainteresowanie seksem.

11. Menopauza

Mężczyznom spada testosteron, a kobiety przechodzą menopauzę i także tracą popęd. Wraz z wiekiem kobiety cierpią z powodu suchości pochwy i bólu podczas seksu. Każda z pań inaczej przechodzi proces menopauzy - a dla części z nich dopiero wtedy zaczyna się przygoda z seksem.

12. Depresja

Brak ochoty dożycia zawiera w sobie także brak ochoty na seks. Jeśli szukacie pomocy u specjalistów, a ci ustawią wam leki, możecie w dalszym ciągu nie być zainteresowani seksem, bo zmniejszone libido będzie skutkiem ubocznym działania terapii. Czas gra tu na korzyść.

Więcej o: