Na te trzy aspekty seksu narzekają pary w długich związkach - i kobiety, i mężczyźni

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety narzekają na mniej więcej te same rzeczy, jeśli chodzi o życie seksualne, szczególnie jeśli mają za sobą długi staż. Co konkretnie kuleje w łóżku?
Miłość w czasach social mediów Miłość w czasach social mediów fot. Shumilina Maria

Na te trzy aspekty seksu narzekają pary w długich związkach - i kobiety, i mężczyźni

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety narzekają na mniej więcej te same rzeczy, jeśli chodzi o życie seksualne, szczególnie jeśli mają za sobą długi staż. Co konkretnie kuleje w łóżku?

.Jonas Gaade, terapeuta poznawczy Fot. Archiwum prywatne

1. Łóżkowy egoizm

Najbardziej powszechną skargą, jaką słyszę od pacjentów jest ta, że ich partner bądź partnerka przestali pochylać się nad "swoją częścią" aktywności w łóżku. Jeśli twój partner myśli przede wszystkim o sobie, może być to problem. Ogólnie rzecz biorąc, stosunek powinien być wzajemną wymianą na równych warunkach. Oczywiście może się to zmieniać ze stosunku na stosunek, ale wypada zachować proporcje.

Mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy jedna strona całkowicie poświęca uwagę drugiej, ale zasadniczo podział uwagi powinien być rozłożony równo. Chyba, że taki jednostronny układ odpowiada to obydwu stronom.

LTN

Para w łóżku Para w łóżku fot. flikr.com, tamaralvarez (CC BY-NC-ND 2.0)

2. Wieje nudą

Kolejnym problemem jest brak u partnera fantazji w łóżku. Jeśli jesteśmy ze sobą już jakiś czas, nic dziwnego, że nasze życie seksualne przestaje się rozwijać albo staje się rutyną. Dokładnie tyle samo minut trwające zbliżenia, te same pozycje, regularne odstępy między stosunkami. Utrzymanie ciągłego rozwoju życia seksualnego nie jest wcale takie łatwe.

Żeby to zrobić, powinniście skupić się na poniższych kryteriach:

- Na waszą korzyść działa fakt, że jesteście zaznajomieni ze swoimi ciałami i wiecie, jak uzyskać możliwie największą satysfakcję.

- Macie mniej więcej taką samą ochotę na seks.

- Jesteście tak samo oswojeni ze swoją seksualnością.

- Możecie rozmawiać o swoich seksualnych marzeniach i fantazjach bez przeszkód.

- Lubicie podobny rodzaj seksu.

- Jeśli nawet nie macie dokładnie takich samych, upodobań jesteście skłonni wypróbować nowe rzeczy dla przyjemności partnera.

Jednym sposobem na pozbycie się nudy z sypialni jest eksperymentowanie z różnymi pozycjami, zastanawianie się nad tym, jak możecie polepszyć swoje umiejętności seksualne lub zaskoczyć swojego partnera, opowiadając mu o swoich fantazjach erotycznych.

Ludzie często podświadomie działają w ten sam sposób. Spróbuj zmienić swoje zachowanie w łóżku. Jeśli zazwyczaj jesteś cicho, obudź sąsiadów.  Jeśli zazwyczaj jesteś powolny, przyspiesz.

Para w łóżku, mężczyzna całujący kobietę w ramię. Para w łóżku, mężczyzna całujący kobietę w ramię. Fot. www.polona.pl

3. Kiedy w sypialni wieje chłodem

Jeśli masz wrażenie, że między tobą a partnerem nie ma wystarczająco dużo delikatności i zmysłowości, to nie jesteś z tym sama. Często zdarza się, że partnerzy mają różne oczekiwania dotyczące zmysłowości, delikatności i seksu. Może być tak, że jedynym sposobem na zaspokojenie potrzeby miłości, zmysłowości, bliskości, zaufania, delikatności i romantyzmu jest właśnie intymność seksualna.

Jeśli stosunek jest jedyną okazją, kiedy masz szansę zaspokoić te potrzeby, a twój partner jest bardziej zainteresowany seksem niż bliskością, możesz poczuć się tylko częściowo zaspokojona.

Pomyśl o tym, że sposób, w jaki traktujecie się na co dzień ma bezpośredni wpływ na jakość życia seksualnego. Marudzenie, ględzenie i negatywne komentarze rzadko przyczyniają się do pięciogwiazdkowego seksu.

LTN

Więcej o: