Retro przede wszystkim

Modsi, styl preppy, dandysi i vintage. Tej jesieni  - szczególnie w modzie  - nawiązujemy do wszystkiego co było. Inspirujemy się przeszłością, subkulturami, ikonami z dawnych lat. W kogo się wcielisz?

Preppy look: w stylu amerykańskich studentów

Styl preppy jest inspirowany wizerunkiem studentów amerykańskich uczelni. To przede wszystkim młodzi ludzie pochodzący z wyższych klas, lubiący wysoki standard życia i charakterystyczny styl ubierania się. Marki tradycyjnie uchodzące za preppy to Ralph Lauren (szczególnie koszulki polo) , Lacoste i popularna w Stanach Zjednoczonych J. Press, J. Mclaughlin oraz J.Crew, Lilly Pulitzer, Brooks Brothers. Styl preppy - podobnie jak ubrania od Ralpha Lauren - nawiązuje do sportów takich jak golf, tenis, squash, polo, cricket, żeglarstwo. W garderobie wielbicielki stylu preppy powinny znaleźć się koszulki polo, oxfordzkie koszule, sukienki inspirowane sportami np. tenisem lub golfem, proste dżinsy w ciemny kolorze, bawełniane spodnie typu chinos, paski ze skóry i lnu, żakiety ze spódnicami, swetry do cricketa lub te w serek w pastelowych kolorach, blezery w romby, kamizelki w serek, tenisówki, baleriny, mokasyny. Na zdjęciu: Ralph Lauren, kolekcja jesień-zima 2011/12

W stylu modsów

Tegoroczna jesień to wielki powrót modsów. Kim byli? Młodzieżową subkulturą powstałą w Wielkiej Brytanii z końcem lat 50. XX wieku. Modsi charakteryzowali się pedantycznym sposobem ubioru, nie przepadali za edukacją, za to interesowali się  najnowszymi trendami mody oraz muzyką eksperymentalną. Nosili bujne włosy lub ekstrawaganckie fryzury. Modsi szokowali jaskrawymi barwami, krzykliwym i prowokującym wyglądem. Poruszali się na skuterach, najczęściej na lambrettach i vespach. Na przełomie lat 50/60-tych nosili ubrania typowo angielskich marek jak Merc, Fred Perry, Ben Sherman oraz charakterystyczne zielone parki (wojskowe płaszcze z kapturami). Współczesne miłośniczki stylu modsów powinny wyposażyć swoją szafę w krótkie sukienki wykrojone na kształt litery A w kolorze butelkowej zieleni lub granatu, proste spódnice połączone ze sportowymi marynarkami, buty z błyszczącej skóry, luźne spodnie w stylu męskim, skórzane i przeciwdeszczowe płaszcze.

Kobieta vintage

Słowo vintage kojarzone dzisiaj przede wszystkim z modą pochodzi z terminologii winiarskiej. Vintage oznacza ?dobry rocznik wina?. Okazuje się, że ubrania mogą być jak wino, tj. im starsze tym lepsze. Stare nie zawsze jednak oznacza dobre. Wino i ubrania oprócz lat musza jeszcze mieć w sobie to coś. Każda miłośniczka stylu vintage nie powinna poszukiwać tylko ubrań starych, lecz takich które mają w sobie duszę. Skarbnicą stylu vintage są np. sklepy typu second hand. Robienia zakupów w ciuchlandach wymaga gustu i wyczucia. Współczesny styl vintage to umiejętność łączenia starych ubrań z nowymi.

Tilda Swinton dla W Magazine, fot. Tim Walker, 08.11 Tilda Swinton dla W Magazine, fot. Tim Walker, 08.11 W Magazine fot. Tim Walkes

Dandys chłopczyca

Dandy to styl elegantów XIX wieku. Dandys to elegancki, znający się na modzie, zadbany mężczyzna. Współcześnie styl dandy to przede wszystkim łączenie prostego, męskiego kroju, stonowanych kolorów z oryginalnymi, zawadiackimi  dodatkami. W okresie międzywojennym dandyzm przeniósł się do mody kobiecej. Sylwetka kobieca wysmukliła się. Postawa dandysa stała się trendem wyznaczającym ścieżki w modzie i postawie zarówno kobiecej jak i męskiej. Styl dandy to inspiracja modą męską, prostata i elegancja. Miłośnicy tego stylu nigdy nie noszą legginsów i wytartych koszulek. Charakterystyczne elementy stroju dandysów to garnitur, sznurowane botki w formie trzewików, lakierki, koszula z żabotem, eleganckie spodnie, kamizelka, białe rękawiczki, cylinder. Inspiracją do kobiecego stylu dandy od lat pozostaje Marlena Dietrich. Jej styl chętnie naśladują Victoria Bekham, Madonna, oraz Tilda Swinton (na zdjęciu).

Więcej o: