Chanel: imperium nie tylko ubraniowe

Chanel to kultowa marka. Słynne perfumy Chanel Nr 5., torebka Chanel 2.55.,  mała czarna, dżersejowa sukienka - "szmizjerka", kostium ze spódnicą do kolan oraz żakietem bez klap i kołnierzyka to obowiązkowy zestaw klasycznej kobiecej elegancji. O Coco Chanel powstają książki, filmy, dokumenty. Od prawie 30 lat domem mody Chanel kieruje Karla Lagerfelda. Czym jest dzisiaj marka Chanel i kogo inspiruje?

Karl Lagerfeld: cesarz mody, kontynuator dzieła Coco

Projektant mody stoi za sukcesem marki. Od 27 lat projektuje dla domu mody Chanel. Tworzy markę dłużej niż sama jej założycielka Coco Chanel. Oprócz projektowania zajmuje się fotografią. Współtworzył sesje do własnych kolekcji dla Chanel. Dzięki temu, że tak wiele gwiazd lubi się pokazywać w ubraniach z domu mody Chanel  poznał niemal wszystkie wpływowe osoby. Projektuje kreacje o jakich marzą kobiety na całym świecie. Karl jest nie tylko projektantem i fotografem, ale i znawcą sztuki. Może właśnie dzięki temu organizowane przez niego pokazy wprawiają w taki zachwyt? Nikt nie robi ich z takim przepychem, wyczuciem i smakiem jak Karl. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie powyżej, aby się o tym przekonać. Na fotografii Karl Lagerfeld z modelkami podczas pokazu kolekcji wiosna/lato 2012 podczas tygodnia mody w Paryżu, który dobył się w tym roku 4 października.

Uma Thurman Uma Thurman www.thefashionspot.com

Uma Thurman: to tylko jedna z licznych miłośniczek kreacji Chanel

Każdy artysta ma swoja muzę. Karl Lagerfeld ma słabość do Umy Thurman, a ona do ubrań pochodzących z domu mody Chanel. Posągowa aktorka pojawiła się 4 października w Grand Palais w Paryżu, aby towarzyszyć ulubionemu projektantowi podczas pokazu najnowszej kolekcji na sezon wiosna/lato 2012.

Audrey Tautou: aktorka, która wcieliła się w rolę Coco

Film o losach Coco możesz obejrzeć już teraz w internecie na stronie Kinoplex.pl. To fascynujący portret wizjonerki, rewolucyjnej dyktatorki mody, diablicy o ludzkich pragnieniach. To ona pozwoliła kobietom nosić krótkie fryzury, sztuczną biżuterię oraz spodnie. Stworzyła wzór ekstremalnej elegancji z nieśmiertelną małą czarną na czele oraz najbardziej uwodzicielski zapach na świecie - Chanel Nr 5. Szokujące przeżycia pozornie chłodnej i żądnej sukcesu kobiety, której najgłębiej skrywaną potrzebą okazała się potrzeba prawdziwej miłości. Poznacie wielką Ikonę Mody - Coco Chanel, której samotność była równie wielka jak jej sława. Opiekę nad kostiumami do tego filmu sprawował sam Karl Lagerfeld - mistrz autokreacji, wielki spadkobierca i kontynuator stylu Coco Chanel. Audrey Tautou to odtwórczyni głównej roli.

Najnowszej książka o Coco: Sleeping with the enemy, Coco Chanel's secret war

Książka Sleeping with the enemy, Coco Chanel's secret war (pol. Sypiając z wrogiem, tajna wojna Coco Chanel) pióra mieszkającego we Francji amerykańskiego dziennikarza HalaVaughan na razie ukazała się w USA. Autor oskarża Chanel, która zawsze temu zaprzeczała, o współpracę z nazistami; w 1940 roku, mając wówczas 57 lat Coco miała zostać zrekrutowana przez Abwehrę (niemiecki wywiad i kontrwywiad wojskowy). Stała się agentką F-7124. Pseudonim Chanel "Westminster" pochodził od nazwiska jej dawnego kochanka diuka de Westminster. Vaughan tłumaczy misje, których podjęła się dla niemieckiego wywiadu, wolą wydostania z niemieckiego obozu jej siostrzeńca Andre. co więcej autor książki przytacza dowody na to, że Chanel prowadziła podwójne życie i była kochanką niemieckiego szpiega, barona Hansa Gunthera von Dincklage, który kierował siatką szpiegowską w rejonie Morza Śródziemnego i w Paryżu i raportował bezpośrednio do szefa propagandy Rzeszy Josefa Goebbelsa. Wpływy i pozycja barona pozwoliły Coco podczas okupacji mieszkać w luksusowym hotelu Ritz, gdzie bywali wówczas Hermann Goering i Joseph Goebbels - pisze Vaughan. Tuż po wyzwoleniu Francji pierwsza dama mody została na krótko aresztowana. Wypuszczono ją dzięki interwencji jej przyjaciela Winstona Churchilla.

Słynny wzór Coco Chanel od pół wieku zdobi kobiece stroje. Jego potencjał dostrzegli również współcześni projektanci wnętrz. I w charakterystyczną kurzą stopkę ubrali niemal wszystkie domowe przedmioty - zarówno drobiazgi, jak i klasyczne meble. Słynny wzór Coco Chanel od pół wieku zdobi kobiece stroje. Jego potencjał dostrzegli również współcześni projektanci wnętrz. I w charakterystyczną kurzą stopkę ubrali niemal wszystkie domowe przedmioty - zarówno drobiazgi, jak i klasyczne meble. Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl

Wnętrza a la Chanel

Słynny wzór Coco Chanel od pół wieku zdobi kobiece stroje. Jego potencjał dostrzegli również współcześni projektanci wnętrz. I w charakterystyczną kurzą stopkę ubrali niemal domowe przedmioty - zarówno drobiazgi, jak i klasyczne meble.

Holender w stylu Chanel

Dom mody Chanel, specjalizujący się dotychczas w projektowaniu ekskluzywnych kolekcji ubrań, zajął się również projektowaniem rowerów, zaś technologiczne know-how zapożyczyły od najbardziej uznanych producentów. Sama Coco Chanel uwielbiała sporty, co zostało udokumentowane w książce "L'Allure de Chanel". Mawiała: zdominowałam modę na ćwierć wieku. Dlaczego? Ponieważ wiedziałam, jak wyrazić ducha czasów. Stworzyłam dla siebie stroje, w których można uprawiać sport. Nie dlatego, że inne kobiety go uprawiały, ale dlatego, że sama to robiłam. W 1914 roku kobiety nie miały w czym uprawiać sportów. Dzięki dżersejowi udało mi się oswobodzić ich ciała, pozbyłam się wcięcia w pasie i stworzyłam nowe sylwetki. Mając taką patronkę dom mody Chanel stworzył rower dla współczesnej miłośniczki mody. Jednoślad zadebiutował wraz kolekcją na sezon wiosna-lato 2008. W oczy rzucały się pikowane skórzane elementy imitujące charakterystyczna fakturę torebek Chanel. Rower, podobnie jak kolekcje ubrań i dodatków, sygnowany jest logiem z podwójnym C i kosztuje 12 400 tys. dolarów.

Chanel Rouge Lipstick Boy Chanel Rouge Lipstick Boy Chanel Rouge Lipstick Boy

Pomadka Rouge Coco Shine Boy

Nazwa pomadki Rouge Coco Shine Boy ma nie tylko romantyczny kolor, ale również historię. Wiąże się z największą miłością Coco Chanel. Boy - to pseudonim Arthura "Boy" Capela. Był on brytyjskim sportsmenem, który najpierw finansowo wspomógł projektantkę, kiedy nie stać jej było na otworzenie własnego sklepu. W roku 1913, także dzięki wsparciu finansowemu 'Boya', Chanel otworzyła butik przy Rue Goutaut w normandzkim kurorcie Deauville, w którym oprócz kapeluszy, zaczęła sprzedawać ubrania o fasonach inspirowanych modą męską oraz strojami sportowymi. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że podarowany jej pewnego chłodnego dnia przez zapalonego gracza polo Arthura Capela sweter stał się inspiracja dla jej pierwszego chanelowskiego kostiumu. Był to jedyny mężczyzna, o którym Coco lubiła mówić i o którym mówiła prawdę. Dziś to właśnie na jego część Rouge Coco Shine ma w nazwie słowo "Boy" Autorem pomysłu jest dyrektor kreatywny Peter Philips.

Audrey Tautou jako Coco Chanel

Fascynujący portret  legendarnej Coco Chanel, wizjonerki, rewolucyjnej dyktatorki mody, istnej "diablicy o ludzkich pragnieniach". To ona pozwoliła kobietom nosić krótkie fryzury, sztuczną biżuterię oraz spodnie. Stworzyła wzór ekstremalnej elegancji z nieśmiertelną małą czarną na czele oraz najbardziej uwodzicielski zapach na świecie - Chanel Nr 5. Szokujące przeżycia pozornie chłodnej i żądnej sukcesu kobiety, której najgłębiej skrywaną potrzebą okazała się potrzeba prawdziwej miłości. Poznacie wielką Ikonę Mody - Coco Chanel, której samotność była równie wielka jak jej sława. Opiekę nad kostiumami do tego filmu sprawował sam Karl Lagerfeld - mistrz autokreacji, wielki spadkobierca i kontynuator stylu Coco Chanel. Fantastyczna rola niezapomnianej Amelii - Audrey Tautou.

Więcej o: