Sposoby na jesienną chandrę

Nie zawsze gorszy humor czy spadek nastroju są oznaką depresji. Nie oznacza to jednak, że takie stany należy lekceważyć i poddawać się im. Przedstawiamy poradnik antydepresyjny  przygotowany w ramach kampanii społecznej Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Stop Depresji

Depresja jest powszechną chorobą, która dotyka 121 milionów ludzi na całym świecie. Co najmniej co piąty dorosły przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan, który można rozpoznać jako depresję i który wymaga specjalistycznego leczenia. Depresja może być zdiagnozowana i efektywnie leczona u lekarza pierwszego kontaktu. Mniej niż 25% osób dotkniętych depresją ma dostęp do skutecznego leczenia.

Dobrze się odżywiaj

Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Ważne by jeść dużo warzyw i owoców, ale także mięsa. Dostarczają one niezbędnych minerałów i witamin, dzięki czemu wzmacniają odporność organizmu.

jesień jesień fot. shutterstock

Korzystaj ze światła

Krótki dzień, ciągła szarówka i większość dnia spędzana w biurze utrudniają korzystanie z nielicznych słonecznych, jesiennych dni. To sprawia, że łatwiej popadamy w przygnębienie i cierpimy na spadki nastroju. Dlatego warto zadbać, by jeszcze przed nadejściem pochmurnych dni jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Bądź aktywna

Choć jesienne chłody i deszcze nie sprzyjają aktywności fizycznej każdy najmniejszy wysiłek wpływa korzystnie na naszą kondycję psychiczną. Czasem wystarczy zwykły dłuższy spacer czy krótka przejażdżka rowerowa by zwalczyć gorszy nastrój.

Spotykaj się z ludźmi

Gdy nadchodzą krótkie dni zaczynamy coraz więcej czasu spędzać w domu, a co za tym idzie ograniczamy nasze życie towarzyskie. Niestety ciągłe przebywanie w tym samym otoczeniu i wypełnianie dnia kilkoma powtarzającymi się czynnościami wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Ważne by urozmaicać codzienne życie spotkaniami ze znajomymi i przyjaciółmi. Pozwoli nam to na oderwanie się od problemów i pomoże w nabraniu dystansu.

Dekoracje Dekoracje Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Otaczaj się kolorami

Warto walczyć z szarymi, smutnymi daniami otaczając się kolorowymi przedmiotami. Czasem wystarczy kilka dodatków, by rozweselić wnętrze czy nasz strój. Pamiętajmy o takich szczegółach, bo to właśnie one decydują o naszym nastroju.

Więcej o: