Postać Agnieszki w filmach Wajdy "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" "stała się symbolem walki narodu o prawdę i wolność". "Nie tylko Polska, ale i cała nasza epoka mogła się utożsamiać z tą młodą kobietą, śmiałą, upartą, wolną - powiedział podczas uroczystości wręczania Orderu Literatury i Sztuki Francois Barry Delongchamps.
Janda postanowiła przywrócić do życia kultowy spektakl "Biała bluzka". To historia kobiety nie mogącej sobie poradzić ze sobą i z Polską lat stanu wojennego. Tytułowa biała bluzka była marzeniem i znakiem przystosowania do życia w kraju zakazów i nakazów, cenzury, opozycji, kartek na mięso, zaświadczeń z miejsca pracy, dowodów, stempelków i godziny policyjnej i więźniów politycznych. Kraju braku wolności, w którym ułańska fantazja podlewana alkoholem, miłość, przyjaźń i poczucie humoru pozwalały czuć smak życia.
To z powodu Anny Walentynowicz w sierpniu 1980 r. wybuchł w Stoczni Gdańskiej strajk, a w jego konsekwencji powstała Solidarność, pierwsza niezależna organizacja w bloku komunistycznym. Obok Lecha Wałęsy, była ona jedną z legendarnych postaci związku. Była inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki przeprowadzonego od 18 lutego 1985 do 31 sierpnia 1986 w krakowskiej parafii. W latach 80. krytykowała ówczesne kierownictwo związku skupione wokół Wałęsy.
26 lat temu 10 grudnia 1983 w Oslo Lech Wałęsa miał odebrać Pokojową Nagrodą Nobla. Przywódca podziemnej Solidarności nie mógł jednak wyjechać za żelazną kurtynę - komunistyczne władze odmówiły wydania mu paszportu. Nagrodę w imieniu męża odebrała żona Danuta i 13-letni wówczas syn Bogdan. Była Pierwszą Damą w latach 1990 - 1995. Za prezydentury Lecha Wałęsy działała m.in w Fundacji "Sprawni inaczej".
Zauważyłam, że dla męża nie są już tak ważne dom i rodzina. On ma jeszcze coś innego, czyli politykę. W krótkim czasie po powstaniu Solidarności zniknął i ojciec i mąż. Był jego świat, jego polityka, a ja - sama. I tak było przez lata. A ja się nie buntowałam. Niczym automat, maszyna. Jak w wojsku. Rozkaz i wykonać - pisze z goryczą Wałęsowa w swojej książce, która ukazała się kilka tygodni temu.
W biografii Komorowskiej należy wspomnieć o tym jak pomagała internowanym w czasie stanu wojennego, mocno zaangażowana w działalność społeczno- kulturalną. Była członkiem Prymasowskiej Rady Pomocy Internowanym i Ich Rodzinom. Jest częstym gościem ośrodków polonijnych na całym świecie, gdzie występuje z wieczorami poetyckimi. Z tymi spektaklami jeździ także po całej Polsce.
28 października 1989 roku w Dzienniku Telewizyjnym udzieliła wywiadu. Dotyczył teatru. Po półtorej minuty rozmowy, zapytana o plany na przyszłość, Szczepkowska powiedziała, że chciałaby zająć miejsce dziennikarki. Zamieniły się więc miejscami. Aktorka poczekała, aż operator zrobi zbliżenie na jej twarz i powiedziała: "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm".