Zimowy wypad w nieznane

Wypoczywać można nie tylko w czasie ciepłych wakacji. Zima to także dobra pora roku na podróże. Dokąd jechać? Zależy, jakie masz potrzeby i urlopowe założenia.

Aktywnie i zimowo

Do wyboru masz ofertę krajową i zagraniczną. Problemem jeszcze do połowy grudnia był śnieg, a właściwie jego brak. Oczywiście w Polsce trasy są dośnieżane, ale w niektórych miejscach ze względu na bardzo niski poziom wody, zakazano sztucznej produkcji śniegu. Zanim wyruszysz, koniecznie sprawdź warunki pogodowe. Minusem oferty rodzimej może być mniejsza liczba tras i długie oczekiwanie na dobicie się do wyciągu. Plusem - wspieranie rodzimego biznesu i bliskość (kilometrowa przynajmniej). Za granicę możesz ruszyć na Słowację, do Austrii ? to w miarę bliskie miejscówki. Dalej czekają włoskie, francuskie i szwajcarskie stoki. Dojazd samochodem może być męczący, a przelot samolotem wymaga dodatkowego wynajęcia samochodu na miejscu, co generuje koszty. Jeśli dobrze znasz infrastrukturę i zasady ? wyjedź sama ze znajomymi. Jeśli uczysz się jeździć i nienajlepiej radzisz sobie z organizacją, zdaj się na biuro, które specjalizuje się w wyjazdach na narty i snowboard. Oprócz możliwości wykupienia kursu i nauczenia się jazdy pod okiem instruktora, możesz liczyć także na transport oraz poznanie nowych ludzi.

Inaczej niż wszyscy

To logiczne, że zimą jeździ się w góry. Jeśli szukasz odpoczynku, ciszy i wyludnionych miejsc, zrób inaczej niż wszyscy ? pojedź nad morze albo do gospodarstwa agroturystycznego. Spacery po kompletnie pustej plaży są romantyczne i bardzo wyciszające. Zaletą tej formy wypoczynku będzie dostępność kwater i niższe niż w sezonie letnim ceny. Jak w każdym miejscu, które nie przeżywa najazdu turystów, musisz się jednak przygotować na potencjalne problemy aprowizacyjne. Restauracje i kawiarnie mogą być zabite deskami, a sklepy - czynne w okrojonych godzinach.

Tam, gdzie ciepło i słonecznie

Rodacy ukochali sobie Egipt. Jeśli masz złe skojarzenia, zapomnij o opcji leżenia na plaży w jednym z setki hoteli, w których językiem urzędowym jest polski. Egipt to także piękny Kair i dziedzictwo kulturowe, które wypada zobaczyć na własne oczy. Zimą nie panują tam upały, dlatego zwiedzanie jest przyjemniejsze. Piramidy, świątynie i rejs po Nilu pozwolą przeżyć więcej. Na liście popularnych miejsc znajdują się także Indie, Sri Lanka, Meksyk i Wyspy Kanaryjskie. Tygodniowy pobyt na pewno zapewni doładowanie akumulatorów. Lecąc tak daleko, szkoda marnować czas wyłącznie na leżenie na plaży. Chociaż jeden dzień spędź na zwiedzaniu okolicy. Niestety ta opcja jest dosyć droga, a podróż, która stanowi jej integralną część, czasochłonna i męcząca. W przypadku dalekich wypadów, musisz się liczyć z problemami związanymi z różnicą czasów ? także po powrocie do Polski.

Wielkomiejskie zwiedzanie

Zimą można w bardzo przyjemny sposób odwiedzić europejskie metropolie. Amsterdam, Berlin, Paryż, Rzym, Mediolan, Bruksela, Wiedeń, Budapeszt ? wymieniać można bez końca. Na zachód od Polski jest trochę cieplej, dlatego zimowe temperatury nie powinny być straszne. Tym bardziej, że zwiedzanie można przerywać rozgrzewaniem się kawą w uroczych knajpkach. Zalety zimowego wyjazdu? Mniejszy tłok, brak upału, tańsze hotele. Wadą może być mniejsza liczba połączeń tanich linii.

Więcej o: