Kobiety Kina 2012 - wyjątkowy kalendarz

12 kobiet - legend polskiego kina wzięło udział w projekcie charytatywnym zorganizowanym przez Katarzynę Rykaczewską - założycielkę agencji Apsters Event, z którego dochód w całości przeznaczony będzie na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?".

Styczeń - Danuta Szaflarska

Kobiety Kina 2012 to projekt, na który składają się: ekskluzywny kalendarz inspirowany urodą, wewnętrznym pięknem i talentem dwunastu ikon polskiego filmu oraz wystawa fotografii i cykl wywiadów z aktorkami, dla których czas okazał się sprzymierzeńcem - przyniósł ważne role, wysoką pozycję w zawodzie, oraz doświadczenie, które umiały wykorzystać. Obok 12 kobiet, to właśnie czas miał być bohaterem tego projektu.

Grażyna Barszczewska Grażyna Barszczewska mat prasowe

Luty - Grażyna Barszczewska

Scenografia mojego zdjęcia nawiązuje do filmu Łabędzi Śpiew Roberta Glińskiego, w którym zagrałam główną rolę kobiecą. W tym filmie były nawiązania do klasyków. Scenografia, którą dziś przypominamy nawiązywała do filmów Felliniego -  powiedziała Grażyna Barszczewska.

Marzec - Beata Tyszkiewicz

Znaleźć się w takim kalendarzu to zaszczyt - stwierdza Beata Tyszkiewicz. Jeśli można pomóc, to trzeba to robić....Czasami nawet trochę na siłę.. dodaje.

Kwiecień - Maja Komorowska

Nawiązujemy do filmu Zanussiego, w którym bardzo dużo czasu spędziłam na koniach, co bardzo lubiłam. Dobrze wspominam tą rolę powiedziała aktorka.

Maj - Ewa Błaszczyk

Dochód ze sprzedaży kalendarza zostanie w całości przekazany na rehabilitację czternastoletniej Scholi, podopiecznej fundacji Anny Dymnej ?Mimo Wszystko? oraz na wsparcie budowy pierwszej w Polsce kliniki dla dzieci po ciężkich urazach mózgu ? ?Budzik? fundacji Ewy Błaszczyk Akogo?.

Czerwiec - Ewa Wiśniewska

Projekt Kobiety Kina 2012 ma zwrócić uwagę na siłę kobiecej natury, współczesny kanon dojrzałego piękna, a także poprzez detale na zdjęciach, nawiązujące do ról każdej z aktorek przypomnieć o złotych latach polskiego kina. Każde z dwunastu zdjęć składających się na kalendarz Kobiety Kina 2012 jest odrębną opowieścią korelującą z historią polskiego kina, tworzoną przez wybitne aktorki.

ewa kasprzyk ewa kasprzyk mat prasowe

Lipiec - Ewa Kasprzyk

Każde zdjęcie to osobna, oryginalna opowieść składająca się na wyjątkowy kalendarz wzbogacony o cytaty filmowe. Uzupełnieniem projektu będzie cyklu wywiadów z aktorkami. 

małgorzata braunek małgorzata braunek mat prasowe

Sierpień - Małgorzata Braunek

Na owe czasy, koniec lat 60-tych film Polowanie na muchy, który dziś przypominamy, był absolutnie przebojowym i współczesnym kinem. Zrobił ogromne wrażenie, zwłaszcza na młodych dziewczynach, które wzorowały się na mojej bohaterce. Najbardziej charakterystyczny element mojej filmowej garderoby - ogromne okulary, były sprowadzane specjalnie z zagranicy. Stylizacja mojej bohaterki wyznaczała kanon ówczesnej mody. Na ulicy spotykałam dziewczyny, które wyglądały tak jak Irena wspomina aktorka.

Wrzesień - Ewa Szykulska

Fundacja AKOGO? Ewy Błaszczyk na stałe pomaga rodzicom oraz opiekunom w zdobywaniu informacji w zakresie schorzeń neurologicznych, komunikowaniu ze specjalistami, autorytetami medycznymi, rehabilitantami i psychologami.

Październik - Magdalena Zawadzka

Powstaje klinika na 15 łóżek, z pełną infrastrukturą niezbędną do jednoczesnej hospitalizacji  i rehabilitacji neurologicznej dzieci po ciężkich urazach mózgu. Nowa klinika połączona jest łącznikiem z oddziałem Rehabilitacji Pediatrycznej w CZD w Warszawie.  Pacjentami kliniki będą dzieci po urazie, w konsekwencji którego doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, z syndromem apalicznym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych).

Listopad - Anna Seniuk

Myślę, że jest to pewna powinność, która wynika z naszego zawodu. Ta powinnoś to zrobienie czegoś dobrego dla innych. Nawet, jeśli jest to kropla w morzu potrzeb. Najpiękniejszym słowem po słowie kochać jest słowo pomagać ? powiedziała o swoim udziale Grażyna Barszczewska.

anna dymna anna dymna mat prasowe

Grudzień - Anna Dymna

12 fotografów wykonało 12 zdjęć. Każde z nich to odrębna historia, nawiązująca do wybranych ról.  Fotografowie zaangażowani w projekt: Szymon Kobusiński, Jerzy Gnatowski, Mirek Pietruszyński, Wojciech Jastrzębski, Justyna Mielniczuk, Daniel Raczyński, Krzysztof Kuczyk, Grzegorz Hartwiel, Bartek Kozłowski, Wiliam Gagnadoux, Krzysztof Reklewski, Kolektyw Gęsia Skórka.

Więcej o: