One rządzą modą

Z ich zdaniem liczą się projektanci i ,pośrednio, czytelniczki modowych magazynów. One same żyją modą i dla mody. Kim są szare eminencje świata haute couture i prêt-à-porter?
Anna Wintour Anna Wintour Anna Wintour fot. EAST NEWS

Anna Wintour

Naczelna amerykańskiego ''Vogue'a'' bardzo skutecznie kreowana jest na największego potwora świata mody. W filmie ''Diabeł ubiera się u Prady'', który luźno nawiązuje do jej postaci i w nieautoryzowanej biografii Wintour ''First Row'' ukazuje się obraz kobiety, która jest twarda, zimna i pozbawiona ludzkich uczuć. Dokument, w którym widać prawdziwą pracę w redakcji amerykańskiego ''Vogue'a'', czyli film zatytułowany ''September Issue'' odzwierciedla poniekąd ten obraz. Anna Wintour jest nakręcana wizją, tego, co chce osiągnąć i pokazać w swoim piśmie. A że trzyma magazyn żelazną ręką od 24 lat, to niełatwo ją zaskoczyć i zadowolić.

Carine Roitfeld Carine Roitfeld Fot. EAST NEWS (ZEPPELIN)

Carine Roitfeld

Przez całą dekadę, w czasie której Roitfeld kierowała ''Vogue Paris'' (w styczniu 2011 roku zrezygnowała z posady), ta wiecznie potargana Francuzka spotykała się z krytyką. Jej decyzję publicznie komentowały koleżanki z innych wydań magazynu. Fakt, że dla wielu francuska edycja pisma była najbardziej kontrowersyjna i oryginalna (sesja z małymi dziewczynkami w roli modelek, dużo nagich sesji). Carine Roitfeld od zawsze była stylistką, a od nadzorowania merytorycznej strony pisma, bardziej ciekawiły ją stylizowanie i udział w sesjach zdjęciowych. W Paryżu nie tylko ona cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kobiet pasjonujących się modą. Jej rodzina i dzieci (Julia i Vladimir Restoin Roitfeld) także wzbudzają powszechne zainteresowanie. Szczytem uwielbienia jest poświęcona temu klanowi strona.

Emmanuelle Alt Emmanuelle Alt Fot. EAST NEWS

Emmanuelle Alt

Po ustąpieniu ze stanowiska naczelnej paryskiego ''Vogue'a'', jego szefową została wieloletnia dyrektor mody pisma - Emmanuelle Alt. Alt w przeciwieństwie do Roitfeld nie ma braków w kompetencjach. Przygodę z modą zaczęła jako siedemnastolatka - letnim stażem w redakcji ''Elle''. Jej mama była modelką Lanvina i Niny Ricci, a mąż jest dyrektorem artystycznym domu mody Isabel Marant. Wysoka, szczupła i długowłosa Alt była naczelną kilku pism, także kultowego we Francji ?20Ans?. Emmanuelle Alt ma rockandrollowy styl, a pismo pod jej przewodnictwem stało się bardziej glamourowe.

Anna Dello Russo Anna Dello Russo Fot. EAST NEWS

Anna Dello Russo

Spośród naczelnych zajmujących się modą, żadna z pań nie zasługuje bardziej na miano maniaczki mody od Anny Dello Russo. Naczelna japońskiej edycji ''Vogue'a'' ma na punkcie ubrań, dodatków i stylizacji kompletnego świra. Swoją kolekcję ubrań, która liczy kilka tysięcy egzemplarzy, trzyma w specjalnie przebudowanym mieszkaniu, w niskiej temperaturze i półmroku. Dello Russo jest jak kolorowy ptak mody. Ze względu na nienaganną sylwetkę może sobie pozwolić na zakładanie ubrań prostu z wybiegu. Często także nosi stylizacje żywcem przeniesione z pokazów mody.

Rachel Zoe Rachel Zoe Fot. Eastnews

Rachel Zoe

To właśnie Rachel Zoe stoi za dyktatem numeru zero. Stylistka gwiazd wymagała od swoich klientek utrzymywania ultra szczupłych sylwetek (na jej usprawiedliwienie: sama lansowała taką figurę). Wielbicielka stylu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych pracowała nad wyglądem Cameron Diaz, Anne Hathaway, Keiry Knightley, Kate Hudson, Evy Mendes i wielu innych. Dzięki obecności w mediach sama wyrosła na gwiazdę - napisała kilka książek i ma własne reality show ''The Rachel Zoe Project''.

Projekt: Vera Wang (wiosna/lato 2010) Projekt: Vera Wang (wiosna/lato 2010) Fot. AP Photo

Vera Wang

Ta drobna Amerykanka chińskiego pochodzenia ma ogromny wpływ na marzenia milionów kobiet. Od czasu, kiedy w 1990 roku otworzyła swój pierwszy butik z sukniami ślubnymi, o spacerze do ołtarza w jej kreacji śnią przyszłe mężatki. To Vera Wang ubiera większość gwiazd na ich ceremonie zaślubi, kreując przy okazji światowe tendencje. W 2005 roku Wang została wybrana przez Amerykańską Izbę Mody projektantką roku. Jej imperium się rozrosło - teraz oprócz sukien ślubnych, projektuje także ubrania dla kobiet, walizki, zastawę stołową i drobne przedmioty wyposażenia wnętrz.

Grace Coddington

Urocza, ciepła, miła, sympatyczna, uśmiechnięta - taka jest jedna z najbardziej utalentowanych i zdolnych stylistek świata. Grace, która jest dyrektor kreatywną amerykańskiego ''Vogue?a'' ma na swoim koncie najpiękniejsze sesje zdjęciowe dla tego magazynu. Skromna, ubrana zazwyczaj na czarno, jest wyjątkiem w świecie mody. Uwielbiają ją modelki, fotografowie i wszyscy współpracownicy. Sama była w latach sześćdziesiątych modelką, która pozowała m.in. przed obiektywem Helmuta Newtona. Oprócz mody, jej wielką pasją są koty.

Więcej o: