Słynni weganie

Weganizm to bardziej radykalna forma wegetarianizmu, która oprócz niejedzenia mięsa, zakłada wykluczenie z diety także produktów odzwierzęcych - jaj, nabiału, miodu. Które gwiazdy żyją zgodnie z wegańską filozofią?
Bryan Adams Bryan Adams fot. peta.org

Bryan Adams

Bryan Adams to jedna z bardziej znanych twarzy promujących wegetarianizm i weganizm. Piosenkarz przestał jeść mięso w 1989 roku, z czasem przechodząc na całkowicie wegańską dietę. W wywiadach udzielanych pismom poświęconym ekologii i wegetarianizmowi zapewnia, że dzięki niejedzeniu mięsa jest zdrowszy i bardziej energetyczny niż większość jego mięsożernych znajomych. Dzięki diecie pozbył się także alergii, które zatruwały mu życie. Adams potrafił swoim wege-entuzjazmem zarazić rodzinę i członów zespołu, którzy także zmienili dietę. Adams angażuje się bardzo chętnie we wszystkie akcje, które mają na celu zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt.

Natalia i Paulina Przybysz Natalia i Paulina Przybysz Mat. prasowe

Natalia i Paulina Przybysz

To najbardziej znane wśród polskich gwiazd weganki. W wywiadzie udzielonym dwa lata temu magazynowi ''Vege'' powiedziały, że po wielu latach przestrzegania zasad wegetarianizmu, postanowiły przejść poziom wyżej i zostały wegankami. Wcześniej, jak same tłumaczą, kierowały się wygodą i lenistwem, a kiedy w karcie dań w restauracji nie było dania czysto wegańskiego zamawiały np. pierogi ruskie, które choć bezmięsne, mają w składzie nabiał. Do wegetarianizmu namówiła siostry Przybysz ich mama, teraz ona zastanawia się nad pójściem w ślady córek.

Według badań firmy Listonic przeprowadzonych na ponad 150 tysiącach Polaków korzystających z mobilnej aplikacji Listonic warzywa i owoce są najczęściej kupowaną kategorią produktów. Wyniki badania potwierdza także ranking Europejskiej Rady Informacji o Żywności, w którym Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród państw europejskich pod względem spożywania owoców i warzyw.

Według badań firmy Listonic przeprowadzonego na ponad 150 tysiącach Polaków korzystających z mobilnej aplikacji Listonic
Erykah Badu Erykah Badu AP/Nam Y. Huh

Erykah Badu

Dietetyczka Eryki Badu - Afya Ibomu, która uczyła piosenkarkę, jak tworzyć zbilansowaną wegańską dietę, przekonuje, że odstawienie mięsa i produktów zwierzęcych ma wiele zalet. Zdaniem Ibomu i Badu warzywa i owoce sa lepiej przyswajane przez organizm niż mięso, a wegetariańska dieta przyczynia się do zapobiegania nowotworom i chorobom serca. Erykah Badu dba o to, by jej dzieci także jadły posiłki z wegańskiego menu. Jak zapewnia wokalistka - wegańska kuchnia to jedzenie dla duszy w najczystszej postaci.

Daryl Hannah Daryl Hannah Fot. GSR

Daryl Hannah

Daryl Hannah na wegetarianizm przeszła, gdy miała 11 lat. Jak sama wspomina, momentem przełomowym była chwila, w której dowiedziała się, że cielątko, które głaskała, następnego dnia wyląduje na stole w pobliskiej restauracji. Aktorka sama hoduje rośliny, które je, często także odwiedza targi, na których plony sprzedają farmerzy. W sieci można znaleźć jej stronę internetową DH Love Life, na której zachęca do przejścia na weganizm. Aktorka jest bardzo zaangażowana w walkę o prawa zwierząt i akcje promujące ekologiczny styl życia.

Joaquin Phoenix

Aktor pochodzi z rodziny, w której rodzice od zawsze angażowali się w sprawy ważne społecznie i politycznie. Nie ma się więc co dziwić, że przekazywane dzieciom nauki o poszanowaniu życia przyniosły efekt w postaci ich przejścia na weganizm. Aktor wspomina w wywiadach, że z okrucieństwa ludzi wobec zwierząt zdał sobie sprawę jako trzylatek podczas łowienia ryb. Phoenix wspomina, że jeszcze dziesięć lat temu miał ogromne problemy ze znalezieniem restauracji z wegańskim jedzeniem. Teraz nawet w małym niemieckim miasteczku, w którym kręcił film był mały sklep z ekologicznymi produktami spożywczymi. Zdaniem aktora weganie mają najłatwiej odwiedzając Indie a najciężej  podczas pobytu w Hiszpanii.

Olivia Wilde Olivia Wilde fot. Eastnews

Olivia Wilde

Aktorka znana z serialu ''Dr House'' na weganizm przeszła, ponieważ nie godziła się na warunki, w jakich przetrzymywane są zwierzęta hodowlane oraz metody na pozbawianie ich życia. Stworzyła nawet własną stronę, na której dzieli się przepisami wege i zachęca do przyłączenia się do wegetarian - Wilde Things. Ostatnio wzbudziła jednak oburzenie wegan, kiedy w wywiadzie udzielonym jednemu z pism dla kobiet, przyznała, że po rozwodzie z Tao Ruspoli złamała swoje zasady i odpowiadając na potrzeby organizmu (ogromna, nieodparta ochota) sięgnęła po żółty ser.

Avril Lavigne

Kanadyjska piosenkarka i jej podejście do weganizmu wzbudzają największe kontrowersje. Na forach, na których spotykają się wegetarianie ciągle pada pytanie, o to, czy gwiazda jest, czy nie jest weganką. Sama Avril twierdzi, że jest, ale... w 90 procentach. Przestrzega wtedy diety wegańskiej. Pozostałe 10 procent to chwile, w których ulega pokusie i odżywia się normalnie. Jak twierdzi piosenkarka, najtrudniej powstrzymać się jej przed ograniczeniami narzucanymi przez weganizm za każdym razem, gdy odwiedza Włochy.

Więcej o: