Gwiazdy nie do poznania

Granie w filmach to nie tylko sława i wielomilionowe honoraria. Do niektórych ról aktorzy muszą się przygotowywać - tyjąc, chudnąc i oszpecając się. Kto jest gotowy na zmiany?

Jared Leto

Na zdjęciu na pierwszym planie widzimy Lindsay Lohan w czasach, kiedy jeszcze grała w filmach. Na drugim planie jest Jared Leto, który w niskobudżetowym i niezależnym filmie ''Chapter 27'' wcielił się w rolę mordercy Johnna Lennona - Marka Davida Chapmana. Specjalnie do roli przytył 30 kg. Jego organizm ciężko sobie radził z nadmierną tuszą i w przerwach między kręceniem kolejnych scen aktor poruszał się na wózku inwalidzkim, ponieważ miał trudności z chodzeniem.

Nicole Kidman jako Virginia Woolf w filmie 'Godziny' Nicole Kidman jako Virginia Woolf w filmie 'Godziny' Fot. PARAMOUNT PICTURES / COOTE, CLIVE / AlbumEAST NEWS

Nicole Kidman

Uroda może być dużą przeszkodą w karierze. Producenci najchętniej obsadzaliby piękne kobiety w rolach... pięknych kobiet. Żeby przekroczyć swoją fizyczność, na potrzeby filmu ''Godziny'' Nicole Kidman zagrała w zerowym makijażu i z doklejonym nosem. Zmiana wyglądu wyszła aktorce na dobre. Udało się jej zadowolić krytyków i członków Akademii Filmowej, która decyduje o przyznaniu Oscara.

Charlize Theron

Na początku lat 2000 modne wśród aktorek stało się oszpecanie. Trend ten zapoczątkowała Hilary Swank w filmie ''Nie czas na łzy''. Później był Oscar dla wspomnianej wcześniej Nicole Kidman. Po drodze przewinęła się także Renee Zellweger i jej grubiutka Bridget Jones. W 2003 roku trafił na ekrany film ''Monster'', w którym zjawiskowo piękna Charlize Theron zagrała postać morderczyni Aileen Wuirnos. Aby wyglądać jak Aileen, Charlize przytyła i poddała się specjalnej charakteryzacji - nosiła nakładki na zęby, szkła kontaktowe zmieniające kolor oczu, namalowane piegi i warstwę sztucznej skóry. Wysiłek opłacił się - aktorka dostała Oscara.

Cate Blanchett

Dla Blanchett zmiana wyglądu to żaden problem. Im projekt ciekawszy i bardziej wymagający, z tym większą radością aktorka się w niego angażuje. Jako królowa Elżbieta I dała sobie utlenić kolor rzęs i brwi. Żeby zagrać postać Boba Dylana spłaszczono jej biust, owijając taśmami, i zakładano perukę. Efekt, choć nie wymagał wielu nakładów okazał się zadowalający, a Blanchett łudząco podobna do kultowego muzyka.

Rooney Mara Rooney Mara fot. Columbia Pictures / AP

Rooney Mara

Kiedy Rooney Mara wygrała casting do filmu ''Dziewczyna z tatuażem'' od początku przygotowana była na czekającą ja zmianę wyglądu. I rzeczywiście - w ciągu 24 godzin nastąpiła radykalna metamorfoza. Włosy Mary zostały ufarbowane na czarno i podgolone po bokach, a grzywka radykalnie skrócona. Największy efekt osiągnięto po utlenieniu brwi aktorki. Kiedy Rooney zobaczyła końcowy efekt sama siebie nie poznała. Po skończonych dniach zdjęciowych aktorka postanowiła jednak zostawić elementy wyglądu Liz Salander - czarne włosy i krótką grzywkę, w których wygląda lepiej niż przed transformacją.

Matt Damon

Matt Damon przyzwyczaił nas do swoich mięśni w stylu Jasona Bourne'a i twarzy z rankingów  najprzystojniejszych aktorów. Do roli uzależnionego od opiatów żołnierza schudł 20 kg i przez kilka lat nie mógł dojść do ładu z metabolizmem. Do filmu ''Intrygant'' przytył z kolei 15 kg. Przygotowania do tej roli wspomina bardzo miło. Wystarczyło, że przez kilka miesięcy jadł wszystko, na co miał ochotę w dowolnych ilościach. Charakteryzatorzy dodali jeszcze wąsy i podgolili baczki i efekt był gotowy!

Glen Close

Albert Knobbs to postać Irlandki, która na początku XIX wieku żyła podając się za mężczyznę. Zanim powstał o niej film, w którym w tytułowego bohatera/bohaterkę wcieliła się Glenn Close, aktorka zagrała ją 15 lat wcześniej na deskach teatru. Przygotowując się do roli Close oglądała filmy z Charliem Chaplinem i podglądała jego mimikę i sposób chodzenia. Podobno tak bardzo wczuła się w rolę, że miała problem z powrotem do swojej kobiecości.

Więcej o: