Mokotowska jest boska!!!

Warszawiacy mogą się cieszyć jedną z bardziej uroczych ulic na mapie stolicy na co dzień. Jeśli odwiedzenie Warszawy masz w planach, nie sugeruj się starymi przewodnikami, które wysyłają turystów na Chmielną i Nowy Świat. My polecamy spacer Mokotowską.
ulica Mokotowska ulica Mokotowska Fot. AD

Unikalny klimat

Ulica Mokotowska znajduje się w Śródmieściu - łączy Aleję Armii Krajowej z Placem Zbawiciela i Placem Trzech Krzyży. Nie jest bardzo długa, i na swoich odcinkach zmienia się - pod względem ekskluzywności i zabudowy. Przy Armii Krajowej znajdują się kamienice (w różnym stanie rozkładu), teatr i kościół, za Placem Zbawiciela, któremu należałoby poświęcić osobny materiał, znajdują się budynki mieszkalne oraz pojawiają się pierwsze butiki i restauracje. Mokotowska ma także interesujących sąsiadów - park Ujazdowski, Aleję Róż, ulicę Koszykową (kilka butików w stylu Concept Store z markowymi ubraniami), socrealistyczny Plac Konstytucji i ulicę Piękną, na której rozgościły się ambasady.

Flaming & Co. Flaming & Co. fot. Franciszek Mazur

Oaza luksusu

Jeszcze kilka lat temu prawdziwą królową Mokotowskiej była Magda Gessler. Tutaj po dwóch stronach ulicy znajdowały się jej trzy restauracje i sklep w wystrojem wnętrz. Teraz na potentata wyrasta właściciel marki Flaming & Co - pod tym brandem funkcjonuje sklep ubraniowo-wnętrzarski, sklep dla dzieci, restauracja i Champagne Bar. Ceny są w nich zawrotne, ale w większości miejsce na Mokotowskiej tanio nie jest... Jeśli trafiasz na portalach plotkarskich na zdjęcia gwiazd przyłapanych przez paparazzi na zakupach czy biesiadowaniu, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że akcja rozegrała się właśnie przy Mokotowskiej.

kawiarnia The Corner, Warszawa, ul. Mokotowska kawiarnia The Corner, Warszawa, ul. Mokotowska Fot. AD

Kawiarenki...

Już nie możemy doczekać się lata, kiedy knajpki na Mokotowskiej wystawią ogródki. Zamontowane na stałe ławeczki w kawiarni The Corner to ukłon w stronę palaczy papierosów. Tutaj także można przyjść w weekend na wieczorny koncert i posiedzieć nad talerzem przekąsek i kieliszkiem wina, którego cena - jak na standardy warszawskie - nie zniszczy Cię to finansowo. Na pewno trzeba być bardzo bogatym, żeby pozwolić sobie na zakup mieszkania w jednej z bardziej ekskluzywnych kamienic przy Mokotowskiej. Zostało jeszcze kilka mieszkań do kupienia - największe ma ponad 200 metrów, przy czym cena za metr przekracza ponoć 20 tysięcy złotych...

Butik Lilou, ul. Mokotowska Butik Lilou, ul. Mokotowska Fot. AD

Biżuteria, SPA i kwiaciarnia

Przy Mokotowskiej znajduje się świetna i bardzo lubiana przez znanych i popularnych (ich podpisy ozdabiają ściany) kwiaciarnia. Jest tu także kilka gabinetów fryzjerskich. Swój salon firmowy mają m.in. Escada i Marc Cain. Przy Mokotowskiej znajduje się także gabinet SPA oraz rosnący w siłę salon firmowy marki Lilou. Zawieszki na kolorowych sznureczkach oraz torebki tej polskiej marki już dawno zyskały status ultra modnych. W tygodniu butik jest oblegany od wczesnych godzin rannych, a niewielu wie, że Lilou jest otwarte także w niedzielę.

Ul. Mokotowska, butik Anna Kuczyńska Ul. Mokotowska, butik Anna Kuczyńska Fot. AD

Polscy projektanci

Przy Mokotowskiej otwiera się coraz więcej butików sprzedających niepowtarzalne ubrania i przedmioty. Swój butik mają tutaj polscy projektanci: Anna Kuczyńska, Maciej Zień, Robert Kupisz. U optyka można kupić oprawki nie tylko Prady czy Diora ale także znanych wąskiemu kręgowi odbiorców okulary Mykita. Przy Mokotowskiej jest także sklep wyłącznie z różnymi rodzajami soli oraz inny z ekskluzywnymi butami. Cechą charakterystyczną tych miejsc jest w większości przypadków poszanowanie dla architektury i przedwojennego wystroju wnętrz. Tutaj nikt nie zrywa pięknej mozaikowej posadzki, tylko poddaje renowacji stare kafle.

Restauracja Przegryź, ul. Mokotowska Restauracja Przegryź, ul. Mokotowska Fot. AD

Coś na ząb

Mokotowska restauracjami stoi. Do najbardziej znanych i modnych należy Przegryź - założona przez dziennikarza Piotra Najsztuba. Tutaj można zjeść domowy obiad w miłej atmosferze albo pożywne śniadanie po zarwanej nocy. W supereleganckiej Dyspensie rachunek będzie wyższy - tutaj posilają się eleganckie pary i wpływowi biznesmeni. Menu także eleganckie i wykwintne. Przy Mokotowskiej znajduje się także niewielka włoska knajpka oraz ulubione miejsce działaczy piłkarskich - Adler serwujący golonki i gicze. Wspomniana wcześniej Magdalena Gessler ma cukiernię i małe bistro oraz niedawno otwartą restaurację ze sznytkami - Słony.

Ul. Mokotowska Ul. Mokotowska Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dawny czar

Mokotowska ucierpiała w czasie wojny, ale większość kamienic przetrwała. To dzięki nim zachował się także śródmiejski klimat tej ulicy. Przed wojną Mokotowska była jedną z bardziej reprezentacyjnych ulic stolicy - lubianą przez klasy wyższe i arystokrację. Jeśli chcesz poczuć namiastkę tamtego klimatu, już wiesz, jak i gdzie spędzisz najbliższą sobotę.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, www.nac.gov.pl

Więcej o: